Jak wybrać właściwe miejsce do zestarzenia się?

Jak wybrać właściwe miejsce do zestarzenia się?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To bardzo ważne, aby jak najszybciej zastanowić się nad tym jakie miejsce do zestarzenia się nam odpowiada. Poznaj kilka dostępnych opcji oraz czynniki, które wywierają wpływ na taki wybór.

Większość osób wyobraża sobie, że będzie spędzało swoje złote lata pod własnym dachem, ciesząc się emeryturą oraz odwiedzając swoje wnuki. Jednak taka rzeczywistość czeka tylko niektórych seniorów. Inni muszą wybrać inne miejsce do zestarzenia się.

Dzieje się tak ponieważ wraz z przejściem do wieku zaawansowanego mogą pojawić się liczne i zróżnicowane okoliczności, które to uniemożliwiają. Zaliczamy do nich między innymi choroby, wypadki, spadek dochodów oraz pojawienie się określonych ograniczeń fizycznych, a nawet umysłowych.

Dla krewnych osób starszych oznacza to utratę wolności i podejmowanie decyzji, od tych najprostszych do najbardziej złożonych.

Uważaj! To problem, który trzeba rozwiązać już we wczesnych latach życia, opierając się na planowaniu. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się dlaczego tak ważne jest, aby zawczasu wybrać właściwe miejsce do zestarzenia się.

Czy mogę wybrać miejsce do zestarzenia się?

Coraz większa liczba lat nie powinna ograniczać podejmowanie decyzji przez daną osobę. Właśnie dlatego należy jak najszybciej opracować właściwe plany. Warto przedyskutować tą kwestię ze swoimi rodzicami i dziadkami. Ale jeśli jesteś znajdujesz się już w swoich złotych latach, nie musisz się przejmować.

Jeśli jesteś osobą starszą, i jeśli jest to konieczne, powinieneś ograniczyć nadopiekuńczość swoich dzieci, wnuków i bliskich krewnych. Powinni wyraźnie zrozumieć, że to Twoja opinia ma być najważniejsza podczas dokonywania wyboru miejsca, w którym spędzisz swoje starsze lata.

Oczywiście nie umniejszając przy tym faktu, że ich wsparcie bardzo Cię ucieszy. Oprócz wspomnianych wyższej kwestii należy rozważyć kilka kwestii. Zaliczamy do nich Twój stan zdrowia, opiekę, czas i koszty związane ze wszelkimi chorobami.

Dochodzi również do tego kwestia pieniędzy, którymi dysponujesz, aby stawić czoła tej sytuacji.

Dom opieki czy opiekun mieszkający w domu: jaka opcja jest lepsza?

Obie opcje mają swoje zalety i wady. Na przykład jeśli zdecydujesz się na pobyt w domu dla starszych osób, to w zależności od wybranego miejsca, może zapewniać ono optymalne warunki do poruszania się, zwłaszcza jeśli potrzebujesz korzystać z wózka.

Poza tym takie ośrodki posiadają odpowiednią przestrzeń i zapewniają asystę medyczną. Czasami oferują nawet wyspecjalizowane usługi, takie jak fizjoterapia.

Z kolei jeśli zatrudnisz opiekuna domowego, będziesz miał lepszy kontakt z rodziną lub przyjaciółmi. Dzięki temu nie będziesz musiał opuszczać swojej strefy komfortu i tego, co znasz. Koszt takiego rozwiązania jest niższy, a gdy członkowie Twojej rodziny wyjdą do pracy lub szkoły, będziesz miał towarzystwo.

Ćwiczący seniorzy

Niektóre domy opieki organizują rutynowe aktywności fizyczne, aby wspierać zdrowie swoich rezydentów.

Powody, które przemawiają za wyborem domu opieki

Jeden z powodów, które przemawiają za zamieszkaniem w domu seniora, to fakt, że zapewniają one często lepszą oczekiwaną długość życia i jakość życia. Jeśli tylko wybierzesz dobry dom opieki, to może on zapewnić:

  • Stałą opiekę medyczną udzielaną przez wykwalifikowanych pracowników.
  • Obiekty, łazienki, sypialnie i pokoje do rekreacji dostosowane do potrzeb seniorów.
  • Towarzystwo osób z tego samego pokolenia, jak również stały nadzór.
  • Możliwość powrotu do swojego domu w każdym momencie, jeśli tylko nie będziesz zadowolony z pobytu.
  • Harmonogram wizyt rodziny i przyjaciół.
  • Usługi konsultacyjne z przepisanymi zdrowymi dietami.
  • Rehabilitację.
  • Dostępność ekspertów, takich jak lekarze, socjolodzy i psycholodzy.
  • Aktywności rekreacyjne i rutyny, które pomagają zachować odpowiedni poziom aktywności.

Większość obiektów stara się sprawić, aby starsze osoby zachowywały swoją niezależność lub autonomię. W ten sposób zachęcają ich do wykonywania własnych aktywności i są im w stanie to zapewnić.

Powody, które przemawiają za wyborem opiekuna mieszkającego w domu

Nic nie może równać się z domem! To przekonanie, które podziela wielu ekspertów, zwłaszcza tych najdłużej pracujących w zawodzie. I nie ma co się dziwić.

Za zatrudnieniem opiekuna domowego przemawiają następujące korzyści:

  • Opiekun domowy może zapewniać ekskluzywną opiekę.
  • W dzisiejszych czasach w takim zawodzie pracuje coraz więcej wykwalifikowanych osób, które mają zarówno powołanie, jak i doświadczenie.
  • Zatrudnienie takiej osoby jest zazwyczaj bardziej ekonomiczne niż opłacanie pobytu w domu opieki.
  • Będziesz miał towarzysza do gier i spotkań, jak również kogoś, kto pójdzie z Tobą na zakupy lub na spacer.
Opieka domowa dla seniorów

Opiekunowie domowi zamieszkują w domu seniora, co przynosi korzyść w postaci braku konieczności zmienienia przestrzeni, która jest bliska starszej osobie.

Miejsce do zestarzenia się powinno wiązać się z tym, czego pragniesz

Twój wybór odgrywa kluczową rolę, ponieważ dotyczy miejsca, w którym spędzisz resztę swojego życia. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziesz tam szczęśliwy. Każda osoba ma inną perspektywę.

Każdy musi samodzielnie ocenić zalety i wady płynące z mieszkania w domu lub przeprowadzki do domu opieki. Gdy wybierzesz pierwszą opcję, będziesz kontynuował swoje związki ze starymi przyjaciółmi. Z kolei w przypadku drugiej zapewne nawiążesz nowe znajomości.

Pamiętaj, że bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, musi być ona najlepsza dla Ciebie. A to, co jest najlepsze dla Ciebie, nie zawsze jest najlepsze dla innych. Właśnie dlatego musisz brać aktywny udział w dokonywaniu tego wyboru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barenys, Maria Pia. “Las residencias de ancianos y su significado sociológico.” Papers: revista de sociologia (1992): 121-135.
  • Zumalde, Esther Calvete. “Apoyo social y ancianos en residencias.” Zerbitzuan: Gizarte zerbitzuetarako aldizkaria= Revista de servicios sociales 25 (1994): 2.
  • Fornés, Andrea del Pilar Comelin. “¿ Quién cuida a los familiares que cuidan adultos mayores dependientes?.” Íconos-Revista de Ciencias Sociales 50 (2014): 111-127.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.