Jak rozpoznać i leczyć zaskórniki zamknięte?
Zamknięte zaskórniki to małe cysty, które pojawiają się na skórze. Są związane z trądzikiem i są trudne do leczenia. Wyglądają jak guzki lub grudki i są spowodowane zatkanymi porami. Czasami nazywa się je również po prostu zaskórnikami.
Zamknięte zaskórniki zwykle pojawiają się na twarzy lub plecach. Nadają skórze nieregularną i szorstką teksturę. Tego typu guzki powstają w wyniku nagromadzenia martwych komórek skóry i sebum.
Zaskórniki zamknięte często można leczyć produktami dostępnymi bez recepty. Czasami jednak wymagają profesjonalnej interwencji. Dotykają ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występują u nastolatków i dorosłych z tłustą skórą.
Jak wyglądają zaskórniki zamknięte?
Zamknięte zaskórniki w swojej typowej postaci wyglądają jak guzek na powierzchni skóry. Często mają widoczny ciemny punkt pośrodku, chociaż nie zawsze tak jest. Niektóre po prostu wyglądają jak guzy bez zabarwienia.
Kiedy mają średnicę mniejszą niż jeden milimetr, nazywa się je mikrozaskórnikami. Jeśli są większe, nazywają się makrozaskórnikami.
W przeciwieństwie do krost, które są innymi guzkami spowodowanymi trądzikiem, zaskórniki zamknięte nie są otoczone czerwoną plamą. Tym, co odróżnia je od otwartych zaskórników, jest to, że skóra wyrasta ponad czop powstały w zatkanych porach. Z drugiej strony na otwartych, które są również nazywane zaskórnikami, nie ma warstwy skóry, ale są odsłonięte.
Przyczyny zaskórników zamkniętych
Zamknięte zaskórniki powstają, gdy por zostaje zablokowany przez martwe komórki i inne zanieczyszczenia. Sebum, które dociera do powierzchni skóry przez pory, zaczyna się odkładać i twardnieć.
Sebum to naturalna oleista substancja, która natłuszcza skórę. Kiedy gromadzi się i twardnieje z powodu zatkanych porów, stwarza warunki do proliferacji bakterii zwanej Propionibacterium acnes.
Czasami skóra reaguje na te bakterie, w wyniki czego rośnie w tym miejscu rodzaj czopa. W ten sposób tworzy rodzaj „hermetycznej pieczęci”, która otacza te mikroorganizmy. Tak właśnie tworzą się zaskórniki zamknięte.
W niektórych przypadkach produkcja sebum jest przyspieszona, co sprawia, że osoba jest bardziej podatna na rozwój tego typu trądziku. Przyspieszenie to często występuje w okresie dojrzewania, u palaczy oraz u dorosłych z tłustą skórą.
Inne czynniki wpływające to:
- Nadmierne mycie skóry
- Wilgotność w środowisku
- Dieta bogata w cukry, nabiał i tłuszcze
- Dieta pozbawiona linoleatu, substancji zwykle występującej w olejach roślinnych
- Zmiany hormonalne przed miesiączką
- Nadmierne stosowanie środków nawilżających
Możesz przeczytać: Dowiedz się, jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry
Jak leczyć zaskórniki zamknięte
Leczenie zaskórników zamkniętych zależy od nasilenia problemu. Należy jednak podkreślić, że nie jest dobrym pomysłem wyciskanie ich ręcznie przed lustrem w łazience. Taka metoda może mieć jedynie kilka negatywnych skutków.
Źle usunięty zaskórnik lub pryszcz może doprowadzić do podrażnienia, zakażenia, a nawet powstania blizn, które są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli chcesz je usunąć, najlepiej udaj się do profesjonalnej kosmetyczki lub dermatologa.
Dostępne są również inne środki dostępne bez recepty.
Środki na zaskórniki zamknięte dostępne bez recepty
Istnieje kilka dostępnych bez recepty produktów, które mogą być skuteczne w leczeniu zaskórników zamkniętych, o ile problem jest łagodny. Do najpopularniejszych należą:
- Nadtlenek benzoilu: redukuje drożdże i bakterie na powierzchni skóry, a także stany zapalne.
- Kwas azelainowy ogranicza rozwój bakterii w mieszkach. Łagodzi również stany zapalne i przywraca prawidłowy wzrost komórek skóry.
- Kwas salicylowy pomaga rozkładać keratynę. Zmniejsza również tempo zrzucania komórek w mieszkach.
- Retinoidy regulują naturalne złuszczanie skóry i zwiększają produkcję kolagenu. Zmniejsza to liczbę martwych komórek i zapobiega powstawaniu zaskórników zamkniętych.
- Kwas glikolowy zapewnia naturalne złuszczanie i zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju zaskórników.
Leki do leczenia zaskórników zamkniętych
Jeśli wystąpi poważny problem z zaskórnikami zamkniętymi, dermatolog najprawdopodobniej zdecyduje się na stosowanie niektórych leków na receptę. W tych ciężkich przypadkach zwykle wskazana jest terapia hormonalna.
W trudnych przypadkach można również przepisać izotretynoinę lub inne podobne leki. Jest to jednak zwykle ostateczność.
Może Cię to zainteresować: Wypróbuj tę maskę, aby wyeliminować zaskórniki, trądzik i skazy
Profesjonalne zabiegi
W niektórych przypadkach dermatolog może zalecić zabiegi takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia lub peelingi chemiczne. Zabiegi te często okazują się skuteczne w poprawie jakości skóry i zapobieganiu zaskórnikom zamkniętym.
Zaskórniki zamknięte: irytujący problem ze skórą
W idealnej sytuacji wszystkie powyższe środki powinno się uzupełnić zdrową dietą. Ważne jest również, aby rutynowe oczyszczanie skóry odbywało się prawidłowo, bez przesady i przy użyciu odpowiednich produktów.
Zaskórniki zamknięte nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego, choć mogą irytować. Mogą jednak stać się dużym problemem, jeśli będziesz je źle leczyć.
Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zapobieganie pojawianiu się tych guzków za pomocą prostych środków, takich jak odpowiednia higiena skóry. Bardzo ważne jest również regularne złuszczanie skóry. Nie przesadzaj, ale też nie zaniedbuj tej ważnej części pielęgnacji skóry.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vega, N., Orlandi, D., & Rojas, H. (2018). Técnicas quirúrgicas y láser en cicatrices atróficas de acné. Revista Chilena de Dermatología, 32(4).
- Fernández Vozmediano, José, and José Armario Hita. “Retinoides en dermatología.” Med. cután. ibero-lat.-am (2003): 271-294.
- López-Ybarra, R. (2021). Nuevos tratamientos en acné.
- Sánchez-Dueñas, Luis Enrique, and Andrea Tovar-Garza. “Tratamiento farmacológico tópico en pacientes con acné.” Dermatología Revista Mexicana 63.S1 (2020): 33-40.