Jak usunąć kłaczki z pralki?

Obecność kłaczków na ubraniach może wskazywać, że pralka wymaga konserwacji i czyszczenia. Co należy z tym zrobić? Oto przewodnik krok po kroku.
Jak usunąć kłaczki z pralki?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pralka jest jednym z najbardziej przydatnych sprzętów AGD. Pozwala wyprać ubrania bez większego wysiłku; wystarczy je rozdzielić na kolorowe i białe, wsypać detergent i wybrać cykl. Jednak, podobnie jak inne sprzęty, od czasu do czasu wymaga konserwacji. W tym artykule dowiesz się, jak usunąć kłaczki z pralki.

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, przy każdym praniu z ubrań oddzielają się małe kłaczki, które z czasem gromadzą się w pralce. Jeśli nie zachowasz ostrożności, z czasem przykleją się one do innych ubrań, albo zapchają pralkę. Z tego powodu musisz nauczyć się je usuwać. Przyjrzyjmy się kilku rekomendacjom.

Jak zapobiec pozostawaniu kłaczków w pralce?

Jeśli przy wyciąganiu ubrań z pralki zauważysz, że są na nich kłaczki, najlepiej jak najszybciej rozpocząć dokładne czyszczenie urządzenia. W tym celu przydatne są niektóre produkty, takie jak ocet, soda oczyszczona i wybielacz. Pamiętaj jednak, że nie należy ich ze sobą łączyć.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej wykonać dwa oddzielne czyszczenia lub kroki. To znaczy najpierw jeden, a potem drugi. Nie zapomnij też o miejscach, takich jak filtr i gumki, które również mogą zatrzymywać pozostałości tkanin. Zabierzmy się więc do pracy!

Krok 1. Jak usunąć kłaczki z pralki za pomocą wybielacza i gorącej wody

Jak wyszczególniono w artykule udostępnionym w Faktach o bezpieczeństwie chemicznym, właściwe użycie wybielacza ułatwia czyszczenie i dezynfekcję szerokiej gamy powierzchni. Prawidłowo stosowany może wybielać, zabijać zarazki i wspomagać usuwanie niektórych pozostałości.

Usuwanie kłaczków z pralki.
Wybielacz chlorowy jest przydatnym składnikiem do głębokiego czyszczenia pralki. Należy jednak obchodzić się z nim ostrożnie.

Co musisz zrobić?

Aby usunąć kłaczki z pralki, wlej trochę wybielacza do zbiornika pralki. Następnie wybierz napełnianie gorącą wodą i uruchom dowolny cykl. Poczekaj, aż się zakończy i wykonaj kolejny krok.

Krok 2. Jak usunąć kłaczki z pralki za pomocą octu i gorącej wody

Po zakończeniu cyklu z wybielaczem wlej do bębna filiżankę białego octu. Zamiast tego możesz również dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Teraz wybierz napełnianie gorącą wodą, a na koniec wybierz dowolny cykl i poczekaj. Kiedy program się skończysz, otwórz drzwi i poczekaj jeszcze chwilę.

Czy wiesz, że biały ocet jest jednym z najczęściej stosowanych naturalnych składników w sprzątaniu domu? Podkreślono to w artykule opublikowanym w NSF International, w którym szczegółowo opisano, że zawartość kwasu octowego sprzyja rozkładowi niektórych rodzajów brudu, plam i bakterii.

Krok 3. Wyczyść filtr

Następnym krokiem jest oczyszczenie filtra pralki. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to go znaleźć, ponieważ znajduje się w różnych miejscach w zależności od modelu lub marki. Jednak najczęściej znajduje się na dole lub z tyłu maszyny.

Co musisz zrobić?

Ostrożnie go wyjmij. Zwykle jest przycisk lub jakaś dźwignia do wyjmowania filtra. Przy pomocy miękkiej szczoteczki z włosia usuniesz nagromadzone kłaczki lub brud. Można go również bardzo dokładnie umyć mydłem i wodą, aby był całkowicie czysty.

Teraz, gdy jest wolny od kłaczków, pozostaje tylko włożyć filtr ponownie. Możesz mieć już całkowitą pewność, że udało Ci się usunąć kłaczki z pralki!

Pralka.
Czyszczenie filtra pralki jest jednym z podstawowych kroków, aby uniknąć kłaczków na ubraniach.

Powtarzaj proces co trzy miesiące

Częstotliwość czyszczenia pralki może się różnić w zależności od tego, jak często jej używasz. Mimo to warto robić to przynajmniej co trzy miesiące, ponieważ brud i kłaczki zawsze zaczynają się gromadzić.

Ponadto, jak szczegółowo opisano w badaniu udostępnionym w Frontiers in Microbiology, w pralkach gromadzą się bakterie, które mogą powodować nieprzyjemny zapach na odzieży i w samej pralce. Zatrzymują nawet grzyby i inne mikroorganizmy, które mogą niszczyć ubrania.

Jednak właściwe czyszczenie i konserwacja gwarantuje zarówno prawidłowe funkcjonowanie pralki, jak i pielęgnację odzieży. W ramach uzupełnienia warto wyczyścić zewnętrzną część maszyny odrobiną neutralnego mydła i wilgotną ściereczką, aby była naprawdę lśniąca!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.