Mydło aloesowe domowej roboty

Oliwa z oliwek i żel aloesowy mają silne właściwości nawilżające. Łącząc te składniki otrzymasz wyjątkowe mydełko, dzięki któremu Twoja skóra stanie się jedwabiście gładka.
Mydło aloesowe domowej roboty
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Mydło sprzedawane w drogeriach i supermarketach bardzo często zawiera substancje chemiczne, które mogą podrażniać i wysuszać naszą skórę. Właśnie dlatego doskonałą alternatywą jest samodzielne przygotowanie aloesowego mydełka, które nie tylko nawilży, ale także oczyści Twoją skórę.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci prosty przepis, jak z naturalnych produktów przygotować mydło domowej roboty. Będzie ono odpowiednie do mycia całego ciała – nie tylko dłoni, ale także twarzy. Gotowa, by dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Aloes i jego właściwości

Aloes to roślina, w której liściach znajduje się miąższ o konsystencji żelu, który posiada wiele właściwości zdrowotnych. Można stosować go na zewnątrz, ale także doustnie. Ma on właściwości kojące, przeciwutleniające, przeciwzapalne i regenerujące.

Właśnie dlatego jest niezastąpionym składnikiem wielu kosmetyków.

Mydło i żel aloesowy

Aloes zapewnia skórze naturalne nawilżenie,  bez ryzyka przetłuszczania się cery. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nadmiarem sebum i towarzyszącym mu problemom skórnym, takim jak trądzik. Aloes jest także wykorzystywany do produkcji szamponów i żelów pod prysznic.

Jest to roślina, którą w odpowiednich warunkach można hodować nawet we własnym domu czy ogrodzie. Nie jest ona zbyt wymagająca, jest za to naturalnym środkiem na oparzenia i drobne urazy, który zawsze warto mieć pod ręką.

Mydło aloesowe i jego zalety

Przygotowywanie własnej roboty kosmetyków staje się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na to, że jesteśmy coraz bardziej świadomi i sami chcemy wybierać składniki, które znajdą się w produktach, których używamy na co dzień. Wiele osób nie boi się eksperymentować i tworzyć nowych przepisów, tak aby znaleźć to, co dla ich skóry najlepsze.

Mydełko aloesowe

Tak jest właśnie w przypadku mydła aloesowego, które możesz przygotować sama we własnym domu. Tworząc je własnymi rękami, masz pewność, że będzie ono wolne od sztucznych barwników, zapachów, parabenów czy siarczanów.

Mydło aloesowe jest odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, może więc używać go cała rodzina. Co więcej, możesz eksperymentować i łączyć aloes z innymi produktami czy olejkami, dzięki czemu stworzysz produkt, który najlepiej sprosta Twoim wymaganiom.

Jakich składników potrzebujesz?

  • 1 szklanka oliwy z oliwek lub oleju kokosowego
  • 3 łyżki stołowe wodorotlenku sodu
  • 6 i 1/2 łyżki stołowej wody destylowanej
  • 3 łyżki stołowe żelu aloesowego (świeżego lub kupnego)
  • 15 kropli dowolnego olejku (opcjonalnie)

Co jeszcze będzie Ci potrzebne?

  • foremka do mydła lub odcięty dół plastikowej butelki
  • okulary ochronne oraz rękawiczki (potrzebne do pracy z wodorotlenkiem sodu)
  • ręczny robot kuchenny
  • rondelek
  • szklany pojemnik
  • drewniana łyżka

Jak przygotować mydło aloesowe?

  • Załóż okulary ochronne i ostrożnie umieść szklane naczynie w zlewie.
  • Najpierw dodaj wodorotlenek sodu, a dopiero później wodę destylowaną. Staraj się nie rozlać tak powstałej mieszanki. W wyniku połączenia tych produktów nad zlewem zacznie unosić się para.
  • Pozostaw więc mieszankę do ostygnięcia. Pamiętaj, by zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym będziesz pracować.

Kostka mydła

  • Oliwę z oliwek i/lub olej kokosowy umieść w rondelku. Gotuj na wolnym ogniu, a gdy osiągną temperaturę około 45 stopni Celsjusza, zdejmij rondelek z palnika. Wymieszaj oliwę i olej z przygotowaną wcześniej mieszanką wody destylowanej i sody kaustycznej.
  • Aby dokładnie połączyć te składniki, użyj robota kuchennego na niskich obrotach. Miksuj aż uzyskasz konsystencję żelu.
  • Nie czekaj aż mieszanka ostygnie, od razu dodaj żel aloesowy i wybrany olejek. Dokładnie wymieszaj.
  • Przelej miksturę do foremki i przykryj ją ręcznikiem, aby utrzymać ciepło. Pozostaw na od 12 do 24 godzin. Gdy masa zastygnie, wyjmij gotowe mydło z foremki.
  • Przechowuj w chłodnym i suchym miejscu. Tak przygotowane mydło będzie Ci służyć nawet przez 2,5 miesiąca.

Uwaga!

Raz jeszcze przypominamy o konieczności używania okularów ochronnych, a także rękawiczek podczas pracy z wodorotlenkiem sodu, który ma właściwości żrące.

Zadbaj o dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym będziesz pracować, zadbaj też, by w pobliżu nie przebywały dzieci oraz zwierzęta. Jeśli dojdzie do kontaktu sody kaustycznej ze skórą, niezwłocznie zaaplikuj odrobinę octu na oparzone miejsce.

Inny przepis na domowe mydło

Jeśli brak Ci czasu lub cierpliwości na opisane wyżej eksperymenty i przygotowania, możesz wypróbować nieco prostszy sposób na stworzenie domowego mydełka aloesowego. Wystarczy, że kupisz kostkę mydła glicerynowego, które po podgrzaniu wymieszasz z żelem aloesowym. Płynną masę przelej do foremki i odstaw do zastygnięcia. Gotowe!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.