Patchwork - na czym polega i od czego zacząć?

Koce zrobione z drukowanych skrawków, zasłony w przepięknym stylu vintage i kolorowe obrusy to tylko niektóre przykłady, które wynikają z patchworku. Ta technika szycia daje nowe możliwości tkaninom, o których myślałeś, że zostały utracone.
Patchwork - na czym polega i od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Szycie to umiejętność, która jest zabawna, dochodowa, relaksująca i przydatna, jeśli chcesz tworzyć własne ubrania lub udekorować swój dom. Popularną techniką jest patchwork, który polega na zszywaniu ze sobą kawałków materiału w celu uszycia nowej odzieży.

Nie potrzebujesz więcej doświadczenia niż myślenie o pomyśle i cierpliwe wprowadzanie go w życie. Mile widziane są również używane łatki. Patchwork umożliwia wykonanie między innymi pościeli, dodatków, dekoracji. Dowiedz się, jak wykorzystać tę sztukę!

Patchwork – na czym polega?

Dwa angielskie słowa ochrzciły koncepcję patchworku. Patch oznacza “ łatę materiału”, podczas gdy work oznacza “pracę!” Połączenie obu terminów w języku angielskim nawiązuje do pracy ze skrawkami materiału. Zgodnie z definicją zawartą w słowniku Cambridge odnosi się to do kawałka uszytego z wielu kawałków lub ścinków innych materiałów. Procedura uwzględnia różne wzory i kolory.

Trend nie jest nowy. Wywodzi się ze starożytnego Egiptu, gdzie projektowano elementy, łącząc skrawki. Z biegiem czasu każda cywilizacja wniosła swój dotyk, poszerzając style, tekstury, rozmiary i kształty. Aby tworzyć rzeczy w technice patchworku, potrzebujesz tych samych podstawowych narzędzi, które potrzebujesz do każdej czynności szycia:

Jeśli chodzi o tekstylia, liczy się przede wszystkim wytrzymałość, rozmiar i rodzaj. Chociaż można je łączyć ręcznie, używana jest również maszyna do szycia. Uwaga w tym przypadku dotyczy sprawdzenia, czy maszyna ma stopkę dociskową ¼ cala, aby podkreślić odległość na krawędziach.

Zalecane są następujące rodzaje tkanin:

 • Wełna
 • Bielizna
 • Jedwab
 • Płótno
 • Bawełna
 • Tkane
 • Denim lub dżinsy
 • Flanela bawełniana
Kobieta z maszyną do szycia
Aby rozpocząć, potrzebujesz minimalnej ilości narzędzi do szycia. Później możesz dodać kilka specjalistycznych narzędzi, które będą dla Ciebie bardziej przydatne, w zależności od projektów, które zamierzasz wykonać.

Techniki pracy ze skrawkami

Istnieje kilka metod pracy ze skrawkami. Wspólnym punktem dla wszystkich jest kreatywność:

 • Kawałek papieru: Aby to zrobić, łączysz kawałki z prowadnicą wzoru papieru. Możesz spróbować użyć geometrycznych kształtów w różnych kolorach, aż do złożenia bloku tkaniny.
 • Patchwork w stylu chatki z bali: Aby to zrobić, budujesz z małego kwadratu, dodając więcej, aż narysujesz rodzaj chaty. Niektóre szwaczki używają tego stylu do robienia kwiatów.
 • Patchwork z płyty drezdeńskiej: Polega na zszyciu wszystkich skrawków obok siebie, aby utworzyć koło. Kawałki muszą mieć ten sam rozmiar.
 • Patchwork babci w ogrodzie: To wzory zaprojektowane z kawałków w kształcie sześciokątów. Każde wycięcie nakładasz na inną tkaninę, bawiąc się fakturą i kolorami. Nadaje się do podkładek pod podstawki lub do ozdabiania torebek.
 • Aplikacja patwork: Narysuj to, co chcesz na kartce papieru, wytnij tkaniny i przyklej je do obrazu za pomocą taśmy termotopliwej lub kleju do patchworku. Możesz użyć tej techniki na koszulach lub swetrach. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zszyj kilka ściegów między wzorem a ubraniem.

Jak zrobić patchwork w domu?

Przede wszystkim dobrze jest wyprasować skrawki materiału, z którego będziesz korzystać , zanim zaczniesz z nimi pracować. Upewnij się również, że masz pod ręką linijkę do określania długości, aby kawałki miały tę samą proporcję. Jeśli tworzysz okrągłe kształty, powinieneś użyć noża cyrkla zamiast nożyczek.

Po tych zaleceniach następnym krokiem jest tworzenie elementów do domu ze starych tkanin lub nowych skrawków. Funkcjonalność patchworku widoczna jest w poniższych możliwych projektach.

Gobeliny

Zamień swoją tapetę na dywaniki z tkaniny! Po zszyciu wszystkich skrawków możesz przykleić wynik na ścianie. Ten element dekoracyjny ładnie prezentuje się w salonach i sypialniach.

Zasłony

Jeśli planujesz przyczepić skrawki do zasłon, najlepiej wybrać przezroczyste tkaniny. Pozwala to na przechodzenie światła przez akcesorium. Czynność tę można szyć ręcznie, maszynowo lub łącząc wykroje klejem do tkanin.

Tapicerka meblowa

W przypadku tego rzemiosła musisz trochę wiedzieć o tapicerce, o ile szukasz pokrycia na meble. Inną opcją jest skorzystanie ze skrawków szycia na pokrycie poduszek.

Obrusy

Twórz obrusy z małymi, średnimi lub dużymi figurami z gładkich tkanin. Możesz zestawiać kwadraty, prostokąty, romby lub dowolny inny kształt. Ważne jest, aby tekstura była płaska; w przeciwnym razie to, co umieścisz na tkaninie, nie pozostanie stabilne.

Namioty dla dzieci

Namioty lub tipi dla dzieci są bardzo modne. Patchwork to dowcipny sposób na zrobienie tych namiotów do zabawy. Zaprojektuj duży koc, który posłuży jako zadaszenie podczas nocowania.

namiot
Namioty są wściekłością dla dzieci, a nawet do dekoracji podwórka. Dzięki tej technice możesz stworzyć własną.

Jak pielęgnować patchworkowe tkaniny

Istnieją dwa odpowiednie sposoby prania patchworku. Po pierwsze można to zrobić ręcznie, aby lepiej zadbać o ubranie. W przeciwnym razie patchworkowe ubiory można oglądać w pralce w specjalnej siateczkowej torbie. Jeśli tkanina zblednie, dodaj kilka kropli octu. Dzięki temu kolory pozostaną w dobrym stanie, a reszta ubrania nie zostanie poplamiona.

Jeśli pracujesz z kawałkami 100% bawełny, najlepiej je wyprać przed rozpoczęciem szycia. Dzieje się tak, ponieważ materiał ma tendencję do kurczenia się przy pierwszym praniu. Jeśli przewidujesz to kurczenie się, nie będzie niespodzianek.

Czy patchwork i pikowanie są tym samym?

Patchwork jest często mylony z pikowaniem. Różnica polega na tym, że ta ostatnia jest używana do kołder trójwarstwowych. Wierzchnia warstwa to patchwork, środkowa odpowiada puszystemu wypełnieniu kołdry, a ostatnia to podszewka spajająca całe rzemiosło. Dlatego praca ze skrawkami tkaniny działa w przypadku niektórych rodzajów kołder, ale nie wszystkie kołdry są wykonane ze skrawków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.