Koloidalna mączka owsiana - co to jest i jakie ma zalety?

Koloidalna mączka owsiana stała się popularna jako idealny składnik do dbania o zdrowie skóry. Ze względu na swój skład stanowi dobre uzupełnienie niektórych schorzeń dermatologicznych.
Koloidalna mączka owsiana - co to jest i jakie ma zalety?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Koloidalna mączka owsiana to składnik pochodzenia naturalnego, który stał się popularny dzięki swoim właściwościom zdrowotnym dla skóry.

Zgodnie z artykułem przeglądowym opublikowanym w Journal of Drugs in Dermatology, jest to produkt kojący, który jest objęty regulacją przez Amerykańską Agencję ds.Żywności i Leków (FDA) ze względu na swoje zastosowania farmakologiczne.

W rzeczywistości koloidalna mączka owsiana jest obecnie dostępna w różnych formach, od proszków pod prysznic po szampony, żele do golenia i środki nawilżające. Na czym polegają jej korzyści? Jakie ma główne zastosowania? Opiszemy to szczegółowo w dalszej części artykułu.

Co to jest koloidalna mączka owsiana?

Koloidalna mączka owsiana to produkt otrzymywany po zmieleniu ziaren owsa (Avena sativa) na drobny proszek. Dziś stosuje się go w przemyśle kosmetycznym w formułach szerokiej gamy produktów do pielęgnacji ciała, zwłaszcza do pielęgnacji skóry.

Badanie opublikowane przez Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology stwierdza, że ​​jego skład chemiczny jest złożony, ponieważ zawiera polisacharydy, lipidy, białka, flawonoidy, minerały i witaminy. Ponadto jest składnikiem cenionym za właściwości nawilżające oraz działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Mączka owsiana
Koloidalna mączka owsiana została poddana badaniom naukowym, które uzasadniają jej stosowanie w dermatologii.

Jakie korzyści przynosi koloidalna mączka owsiana?

Skład odżywczy koloidalnej mąki owsianej odpowiada za jej różnorodne korzyści, zwłaszcza przy leczeniu schorzeń dermatologicznych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i zmiękczającym pomaga odbudować barierę skórną oraz sprzyja łagodzeniu schorzeń takich jak:

Emolienty to substancje, które mają zdolność zmiękczania i nawilżania skóry w celu zmniejszenia objawów, takich jak swędzenie i łuszczenie. Chociaż są dostępne w wielu postaciach, koloidalna mączka owsiana wyróżnia się tym, że jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry.

Obecnie badania sugerują, że ten składnik jest również przydatny w zwalczaniu objawów odwodnienia, kserozy lub nadmiernie suchej skóry. Ogólnie uważa się go za bezpieczny i dobrze tolerowany. Może zmniejszać zależność od kortykosteroidów stosowanych miejscowo, a także niwelować ich potencjalne działania niepożądane.

Oczywiście należy tu zaznaczyć, że nie jest to lekarstwo pierwszego wyboru przeciwko chorobom skóry. W przypadku oparzeń, trądziku i zapalenia skóry należy koniecznie udać się do dermatologa, aby poznać inne możliwości terapeutyczne. Płatki owsiane są często dodatkiem łagodzącym dolegliwości.

Może Cię zainteresować również ten temat: Owsianka i nasiona chia: Twoje jutrzejsze śniadanie

Jak się używa tego składnika?

Najczęstszym sposobem stosowania koloidalnej mączki owsianej do pielęgnacji skóry jest dodanie drobnego proszku do wody podczas kąpieli. Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, składnik ten jest również dostępna w różnych żelach, kremach nawilżających, maściach i wielu innych produktach.

Należy koniecznie używać go zgodnie ze wskazówkami, które znajdują się na etykiecie wybranego produktu. Ponadto w przypadku wątpliwości należy najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zwykle koloidalne kremy owsiane nakłada się na dotknięte obszary skóry w razie potrzeby. W przypadku suchych dłoni zaleca się używanie produktu przy każdym myciu.

Aplikacja w przypadku wysypki pieluszkowej powinna być wykonana po odpowiednim oczyszczeniu dotkniętego obszaru. W każdym przypadku należy zachować ostrożność przy nakładaniu na wrażliwe obszary, takich jak oczy, wnętrze jamy ustnej, nos i okolice narządów płciowych.

Należy również zachować ostrożność w przypadku popękanej, łuszczącej się lub zadrapanej skóry.

Czy koloidalna mączka owsiana jest bezpieczna w użyciu?

Koloidalna mączka owsiana jest bezpieczna dla większości ludzi. W rzeczywistości do tej pory nie ma informacji na temat skutków ubocznych stosowania tego produktu.

Mimo to odradza się jej stosowanie w przypadku stwierdzonej alergii na owies. Sugeruje się również zaprzestanie stosowania produktu w przypadku wystąpienia pieczenia lub wysypki po nałożeniu.

Jak w domu przygotować koloidalną mączkę owsianą?

Chociaż można kupić gotową do użycia koloidalną mączkę owsianą, można ją również zrobić w domu w kilku prostych krokach. Otrzymany produkt idealnie nadaje się do dodania do kąpieli lub do przygotowania naturalnych maseczek.

Potrzebujesz

  • 1/2 szklanki całych płatków owsianych (125 gramów).
  • Robot kuchenny lub blender.

Przygotowanie

  • Na początek wsyp całe surowe płatki owsiane do robota kuchennego.
  • Włącz blender i miksuj aż otrzymasz lekki, drobny, białawy proszek.
  • Następnie wymieszaj go z niewielką ilością wody, aby sprawdzić, czy jest wystarczająco zmielony. Jeśli woda zmieni kolor na mlecznobiały, jest gotowa.
Mąka owsiana w misce
Produkt można dodać do kąpieli lub przygotować jako maść do aplikacji jako maska.

Przeczytaj też ten interesujący artykuł: Owsianka – 8 powodów, by jeść ją częściej

Koloidalna owsianka to składnik o delikatnym działaniu na skórę

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować koloidalną mączkę owsianą jako dodatek w pielęgnacji skóry. To łagodny składnik, którego mogą używać nawet osoby wrażliwe. Ze względu na swój skład pomaga chronić barierę ochronną skóry i zwalcza suchość.

Najciekawsze jest to, że występuje w wielu formach i można go przygotować w domu z pełnych płatków owsianych. Czy odważysz się go spróbować? Pamiętaj, aby wszystkie wątpliwości rozwiązywać z dermatologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kurtz ES, Wallo W. Colloidal oatmeal: history, chemistry and clinical properties. J Drugs Dermatol. 2007 Feb;6(2):167-70. PMID: 17373175.
  • Criquet M, Roure R, Dayan L, Nollent V, Bertin C. Safety and efficacy of personal care products containing colloidal oatmeal. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2012;5:183-193. doi:10.2147/CCID.S31375}
  • Reynertson KA, Garay M, Nebus J, Chon S, Kaur S, Mahmood K, Kizoulis M, Southall MD. Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. J Drugs Dermatol. 2015 Jan;14(1):43-8. PMID: 25607907.
  • Fowler JF Jr. Colloidal oatmeal formulations and the treatment of atopic dermatitis. J Drugs Dermatol. 2014 Oct;13(10):1180-3; quiz 1184-5. PMID: 25607551.
  • Diluvio L, Dattola A, Cannizzaro MV, Franceschini C, Bianchi L. Clinical and confocal evaluation of avenanthramides-based daily cleansing and emollient cream in pediatric population affected by atopic dermatitis and xerosis. G Ital Dermatol Venereol. 2019 Feb;154(1):32-36. doi: 10.23736/S0392-0488.18.06002-9. Epub 2018 Sep 12. PMID: 30207438.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.