Oznaczenia na tubce pasty do zębów – objaśnienia

Wielokrotnie nie zwracamy uwagi na oznaczenia, które pojawiają się na naszych przedmiotach codziennego użytku. Chociaż występują w wielu produktach, te istniejące na paście do zębów oznaczają ich skład.
Oznaczenia na tubce pasty do zębów – objaśnienia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od jakiegoś czasu w Internecie krąży informacja na temat kolorowego oznaczenia na tubce pasty do zębów. Wielu użytkowników uważa, że w zależności od koloru wskazuje ono na skład. Ponadto możemy z niego wyczytać, czy dana pasta do zębów może być szkodliwa dla naszego organizmu.

Zamieszczone w sieci informacje na ten temat są jednak nieprawdziwe. Dziś wyjaśniamy Ci co naprawdę wskazują owe kolorowe oznaczenia na tubce pasty do zębów. Przeczytaj koniecznie!

Co rzekomo wskazują kolorowe oznaczenia na tubce pasty do zębów?

Według fałszywych informacji rozpowszechnionych w sieci, opakowania pasty do zębów posiadają oznaczenia o różnych kolorach (które znajdują się w kwadraciku lub prostokącie umieszczonym na krańcu przeciwnym do nakrętki).

Różnią się one w zależności od marki produktu, wskazując jednocześnie kompozycję pasty do zębów w następujący sposób:

  • Zielony – Naturalna kompozycja
  • Niebieski – Naturalna i lecznicza kompozycja
  • Czerwony – Mieszanka naturalnych i chemicznych składników
  • Czarny – Wyłącznie składniki chemiczne

Tak jak zaznaczyliśmy już na samym początku, informacja ta jest całkowicie nieprawdziwa. Stanowi jedną z wielu przesłanek rozpowszechnionych w celu podniesienia alarmu wśród wielkiej liczby ludzi.

Poniżej przedstawiamy prawdziwe i rzetelne informacje na temat kolorowych oznaczeń na tubkach pasty do zębów i wyjaśniamy, dlaczego nie należy przywiązywać do nich wielkiej wagi.

Co rzeczywiście wskazują kolorowe oznaczenia na tubce pasty do zębów?

Kolorowe oznaczenia znajdujące się na opakowaniach pasty do zębów różnych marek w rzeczywistości charakteryzują inne produkty, takie jak kartoniki mleka czy skrzynki, w których przechowuje się zboża, ciasta, itp.

Oznaczenia te są bowiem niezbędne w procesie produkcji i pakowania i są one znane jako „eye marks”.

Ich celem jest wskazanie maszynom i specjalnym czujnikom czasu, kiedy mają one ciąć, składać lub zaciskać dane opakowanie. Ich kolor zwykle jest ciemniejszy niż reszta opakowania, gdyż wtedy maszyna odczytuje go bez najmniejszych problemów.

Szczotkowanie zębów

Opakowanie

Wracając do pasty do zębów – opakowanie jest produkowane przez firmę, która nie ma nic wspólnego z tą, która później umieści w niej pastę do zębów.

Poszczególne tubki są produkowane w formie jednej długiej tuby, która w zależności od pożądanej pojemności, zostaje dzielona na pojedyncze tubki. I w tej właśnie formie trafiają na rynek.

Właśnie na tym etapie procesu produkcji „eye mark” odgrywa ważną rolę.

Te kolorowe oznaczenia są umieszczane w miejscu, gdzie należy przeciąć tubę, aby mogła powstać pojedyncza tubka. W ten sposób maszyna wykrywa miejsce cięcia oraz zakończenie każdej tubki.

Skąd zatem oznaczenia o różnych kolorach? W rzeczywistości różne kolory oznaczeń nie mają żadnego znaczenia i nie warto na nie zwracać większej uwagi.

Każdy producent wybiera swój własny kolor, który służy wyłącznie jako znacznik dla maszyn produkcyjnych. Dzięki nim również można sprawnie wykryć wszelkie wady poszczególnych serii produktu.

Pasta do zębów na szczoteczce

Ta błędnie rozpowszechniona informacja na temat różnokolorowych oznaczeń na tubkach pasty do zębów wywołała lawinę pytań do stomatologów, gdyż stanowi ona podstawę do poważnych obaw o własne zdrowie.

Jeśli potrzebujesz więcej dowodów wskazujących na to, że informacje te są fałszywe, udaj się do łazienki i przyjrzyj się dokładnie wszystkim tubkom pasty do zębów, jakie posiadasz.

Z pewnością na większości z nich znajdziesz te charakterystyczne oznaczenia, a ich kolory będą odmienne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.