Jak uprawiać kiełki w domu - kilka wskazówek

Wybierz roślinę strączkową, którą lubisz i eksperymentuj, aż uzyskasz własne kiełki. Są bardzo uniwersalne i można je dodawać do wielu różnych potraw.
Jak uprawiać kiełki w domu - kilka wskazówek
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiełki to pokarm bogaty w składniki odżywcze i posiadający wiele cennych właściwości. Z tego powodu sporo osób próbuje dowiedzieć się, jak uprawiać kiełki w domu.

Według danych opublikowanych w NCBI, uważa się, że kiełki to niskokaloryczny produkt z dużą liczbą składników odżywczych, w niektórych przypadkach nawet większą niż ta zawarta w samych nasionach. Dlatego ich spożywanie jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Skonsultuj się z dietetykiem, aby dowiedzieć się, jakie kiełki możesz włączyć do swojej diety.

Obecnie kiełki można znaleźć w sklepach specjalizujących się w żywności ekologicznej i dietetycznej, ale możliwe jest również ich przygotowanie w domu. Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać kiełki w domu?

Co jest potrzebne do uprawy kiełków

Jak uprawiać kiełki - nasiona

Aby wyhodować kiełki w domu, używamy zwykle mniejszych nasion, chociaż można użyć prawie każdego ich rodzaju.

Przydatne mogą być wszystkie nasiona pochodzące z roślin strączkowych lub zbóż. Możemy nawet użyć nasion innych roślin, takich jak dynia, rzodkiewka, lucerna, groszek, rukiew wodna, jęczmień, sezam itp.

Najlepiej używać ekologicznych nasion, które są odpowiednio oczyszczone i zachowane. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią wodę, unikać wody z kranu i zamiast niej używać wody źródlanej. Jeśli jednak używasz wody z kranu, specjaliści zalecają pozostawienie jej na chwilę w pojemniku, aby umożliwić odparowanie chloru.

Procedura

  1. Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest dokładne umycie ziaren lub nasion.
  2. Następnie należy umieścić nasiona w naczyniu (najlepiej głębokim).
  3. Później dodaj tyle wody, aby nasiona były mokre, ale nie zbyt zanurzone.
  4. Następnie umieść wszystko w zacienionym miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego światła i poczekaj.
  5. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać, czy poziom wody się zmniejsza. Nasiona ją wchłaniają i sporo traci się też przez parowanie. Jeśli zauważysz, że nie ma już wody, dodaj więcej.
  6. Białe pędy pojawiają się zwykle po kilku dniach, od jednego do trzech. Wodę należy wymieniać do momentu pojawienia się wszystkich kiełków i pomyślnego zakończenia procesu.
  7. Na koniec należy dobrze umyć kiełki w durszlaku przed spożyciem.

Tak właśnie możesz wyhodować własne wykiełkowane nasiona. Łatwe, prawda?

O czym warto wiedzieć, aby uprawiać kiełki w domu

Kiedy kiełki mają za dużo wody lub na jakiś czas o nich zapomnieliśmy, może pojawić się na nich pleśń. W takim przypadku najlepiej je wyrzucić i zacząć od nowa, ponieważ spożycie pleśni może być bardzo szkodliwe dla zdrowia, wywołując infekcje w organizmie.

Tę samą procedurę należy wykonać, jeśli uważasz, że kiełki mają nieprzyjemny zapach, ponieważ może to być oznaką ich gnicia.

Nie należy przygotowywać naraz zbyt wielu nasion, a jedynie wypełnić naczynie ich cienką warstwą. Jeśli jest kilka warstw jedna na drugiej, procedura uzyskiwania kiełków prawdopodobnie nie zadziała.

Objętość nasion znacznie wzrasta podczas procesu kiełkowania. Dlatego, jeśli umieścisz w naczyniu dużo małych nasion, ułożą się one w warstwy. Jeśli jednak są to większe nasiona i przesadzimy z ich ilością, zajmą zbyt dużo miejsca. Otrzymane kiełki możesz spokojnie przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Kiełki – jak je jeść

Kiełki stanowią doskonałe uzupełnienie zdrowej diety. Można je spożywać na wiele sposobów – w kanapkach, w sałatkach, czy też gotowane. Chociaż zwykle zaleca się spożywanie ich na surowo, aby zachowały wszystkie składniki odżywcze, Food and Drug Administration sugeruje gotowanie ich, aby zapobiec ryzyku zakażenia salmonellą, listerią, E. coli lub innymi bakteriami.

W zależności od rodzaju użytych nasion wielkość kiełków będzie różna. Warto o tym wiedzieć, aby spożyć je we właściwym czasie. Na przykład soczewica kiełkuje do 4 lub 5 centymetrów, ale kiełki ryżu lub pszenicy mają tylko kilka milimetrów.

Proces kiełkowania jest bardzo prosty. Dlatego zalecamy przeprowadzenie własnych testów, eksperymentowanie i przekonanie się o wynikach! Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aloo SO, Ofosu FK, Kilonzi SM, Shabbir U, Oh DH. Edible Plant Sprouts: Health Benefits, Trends, and Opportunities for Novel Exploration. Nutrients. 2021 Aug 21;13(8):2882.
  • Ikram A, Saeed F, Afzaal M, Imran A, Niaz B, Tufail T, Hussain M, Anjum FM. Nutritional and end-use perspectives of sprouted grains: A comprehensive review. Food Sci Nutr. 2021 Jun 23;9(8):4617-4628.
  • Miyahira RF, Lopes JO, Antunes AEC. The Use of Sprouts to Improve the Nutritional Value of Food Products: A Brief Review. Plant Foods Hum Nutr. 2021 Jun;76(2):143-152.
  • Singh AK, Rehal J, Kaur A, Jyot G. Enhancement of attributes of cereals by germination and fermentation: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(11):1575-89.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.