Jak skutecznie zmniejszyć ryzyko finansowe

Inwestowanie swojego kapitału to bardzo ważna decyzja, która wiąże się z ryzykiem, które musisz podjąć. Najlepiej byłoby, gdyby ryzyko to było niskie i nie uszkadzało Twoich aktywów.
Jak skutecznie zmniejszyć ryzyko finansowe

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem finansowym – czyli prawdopodobieństwem, że dokonana przez nas inwestycja spowoduje utratę pieniędzy lub że oczekiwanie na spodziewany zysk zajmie więcej czasu niż się spodziewaliśmy. Aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć ryzyko finansowe, musisz wiedzieć, że zawsze będzie istnieć niepewność co do zwrotów z inwestycji.

Ta niepewność nie stanowi samego ryzyka, ale ma na nią wpływ kilka czynników. Obejmują one zmiany w branży, w której zdecydowałeś się działać, brak możliwości odzyskania zainwestowanego kapitału oraz nieodłączną niestabilność rynków.

W tym artykule przyjrzyjmy się niektórym z możliwych zagrożeń finansowych i zaoferujmy kilka wskazówek, jak je zmniejszyć.

Jakie są rodzaje ryzyka finansowego?

Naszym celem nie jest zagłębianie się w świat finansów, ale raczej poznanie najczęstszych zagrożeń finansowych, z którymi borykają się inwestorzy.

Na przykład ryzyko kredytowe powstaje, gdy jedna ze stron nie wywiązuje się ze spłaty nabytego długu. Ryzyko płynności wynika z braku możliwości zaciągania zobowiązań przez jedną ze stron właśnie z powodu braku środków pieniężnych.

Na koniec należy wspomnieć o ryzyku rynkowym, które jest obecne w operacjach, które mają miejsce na rynkach finansowych. W tym kontekście ryzyko walutowe związane jest z inwestycjami w różnych walutach, z których co najmniej jedna podlega wahaniom. Podobnie ryzyko stopy procentowej wynika ze spadku lub wzrostu stóp procentowych, dotyczących na przykład kredytu hipotecznego.

Wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko finansowe

Eksperci są zgodni, że podstawą zmniejszenia ryzyka finansowego związanego z inwestycją jest posiadanie strategii. Wiemy, że „zerowe ryzyko” nie jest możliwe. Jednak to, co możemy zrobić, to uzupełnić wiedzę i podjąć pewne działania, aby je zminimalizować.

Hombre egzamin el riesgo financiero.
Niezbędne jest posiadanie strategii ekonomicznej, aby zredukować ryzyko finansowe do minimum.

1. Przeanalizuj opłacalność inwestycji, aby zmniejszyć ryzyko finansowe

W tym momencie ważne jest, aby rozpoznać różne rodzaje aktywów finansowych, takie jak między innymi obligacje, akcje lub gotówka. Każde z nich ma swoje plusy i minusy.

Na przykład dużym ryzykiem dla gotówki jest inflacja, a obligacje są pod tym względem bezpieczniejsze. Jednak różnią się one również stopą procentową i oferują ograniczenia dotyczące ich likwidacji.

2. Zdywersyfikuj swoją inwestycję, a tym samym ryzyko

Inwestowanie w różnego rodzaju aktywa to bardzo dobra strategia. Dlatego jedna z najlepszych wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko finansowe.

Chodzi o to, aby inwestować w aktywa, które wiążą się z różnymi poziomami ryzyka. Nazywa się to szerokim portfelem inwestycyjnym.

Czasami najbardziej ryzykowne operacje kuszą nas, ponieważ ich rentowność jest tak wysoka, jak samo ryzyko. Jeśli jednak się nie powiedzie, stracimy dużą część kapitału tylko w jednej inwestycji.

Dlatego zaleca się częściowe inwestowanie w operacje wysokiego i niskiego ryzyka.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

3. „Pokryj” swoje inwestycje, aby zmniejszyć ryzyko finansowe

Celem ochrony Twojej inwestycji jest ograniczenie ryzyka nieodłącznie związanego z każdą z Twoich inwestycji.

Najlepszym pomysłem jest więc zrównoważenie wysokiego ryzyka związanego z wrażliwym aktywem poprzez zainwestowanie w inny, który przyniesie zyski, jeśli ryzykowna operacja przyniesie nam stratę. Nawet jeśli to nie wystarczy, aby zrekompensować, przynajmniej zmniejszysz negatywny wpływ.

Tutaj ważne jest, aby wyjaśnić, że pokrycie inwestycji nie oznacza bezpośredniego zysku, ale ma cię chronić, tak jak na przykład ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczenie opłacamy tak, aby reagowało w razie wypadku i nie generowało znacznych nakładów na naprawy.

4. Oszczędzaj, aby móc wydawać

Gdybyś zarabiał dwa razy więcej, czy wydawałbyś dwa razy więcej?

Mówimy tutaj o wydawaniu wszystkiego, co zarabiasz miesięcznie, nawet jeśli możesz zaoszczędzić.

Innymi słowy, możesz źle dostosować (lub niewłaściwie dopasować) wydatki do swoich dochodów i nie zostawiać sobie marginesu do oszczędzania. W tym kontekście koncepcja wolności finansowej niesie ze sobą ideę, że pieniądze należy oszczędzać (lub inwestować) po wydaniu na to, co jest uzasadnione i konieczne.

Zanim zainwestujemy, musimy zaoszczędzić sumę, którą będziemy obracać i pomnażać.

5. Unikaj zadłużenia, aby zmniejszyć ryzyko finansowe

Przecież nie możemy ogłosić bankructwa, jeśli nie mamy zadłużenia i nie jesteśmy na minusie.

Chociaż łatwo zrozumieć, że zadłużenie jest czasem konieczne z powodu naglących okoliczności, najlepszym pomysłem jest powstrzymanie się od zaciągania długów.

Często zdarza się, że ludzie nie zwracają uwagi na przykład na odsetki generowane przez konkretną pożyczkę. Ale jeszcze rzadziej zdarza się, że biorą pod uwagę rzeczywistą kwotę, którą będą musieli spłacić, zaciągając kredyt.

6. Zredukuj wydatki

Jeśli zauważysz, że Twoje dochody są zagrożone, najlepiej oszczędzać i prowadzić bardziej zdyscyplinowany tryb życia. Chodzi o to, aby ograniczyć niepotrzebne wydatki , które nie wnoszą sensu ani realnego dobrobytu do Twojego stylu życia.

Ahorro para invertir.
Analiza wydatków rodziny to pierwszy krok do ustalenia, co jest niepotrzebne i ile można zaoszczędzić na przyszłe inwestycje.

Kilka ostatecznych zaleceń, aby zmniejszyć ryzyko finansowe

Czas, wytrwałość i zdecydowanie to trzy cechy, które powinieneś rozwijać, jeśli nie są jeszcze częścią twojej osobowości inwestycyjnej. Finanse są powiązane ze zdarzeniami, które zmieniają porządek świata. Dlatego ważne jest, abyś poświęcił czas na uświadomienie sobie tego, co dzieje się na świecie. To da ci wiedzę, jak dobrze inwestować.

Musisz uzbroić się w cierpliwość i poświęcić czas na efekty swoich inwestycji, ponieważ generalnie nie przychodzą one z dnia na dzień. Wreszcie musisz umieć podejmować szybkie decyzje, a nawet zmieniać kierunek swoich inwestycji, jeśli to konieczne.

Mamy nadzieję, że będziesz w stanie zastosować się do tych wskazówek, a ryzyko Twoich inwestycji spadnie. W ten sposób Twoje zyski i finanse wzrosną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baute, M. (2014). El camino hacia la Libertad Financiera. Lulu. com.
  • Andaluz, L. (2014). Educación financiera. Palibrio.
  • Romero Meza, R. (2005). Medidas de riesgo financiero.
  • Cabrera García, J. L. (2003). Mercado de derivados para la cobertura de riesgo financiero.
  • Ariadna, M. F. C. Riesgo Financiero.
  • Orellana-Osorio, I., Reyes, M. A., & Cevallos-Rodríguez, E. (2019). Evolución de los modelos para la medición del riesgo financiero. UDA AKADEM, (3), 7-34.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.