Jak włączyć tapetę w stylu vintage do dekoracji domu
Dekorowanie ścian domu to coś więcej niż wieszanie obrazów i luster. Pokrycie przestrzeni tapetą w stylu vintage zmienia ogólny wygląd pomieszczeń, nadając im atmosferę elegancji, stylowości i nostalgii.
Typowy dla lat 70. trend tapetowania powrócił ze zdwojoną siłą w wystroju wnętrz, oferując kolory i motywy, które nawiązują do przeszłości, ale są dostosowane do współczesnej mody.
Tapetowanie idealnie się nadaje do zakamuflowania niedoskonałości. Jednocześnie wyróżnia się prostotą montażu, możliwościami zmywalności i długą żywotnością wynikającą z jakości materiału. Ponieważ istnieje nieskończona ilość wzorów, wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać vintage.
Na czym polega dekorowanie tapetą w stylu vintage?
Vintage nawiązuje do przeszłości, antyku i klasyki. Koncepcja ta, jak wskazuje National Unified Corporation of Higher Education, rozszerzyła się na obszary mody i designu w ogóle.
W szczególności „zaktualizowana” wersja starego stylu właśnie w tapetach znalazła sposób na wejście do domów. Dyskretne lub bardzo kolorowe nadruki nadają domowi psychodeliczny klimat, pop-art lub wprowadzają minimalistyczne detale.
Wszechstronność tapet pozwala na niestandardowe nadruki i kombinacje wzorów, rysunków i kształtów, aby ożywić dany obszar. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, najlepsze efekty dekoracji w stylu vintage uzyskuje się, jeśli pokryjesz tapetą tylko część pomieszczenia. Resztę należy pomalować, ponieważ w przeciwnym razie wnętrze wyglądałoby na nadmiernie przeładowane.
W wyspecjalizowanych sklepach można znaleźć tapety w stylu vintage wykonane tuszami i ekologicznymi procedurami.
Projekty tapet w stylu vintage do domu
Dzięki swojej praktyczności, samoprzylepna tapeta we wszystkich swoich odmianach doskonale komponuje się z nowościami, stając się wygodnym materiałem w upiększaniu domów, według magazynu Ars Bilduma.
Opierając się na tym założeniu, często można zobaczyć tapety w różnych pokojach. Nadają się do sypialni, miejsca pracy i do kuchni. Kluczem jest umiar, ponieważ chodzi jedynie o dodanie akcentu nie przesadzając z dekoracją.
Tapety vintage mogą być jednokolorowe, w odcieniach ochry, zieleni, beżu i błękitu. Generalnie stosuje się je tak, aby się nie nasycić powierzchni. Jednak prawdziwy wygląd retro zapewniają takie wzory jak:
- Teksturowane.
- Natura dżungli.
- Kwiatowe nadruki.
- Figury geometryczne.
- Poziome i pionowe paski.
Wskazówki dotyczące włączania tapet w stylu vintage do wystroju domu
Skuteczne użycie tapety polega na wyborze odpowiedniego obszaru. Nie zakrywaj wszystkich ścian; wręcz przeciwnie, wybierz te z defektami lub te, które chcesz podkreślić.
Możliwe jest również zainstalowanie jej jako tła niektórych mebli. Możesz odświeżyć wygląd zagłówków, regałów lub baru, umieszczając za nimi tapetę w stylu vintage. Tam, gdzie chcesz wyznaczyć przestrzenie, tapeta jest doskonałym narzędziem.
Styl, jaki daje ten rodzaj tapet, nastrojowo wyróżnia pokoje dzienne w domach na plaży i w wiejskich chatach. Ale jest więcej sposobów na włączenie ich do wystroju domu.
Zmodyfikuj tradycyjne wejście, dodając tapetę w stylu vintage na ścianach holu. Oprócz tego, że robi dobre pierwsze wrażenie, jego antyczny charakter komponuje się z klasycznymi meblami, co jest zaletą, jeśli posiadasz już podobne sprzęty.
Główny pokój
W salonie dobrze się prezentują przyciągające wzrok obrazy, a co może być lepszym dziełem niż arkusz tapety w stylu vintage. W takim przypadku wskazane jest użycie szerokiej ściany, aby projekt wyglądał imponująco.
Kolorystyka musi pasować do reszty dekoracji. Najczęściej jednak wybierane są w tonacji czarno-białej, gdyż ze względu na ponadczasowość i plastyczność dopasowują się do stylu każdego mebla. Antyczne grafiki botaniczne wyróżniają się podobnie jak palmy, drzewa, bambusy i kwiaty.
Sypialnie
W głównej sypialni można stworzyć całkowicie antyczną atmosferę, wykorzystując motywy kwiatowe lub jednokolorowe, o ile dodasz drewniane meble i dopasujesz pościel do tonacji ścian. W sypialni dziecięcej nie brakuje klasycznych wzorów, które wspaniale prezentują się w połączeniu z tradycyjnymi zabawkami.
Może zechcesz przeczytać: Tapeta skandynawska: jak wykorzystać ją w dekoracji wnętrz?
Kuchnia i jadalnia
Często wiele spotkań z gośćmi kończy się w kuchni, dlatego jest to pomieszczenie, które wymaga specjalnego upiększenia. A poza tym nie ma nic lepszego niż gotowanie w przyjemnym dla oka otoczeniu, które można osiągnąć dzięki tapetom.
Wzory niekoniecznie muszą odnosić się do działalności kulinarnej. Umieść jasne wydruki z akwarelowym wykończeniem, polne kwiaty, motywy dżungli lub abstrakcyjne grafiki.
Podczas nakładania tapet w stylu vintage należy zwrócić uwagę, aby wzór nie przysłaniał innych elementów, takich jak płytki i meble. Unikaj jednak tapetowania obszaru przygotowywania posiłków i zlewu, ponieważ para z kuchenki i rozpryski mogą uszkodzić tapetę, będzie to też wymagać skrupulatnej codziennej konserwacji.
Tapeta w stylu vintage tworzy atrakcyjne podziały przestrzeni między kuchnią a jadalnią.
Zadbaj o nienaganne nałożenie tapety w stylu vintage
Kiedy już zidentyfikujesz projekt, który odpowiada Twoim gustom i wiesz, która część domu zasługuje na zmianę, pozostaje wykonanie nienagannej renowacji powierzchni. To bardzo ważne, żeby starannie przykleić poszczególne pasy. Dzięki temu pozostałe pęcherzyki powietrza nie zepsują dekoracji.
Wiele tapet ma z tyłu klej, ale w przypadku innych trzeba go przygotować samodzielnie. We wszystkich przypadkach należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
Wreszcie, konserwacja nie będzie uciążliwa, jeśli model został wyprodukowany w technologii wodoodpornej. Jeśli tak, wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką. Gdy tapety nie mają powłoki ani uszczelnienia, pomiń czyszczenie płynami i użyj odkurzacza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bartolomé García F. La popularización del papel pintado en España a lo largo del siglo XIX. Ars Bilduma. Vol. 11. 127-154. España; 2021. https://www.mendeley.com/catalogue/c5209cf7-21f8-353d-9e86-e19942b51daf/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bbe8b2416-68b1-4493-b854-809bfb4b3827%7D
- Sarmiento Rodríguez I. El vintage como parte del futuro. Corporación Unificada Nacional de Educación Superior. Colombia; 2022. https://repositorio.cun.edu.co/handle/cun/106