Jak usunąć kamień nazębny: 4 skuteczne sposoby

Jak usunąć kamień nazębny: 4 skuteczne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kamień na zębach jest nieprzyjemny, sprawia, że źle wyglądasz oraz zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Co w takim razie możesz zrobić, aby usunąć kamień nazębny? Dowiedz się tego z dzisiejszego artykułu!

Kamień na zębach, nazywany również kamieniem nazębnym, to zwapniona lub stwardniała płytka nazębna. Jego pojawienie się jest bardzo nieprzyjemne. To żółtawy, białawy lub brązowawy nalot odkładający się na szkliwie, w miejscu, gdzie łączy się z dziąsłami. W takim razie jak można usunąć kamień nazębny?

Taki nalot nie tylko wygląda nieładnie i jest nieprzyjemny, ale również może wpływać negatywnie na stan zdrowia zębów. Jedno z najbardziej znanych i najbardziej przerażających niebezpieczeństw to paradentoza lub zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Wywołuje ona krwawienie, brzydki zapach z ust, próchnicę, a nawet może prowadzić do wypadania zębów.

Jak usunąć kamień nazębny: kilka podpowiedzi

Kamień na zębach może pojawiać się z wielu powodów. Zazwyczaj wywołuje go niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jednak czasami występuje z powodu spożywania niektórych produktów spożywczych i leków, a nawet w wyniku rozwoju różnych schorzeń, na przykład cukrzycy.

W dalszej części artykułu znajdziesz cztery podpowiedzi, które pomogą Ci uporać się z kamieniem nazębnym.

Mycie zębów

Mycie zębów
Codzienne mycie zębów nie dopuści do gromadzenia się płytki bakteryjnej, która prowadzi do rozwoju kamienia nazębnego oraz innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Jeden z najlepszych sposobów na walkę z kamieniem nazębnym to codzienne usuwanie nagromadzonej płytki, aby nie dopuścić do jej stwardnienia. Kiedy płytka zwapnia się, staje się kamieniem nazębnym, a jej usunięcie jest o wiele trudniejsze.

Aby do tego nie dopuścić, najlepiej jest dbać o właściwe nawyki związane z higieną jamy ustnej, zaczynając od odpowiedniego szczotkowania zębów.

Szczotkowanie zębów to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, o którym musimy pamiętać, aby zadbać o higienę jamy ustnej, a przede wszystkim aby walczyć z kamieniem nazębnym. Przede wszystkim należy myć zęby po każdym posiłku. Takie czyszczenie musi być regularne i dogłębne.

Należy używać właściwej szczoteczki do zębów i pasty do zębów. Specjaliści rekomendują używanie szczoteczek z miękkim włóknem, ponieważ ostre włoski mogą ścierać szkliwo z zębów. Jeśli chodzi o pastę do zębów, to powinna zawierać fluor, ponieważ wzmacnia on zęby i chroni przed rozwojem próchnicy.

Używanie nici dentystycznej

Używanie nici dentystycznej to kolejna część składowa właściwej higieny jamy ustnej. Jednak wiele osób nie ma o tym pojęcia i nie wie jak to robić. Używanie nici dentystycznej pomaga usunąć bakterie i resztki pokarmów, które pozostają między zębami.

Poza tym chroni przed odkładaniem się płytki na zębach, a tym samym przed rozwojem kamienia nazębnego.

Aby nić dentystyczna była skuteczna, powinnaś używać jej przynajmniej raz dziennie przed snem. Najlepiej byłoby, gdybyś robiła to przed szczotkowaniem zębów. Używając nici dentystycznej rób to delikatnie, aby nie podrażnić tkanek dziąseł.

Pamiętaj, że część nici dentystycznej, której używasz, musi zawsze być czysta. W przeciwnym wypadku będziesz przenosiła bakterie z jednego obszaru jamy ustnej na drugi.

Profesjonalne czyszczenie

Kobieta u dentysty
Regularne czyszczenie zębów u profesjonalisty pomoże Ci pozbyć się pozostałości płytki bakteryjnej, które są trudniejsze do usunięcia.

Poza podstawowymi zabiegami z zakresu higieny jamy ustnej, które musimy przeprowadzać w domu, kluczową rolę odgrywa chodzenie na profesjonalne oczyszczanie zębów do dentysty raz lub dwa razy na rok.

Nawet jeśli jesteś bardzo zdyscyplinowana i przykładasz dużą wagę do codziennego czyszczenia, profesjonalne oczyszczanie przeprowadzone przez specjalistę jest niezbędne, aby usunąć płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc.

Jeśli jednak nie dbałaś za specjalnie o higienę jamy ustnej i na Twoich zębach zdążył się już odłożyć kamień, usunąć go będzie w stanie jedynie dogłębne czyszczenie przeprowadzone przez dentystę. Nie ma szans, aby usunąć go w domu.

Jeśli jest go bardzo dużo, jego całkowite pozbycie się może wymagać przeprowadzenia nawet kilku wizyt u dentysty.

W takim przypadku specjalista zapewne wykorzysta technikę nazywaną skalingiem, który może być zarówno naddziąsłowy, jak i poddziąsłowy. Ta technika usuwa nie tylko kamień widoczny na zębach, ale również ten, który odłożył się pod dziąsłami.

Być może zainteresuje Cię również: Domowe sposoby na wybielanie zębów

Domowe sposoby, które pomogą Ci usunąć kamień z zębów

Chociaż w domu nigdy nie będziemy w stanie w pełni usunąć kamienia z zębów, to istnieje kilka domowych rozwiązań, które są powszechnie stosowane. Takie remedia można stosować jako suplementy, ale nigdy w zastępstwie którejkolwiek z wymienionych wyżej terapii.

Takie metody mają na celu obdrapywanie zębów, aby usunąć kamień nazębny. Do najlepiej znanych technik zaliczamy używanie sody oczyszczonej, ziaren sezamu i skórek pomarańczy lub cytryny. Jednak zanim je wypróbujesz, koniecznie porozmawiaj ze swoim dentystą, aby upewnić się, że sprawdzą się w przypadku Twoich zębów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.