Jak rozpoznać kosmetyki wysokiej jakości?
Kosmetyk to substancja lub mieszanka przeznaczona do kontaktu z różnymi zewnętrznymi częściami ciała, do jego czyszczenia lub upiększania, zwłaszcza twarzy. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak rozpoznać kosmetyki wysokiej jakości.
Warto posiadać podstawową wiedzę, która pomoże Ci wybrać kosmetyki wysokiej jakości. Dzięki temu nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, ale również o środowisko naturalne.
Każdy człowiek ma inne nawyki, ale większość z nas ma codziennie styczność z różnymi składnikami obecnymi w kosmetykach. Mogą być to zarówno naturalne, jak i wysoce przetworzone substancje chemiczne, a ich proporcje są zależne od rodzaju używanego produktu.
Czym dokładnie jest kosmetyk?
Kosmetyk to substancja lub mieszanka przeznaczona do użytku na zewnętrznych częściach ciała, w celu zadbania o ich higienę lub ich upiększenia (zwłaszcza twarzy).
Kosmetyki stanowią część naszego codziennego życia, chociaż wiele osób uważa, że ich stosowanie ogranicza się do pielęgnacji twarzy, perfum i produktów do makijażu. Jednak wcale tak nie jest. Każdego dnia używamy wiele innych kosmetyków, takich jak:
- Mydła i dezodoranty.
- Produkty do zewnętrznej higieny miejsc intymnych.
- Perfumy i wody toaletowe.
- Produkty do higieny jamy ustnej i zębów.
- Żele pod prysznic i do kąpieli.
- Wszystkie produkty związane z pielęgnacją paznokci i ust.
- Produkty do usuwania owłosienia.
- Produkty związane z higieną, koloryzacją i stylizacją włosów.
- Balsamy do opalania i produkty samoopalające.
Etykiety na kosmetykach
Jeśli chodzi o etykiety produktów kosmetycznych, na opakowaniach i pojemniczkach muszą znaleźć się następujące informacje:
- Nazwa produktu.
- Nazwa firmy i adres producenta.
- Waga lub objętość.
- Data przydatności do użycia.
- Numer partii produkcyjnej.
- Kraj pochodzenia.
- Instrukcje i przeciwwskazania.
- Przeznaczenie produktu.
Dowiedz się również: Koloidalna mączka owsiana – co to jest i jakie ma zalety?
Kosmetyki wysokiej jakości a INCI
Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków (INCI, International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to system nazewnictwa używany międzynarodowo w celu nazywania składników znajdujących się w danym kosmetyku.
Lista składników w INCI musi znajdować się na etykiecie każdego kosmetyku. Poza tym muszą być one ułożone w odpowiedniej kolejności.
Zgodnie z tym założeniem, pierwsze składniki na liście to te, które występują w kosmetyku w największych ilościach. Z kolei ostatnie składniki są obecne w najmniejszych ilościach.
Oznacza to, że wysokiej jakości kosmetyki, które są reklamowane jako zawierające wyjątkowe składniki, powinny posiadać je na samym początku listy umieszczonej na etykiecie.
Jak rozpoznać składniki pochodzenia roślinnego
Poza tym na samym szczycie listy muszą znajdować się składniki pochodzenia roślinnego. Aby je rozpoznać, powinnaś mieć świadomość, że są one opisywane za pomocą łacińskiej nazwy rośliny, po której następuje słowo:
- Aqua, water lub distillate (w przypadku hydrolatów i wyciągów kwiatowych).
- Extract.
- Oil.
- Butter.
- Wax.
Poza tym termin parfum może dotyczyć każdej substancji dodanej do kosmetyku, aby nadać mu zapach. Zaliczamy do nich zarówno naturalne olejki eteryczne, jak i składniki, które są podejrzewane o działanie rakotwórcze, takie jak toluen lub ftalany. W kosmetykach wysokiej jakości zazwyczaj stosuje się olejki eteryczne.
Jak przechowywać kosmetyki wysokiej jakości?
Jeśli chcesz, aby po otwarciu kosmetyk zachował swoje właściwości, to poza zapoznaniem się ze wskaźnikiem PAO (czas przechowywania po otwarciu), musisz również przestrzegać kilku innych zaleceń.
Wskaźnik PAO może różnić się w zależności od następujących kwestii:
- Rodzaju opakowania.
- Zawartości środków konserwujących lub ich braku.
- Składu kosmetyku.
- Tego, czy dany produkt jest przeznaczony do skóry wrażliwej.
- Obszaru ciała, na którym ma być stosowany dany produkt.
Kosmetyki wysokiej jakości należy przechowywać w zimnym i suchym miejscu oraz chronić przed światłem. Poza tym pamiętaj o tym, aby myć dłonie zarówno przed ich użyciem, jak i po nim. Po każdym użyciu zamknij dokładnie opakowanie.
Raz do roku powinnaś wymieniać wszystkie balsamy do opalania. Pamiętaj o tym, ponieważ filtry w nich zawarte mają datę przydatności do użycia i mogą przestać działać. Oprócz tego wyrzucaj wszystkie kosmetyki, które straciły swój oryginalny zapach, kolor lub teksturę i nie pachną zbyt dobrze.
Sama widzisz, że musisz przestrzegać zaleceń umieszczonych na etykiecie, aby uchronić się przed niechcianymi skutkami ubocznymi (podrażnień lub alergii). Poza tym wyrzuć każdy kosmetyk, którego data ważności została przekroczona.
Może Cię również zainteresować: Mydło aloesowe domowej roboty
Podsumowanie
Aby rozpoznać kosmetyki wysokiej jakości, musisz przeczytać zamieszczone na nich etykiety. Dzięki temu będziesz mogła poznać ich skład, aby dowiedzieć się, czy ich składniki mają odpowiednie proporcje. Poza tym nie zapominaj o tym, że dany kosmetyk musi być dopasowany do Twojego typu skóry oraz musisz wiedzieć, do jakiego użytku jest przeznaczony.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Chorilli, M., Scarpa, M. V., Leonardi, G. R., & Franco, Y. O. (2007). Toxicologia dos cosméticos. Latin American Journal of Pharmacy.
-
Mejía, C., & Corporación Biointropic, Z. (2018). Análisis Sector Cosmético Y Aseo. Estudios Sobre La Bioeconomía Como Fuente de Nuevas Industrias Basadas En El Capital Natural de Colombia.
-
Chorilli, M., Tamascia, P., Rossim, C., & Salgado, H. R. N. (2009). Ensaios biológicos para avaliação de segurança de produtos cosméticos. Revista de Ciencias Farmaceuticas Basica e Aplicada.