Jak wykorzystać styl shakera w dekoracji domu
Nie ograniczając się do całkowitej surowości, jak to miało miejsce w jego początkach, styl shakera znalazł swoje miejsce we współczesnej dekoracji, skupiając się tylko na tym, co niezbędne do tworzenia ciepłych i pięknych wnętrz.
Trend stale powiększa grono swoich zwolenników, którym odpowiada propozycja przekształcenia tradycji w coś przykuwającego uwagę. Ale jak narodziła się ta moda i jak wykorzystać ja w twoim domu? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Czym jest styl „shakera”?
Zjednoczone Towarzystwo Wierzących w Drugie Pojawienie się Chrystusa dało początek społeczności shakerów. Jej historia nabrała rozpędu w 1747 roku, kiedy to liderka klanu, Ann Lee, wyemigrowała z grupą zwolenników z Anglii do Stanów Zjednoczonych.
Tam poświęcili się wspólnemu życiu, promując przede wszystkim prostotę otoczenia. Dziś ten styl wyróżnia się jako jeden z najbardziej uderzających modeli w dekoracji wnętrz. Ponadto stowarzyszenie non-profit Hispania Nostra (HN) komentuje, że ten ruch chrześcijański stworzył solidne podstawy, które można wykorzystać w upiększaniu dowolnego obszaru. Nie dziwi więc fakt, że dzisiejsza architektura wnętrz chętnie wykorzystuje zasady Shaker.
HN wskazuje na minimalizm, czystość i urok, które zdobią bez wielu ozdób.
Jak podkreśla Tezaurus o sztuce i architekturze, Shakers wdrożyli metodę rzemieślniczą, sami wykonywali meble i wyposażali swoje domy w jak najmniejszą liczbę przedmiotów. Nie potrzebowali więc ostentacyjnego wystroju wnętrz. Byli natomiast znakomitymi stolarzami, którzy przerabiali rustykalne drewno na piękne i użyteczne meble.
Na tym właśnie polega nowoczesny styl Shakera. Chodzi więc o upiększanie przestrzeni przy użyciu jak najmniejszej ilości rzeczy i wykorzystywanie rękodzieła.
Co należy wziąć pod uwagę, aby wprowadzić styl „shakera”
Trzymając się początkowej filozofii, styl shakera nadaje ręcznie wykonanym przedmiotom cechy dekoracyjne projektu. Zgodnie z tezą opublikowaną przez Uniwersytet w Belgrano, celem jest zwiększenie efektu wizualnego bez uciekania się do elementów ozdobnych.
Dlatego, aby wdrożyć ten trend w swoim domu, należy pamiętać o następujących cechach:
- Minimalizm: mała ilość przedmiotów i czysty i beton przyciąga spojrzenia.
- Stylizacja: nadanie priorytetu meblom o określonych liniach.
- Przestronność: pokoje nie mogą być zatłoczone meblami.
- Funkcjonalność: wychodząc z założenia, że użyteczne niekoniecznie musi być drogie.
- Dyskrecja: głównie w odniesieniu do kolorów, które muszą należeć do stonowanej palety.
Dowiedz się, jak różne kolory wpływają na twoje uczucia?
Wskazówki, jak dostosować wystrój domu do „stylu shakera”
Zwróć uwagę na detale, które zapewniają spokój i pasują do Twoich upodobań, a następnie włącz je do wystroju wnętrza. Oto kilka pomysłów, jak spersonalizować styl shakera w swoim domu.
Drewno mile widziane
Drewno jest głównym elementem w stylu shakera. Poszukaj więc mebli wykonanych z wiśni, sosny, klonu lub dowolnej kory, wyróżniającej się trwałością, którą można wyrzeźbić, dodając drobne ręcznie wykonane detale.
Typowe dla tego stylu są również drzwi, okiennice i podłogi wykonane z tego materiału, lakierowane lub polerowane.
W pierwszej kolejności kolory kolonialne
Paleta kolorów związana z motywem shakera przywołuje na myśl niebo, wodę i inne naturalne elementy. Dlatego niebieski, zielony, ochra, szary i odcienie bieli współgrają z tym trendem. Jeśli chodzi o biel, polecana jest zazwyczaj do sal konferencyjnych lub kuchni, zwłaszcza gdy pomieszczenia są dość duże.
Idealnie, asortyment powinien współgrać z drewnem, które jest głównym materiałem mebli. Krótko mówiąc, farba na ścianach powinna oddawać spokój i uzupełniać naturalne oświetlenie.
Idea minimalistyczna
Przestrzegając zasady „mniej znaczy więcej”, postaraj się mieć jak najmniej przedmiotów i rozmieścić je w strategicznych miejscach. Jeśli przestrzeń jest niewielka, docenisz walory jak najlepszego wykorzystania dostępnego miejsca.
Przeczytaj o metodzie Declutter: czym jest i jak pomaga
Niewiele akcesoriów
Posiadanie jedynie kilku mebli oznacza łatwe sprzątanie. W ten sposób styl shakera sprzyja utrzymywaniu higieny, zarówno wyposażenia, jak i domu. Nie toleruje gromadzenia się kurzu i plam.
Schludność nie podlega negocjacji.
Żadnych obrusów, zasłon, podszewek ani żadnych materiałów, które nasycają otoczenie. Autentyczność tkwi w nagości mebli i ścian.
Patchwork i wełniane lub bawełniane dywaniki są dozwolone, o ile jest ich mało. Zapomnij więc o stolikach pełnych ozdób i wazonów.
Skup się na funkcjonalności
Styl shakera, musi wprowadzać elegancję, ale przede wszystkim funkcjonalność. Mówimy o lekkim i łatwym do przenoszenia sprzęcie.
Byłoby miło, gdyby niektóre modele mebli miały kółka lub były robione na miarę. W ten sposób możesz przenieść je w dowolny kąt bez większego wysiłku.
Dodatkowym przykładem funkcjonalności jest przymocowanie do ściany wieszaków na kapelusze, czapki, klucze i płaszcze. Podobnie, zamiast dużych foteli w pokoju, rozważ krzesła lub fotele bujane w połączeniu z dyskretną sofą.
Wyrzuć meble pomocnicze i zabuduj szafy. Ta rada jest niezbędna do zachowania czystości i uporządkowania przestrzeni.
Wpływ stylu „shakera” na nowoczesny design
Magazyn Centro de Estudios en Diseño y Comunicación de Argentina podkreśla społeczne zaangażowanie, jakie styl shakera wnosi od swoich początków do czasów współczesnych. Promuje ograniczenie lub wręcz rezygnację z ozdób na rzecz praktyczności.
W ten sposób ruch narodzony w poprzednim stuleciu inspiruje aktualne wzornictwo wnętrz, łącząc elegancję i codzienny utylitaryzm w jednej koncepcji. Czy zechcesz wdrożyć ten trend u siebie?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Burgueño Bermejo B. El peculiar estilo shaker. Hispania Nostra. España; 2020. https://deautor.hispanianostra.org/el-peculiar-estilo-shaker/
- Feroglio L. La silla, el interiorismo y sus vinculaciones. Las tesinas de Belgrano. Universidad de Belgrano. Argentina; 2015. http://190.221.29.250/bitstream/handle/123456789/8715/tesina%20864%20feroglio.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- García de la Cárcova A, Girod G, Petrocchi I. Migraciones en el diseño de mobiliario con perspectiva histórica. Siglos diecinueve y veinte. Cuadernos. Centro de Estudios en Diseño y Comunicación. Núm. 134. pp. 53-59. Argentina; 2021. https://dspace.palermo.edu/ojs/index.php/cdc/article/view/5013/6666
- Historia de los Shakers. Servicio de Parques Nacionales. Estados Unidos. https://www.nps.gov/articles/history-of-the-shakers.htm#:~:text=The%20United%20Society%20of%20Believers,the%20formation%20of%20Shaker%20beliefs.
- Shaker. Tesauro de Arte y Arquitectura. Chile. https://www.aatespanol.cl/terminos/300022047