Jak wykorzystać styl shakera w dekoracji domu

Elegancja, kunszt wykonania i prostota to klucze do stylu shakera. Trend skupia się na włączaniu funkcjonalnych elementów, które oprócz funkcji ozdobnej są wygodne i użyteczne.
Jak wykorzystać styl shakera w dekoracji domu

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2023

Nie ograniczając się do całkowitej surowości, jak to miało miejsce w jego początkach, styl shakera znalazł swoje miejsce we współczesnej dekoracji, skupiając się tylko na tym, co niezbędne do tworzenia ciepłych i pięknych wnętrz.

Trend stale powiększa grono swoich zwolenników, którym odpowiada propozycja przekształcenia tradycji w coś przykuwającego uwagę. Ale jak narodziła się ta moda i jak wykorzystać ja w twoim domu? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Czym jest styl „shakera”?

Zjednoczone Towarzystwo Wierzących w Drugie Pojawienie się Chrystusa dało początek społeczności shakerów. Jej historia nabrała rozpędu w 1747 roku, kiedy to liderka klanu, Ann Lee, wyemigrowała z grupą zwolenników z Anglii do Stanów Zjednoczonych.

Tam poświęcili się wspólnemu życiu, promując przede wszystkim prostotę otoczenia. Dziś ten styl wyróżnia się jako jeden z najbardziej uderzających modeli w dekoracji wnętrz. Ponadto stowarzyszenie non-profit Hispania Nostra (HN) komentuje, że ten ruch chrześcijański stworzył solidne podstawy, które można wykorzystać w upiększaniu dowolnego obszaru. Nie dziwi więc fakt, że dzisiejsza architektura wnętrz chętnie wykorzystuje zasady Shaker.

HN wskazuje na minimalizm, czystość i urok, które zdobią bez wielu ozdób.

Jak podkreśla Tezaurus o sztuce i architekturze, Shakers wdrożyli metodę rzemieślniczą, sami wykonywali meble i wyposażali swoje domy w jak najmniejszą liczbę przedmiotów. Nie potrzebowali więc ostentacyjnego wystroju wnętrz. Byli natomiast znakomitymi stolarzami, którzy przerabiali rustykalne drewno na piękne i użyteczne meble.

Na tym właśnie polega nowoczesny styl Shakera. Chodzi więc o upiększanie przestrzeni przy użyciu jak najmniejszej ilości rzeczy i wykorzystywanie rękodzieła.

Madera y tonos cálidos en el estilo shaker.
Drewno wprowadza ciepło do przestrzeni. Zwłaszcza w kuchni.

Co należy wziąć pod uwagę, aby wprowadzić styl „shakera”

Trzymając się początkowej filozofii, styl shakera nadaje ręcznie wykonanym przedmiotom cechy dekoracyjne projektu. Zgodnie z tezą opublikowaną przez Uniwersytet w Belgrano, celem jest zwiększenie efektu wizualnego bez uciekania się do elementów ozdobnych.

Dlatego, aby wdrożyć ten trend w swoim domu, należy pamiętać o następujących cechach:

  • Minimalizm: mała ilość przedmiotów i czysty i beton przyciąga spojrzenia.
  • Stylizacja: nadanie priorytetu meblom o określonych liniach.
  • Przestronność: pokoje nie mogą być zatłoczone meblami.
  • Funkcjonalność: wychodząc z założenia, że użyteczne niekoniecznie musi być drogie.
  • Dyskrecja: głównie w odniesieniu do kolorów, które muszą należeć do stonowanej palety.

Wskazówki, jak dostosować wystrój domu do „stylu shakera”

Zwróć uwagę na detale, które zapewniają spokój i pasują do Twoich upodobań, a następnie włącz je do wystroju wnętrza. Oto kilka pomysłów, jak spersonalizować styl shakera w swoim domu.

Drewno mile widziane

Drewno jest głównym elementem w stylu shakera. Poszukaj więc mebli wykonanych z wiśni, sosny, klonu lub dowolnej kory, wyróżniającej się trwałością, którą można wyrzeźbić, dodając drobne ręcznie wykonane detale.

Typowe dla tego stylu są również drzwi, okiennice i podłogi wykonane z tego materiału, lakierowane lub polerowane.

W pierwszej kolejności kolory kolonialne

Paleta kolorów związana z motywem shakera przywołuje na myśl niebo, wodę i inne naturalne elementy. Dlatego niebieski, zielony, ochra, szary i odcienie bieli współgrają z tym trendem. Jeśli chodzi o biel, polecana jest zazwyczaj do sal konferencyjnych lub kuchni, zwłaszcza gdy pomieszczenia są dość duże.

Idealnie, asortyment powinien współgrać z drewnem, które jest głównym materiałem mebli. Krótko mówiąc, farba na ścianach powinna oddawać spokój i uzupełniać naturalne oświetlenie.

Idea minimalistyczna

Przestrzegając zasady „mniej znaczy więcej”, postaraj się mieć jak najmniej przedmiotów i rozmieścić je w strategicznych miejscach. Jeśli przestrzeń jest niewielka, docenisz walory jak najlepszego wykorzystania dostępnego miejsca.

Niewiele akcesoriów

Posiadanie jedynie kilku mebli oznacza łatwe sprzątanie. W ten sposób styl shakera sprzyja utrzymywaniu higieny, zarówno wyposażenia, jak i domu. Nie toleruje gromadzenia się kurzu i plam.

Schludność nie podlega negocjacji.

Żadnych obrusów, zasłon, podszewek ani żadnych materiałów, które nasycają otoczenie. Autentyczność tkwi w nagości mebli i ścian.

Patchwork i wełniane lub bawełniane dywaniki są dozwolone, o ile jest ich mało. Zapomnij więc o stolikach pełnych ozdób i wazonów.

Oficina minimalista de madera estilo shaker.
Minimalistyczne biurko z ręcznie robionego drewna dobrze oddaje styl shakera.

Skup się na funkcjonalności

Styl shakera, musi wprowadzać elegancję, ale przede wszystkim funkcjonalność. Mówimy o lekkim i łatwym do przenoszenia sprzęcie.

Byłoby miło, gdyby niektóre modele mebli miały kółka lub były robione na miarę. W ten sposób możesz przenieść je w dowolny kąt bez większego wysiłku.

Dodatkowym przykładem funkcjonalności jest przymocowanie do ściany wieszaków na kapelusze, czapki, klucze i płaszcze. Podobnie, zamiast dużych foteli w pokoju, rozważ krzesła lub fotele bujane w połączeniu z dyskretną sofą.

Wyrzuć meble pomocnicze i zabuduj szafy. Ta rada jest niezbędna do zachowania czystości i uporządkowania przestrzeni.

Wpływ stylu „shakera” na nowoczesny design

Magazyn Centro de Estudios en Diseño y Comunicación de Argentina podkreśla społeczne zaangażowanie, jakie styl shakera wnosi od swoich początków do czasów współczesnych. Promuje ograniczenie lub wręcz rezygnację z ozdób na rzecz praktyczności.

W ten sposób ruch narodzony w poprzednim stuleciu inspiruje aktualne wzornictwo wnętrz, łącząc elegancję i codzienny utylitaryzm w jednej koncepcji. Czy zechcesz wdrożyć ten trend u siebie?

To może Cię zainteresować ...
Jak włączyć tapetę w stylu vintage do dekoracji domu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak włączyć tapetę w stylu vintage do dekoracji domu

Tapeta w stylu vintage to modna technika dekoracyjna, pożądana ze względu na swoją atrakcyjność, prosty montaż i możliwości kamuflażu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.