Jak przewlekła pokrzywka wpływa na jakość życia?

Jak przewlekła pokrzywka wpływa na jakość życia?

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2021

Przewlekła pokrzywka to powtarzające się pojawianie się zmian skórnych w formie pokrzywki. To patologia, która wywiera wpływ na jakość życia osób, które dotyka. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym dokładnie polega oraz w jaki sposób możesz sobie z nią radzić.

Przewlekła pokrzywka wywiera wpływ na jakość życia osób, które dotyka i pojawia się o wiele częściej, niż może się nam wydawać. Specjaliści szacują, że cierpi na nią 1% światowej populacji, zaś pomiędzy różnymi regionami nie pojawiają się znaczące wariacje. Ten choroba skóry dotyka głównie kobiety w wieku od 30 do 50 roku życia.

Zwyczajna pokrzywka polega zazwyczaj na występowaniu czerwonawych plamek na skórze, którym towarzyszy intensywne swędzenie. Takie plamki mają zazwyczaj różne rozmiary i mogą pojawiać się oraz znikać nagle, jakby zmieniały miejsce występowania.

Pospolita pokrzywka zamienia się w pokrzywkę przewlekłą gdy trwa przez dłuższy czas. Pod względem klinicznym, aby ją zdiagnozować, pacjent musi cierpieć na nią przez ponad sześć tygodni w ciągu roku, nawet gdy weźmiemy pod uwagę okresy bezobjawowe, bez widocznych zmian chorobowych.

Pochodzenie tej powszechnej patologii nie jest znane, ale specjaliści ustalili, że leczenie polega na kontrolowaniu reakcji alergicznej organizmu. W tym celu stosuje się zazwyczaj leki antyhistaminowe i środki higieniczno-dietetyczne.

Objawy przewlekłej pokrzywki

Charakterystyczny objaw tej choroby to czerwonawa wysypka na skórze, która może pojawiać się na różnych częściach ciała. Typowa za to okazuje się zmiana miejsca występowania oraz różna wielkość wysypki.

Jednak ponieważ nie każda wysypka, która pojawia się na skórze jest wywoływana przez przewlekłą pokrzywkę, warto znać listę objawów, które są niezbędne do postawienia diagnozy klinicznej:

  • Czerwona wysypka na którejkolwiek części ciała
  • Wyraźne krostki o różnych kształtach, które pojawiają się i znikają
  • Opuchlizna niektórych części skóry, która pojawia się wraz z wysypką
  • Pojawianie się wysypki związanej z bodźcami, takimi jak stres lub wystawienie na działanie ciepła
  • Intensywny świąd: swędzenie
Wysypka na plecach

Przewlekła pokrzywka i jakość życia

Badanie przeprowadzone w szpitalu św. Tomasza w Londynie (Wielka Brytania) wykazało, że przewlekła wysypka wywiera wpływ na życie społeczne ponad połowy pacjentów, którzy na nią cierpią. Poza tym ponad połowa z nich czuje, że estetyka odbija się negatywnie na ich życiu seksualnym.

Jednak badania sugerują negatywny wpływ pokrzywki nie tylko na wymienione wyżej aspekty, ale również na środowisko w pracy. 25% pacjentów nie pojawia się w pracy przynajmniej raz w miesiącu. Co więcej, odkryto związek między większym wpływem na jakość życia a niższym dochodem.

Niezwykle istotną rolę odgrywa bliski krąg społeczny osób, które cierpią na przewlekłą pokrzywkę. Osoby, które się w nim znajdują muszą znać tą patologię i jej objawy, aby uniknąć komentarzy, które mogłyby wpływać negatywnie na poczucie własnej wartości.

Kiedy zwiększa się uczucie osobistej pogardy, zmniejsza się prawdopodobieństwo przestrzegania leczenia.

Sytuacje stresowe mogą pogorszyć przewlekłą pokrzywkę. Nawet niewielkie działanie, takie jak większe drapanie się z powodu niepokoju, stanowi przyczynę komplikacji, ponieważ może prowadzić do rozwoju zmian skórnych, które mogą stać się później zainfekowane.

Wpływ na codzienne życie pacjentów jest tak duży, że zgodnie ze światowymi protokołami część oceny medycznej stanowi stosowanie instrumentów do badania jakości życia, aby dokładnie poznać stan pacjenta.

Leczenie farmakologiczne

Jedna z podstaw leczenia przewlekłej pokrzywki przepisywanie leków przeciwalergicznych. Spośród nich najczęściej używa się leków antyhistaminowych. Wyróżniamy dwie grupy i opcje: te, które wywołują uczucie senności i te, które tego nie czynią.

Do leków antyhistaminowych, które wywołują uczucie senności, zaliczamy następujące:

  • Hydroksyzyna
  • Doksepina
  • Difenhydramina

Pośród leków, które wywołują mniej skutków ubocznych, najbardziej znana jest zapewne loratadyna, która znajduje się w tej samej grupie co feksofenadyna i cetyryzyna.

Jeśli zmiany skórne wiążą się z dużym stanem zapalnym, lekarz może przepisać kortykosteroidy jako leki przeciwzapalne. To leki, które stosuje się rzadziej i w określonym celu ze względu na ich skutki uboczne. Najczęściej zaleca się stosowanie prednizonu.

Tabletki na dłoni

Leczenie niefarmakologiczne

Poza lekami kluczową rolę w poprawie jakości życia pacjentów z przewlekłą pokrzywką odgrywają działania higieniczno-dietetyczne. Takie działania pomogą zapanować nad długoterminowymi skutkami.

Do najważniejszych działań poza stosowaniem leków zaliczamy:

  • Unikanie mydeł, które nie są naturalne i mogą jeszcze bardziej podrażniać skórę
  • Używanie mydeł nawilżających, aby zadbać o nawilżenie skóry
  • Noszenie ubrań, które nie są za bardzo dopasowane i pozostają luźne, unikanie pocierania
  • Używanie kremu przeciwsłonecznego podczas wychodzenia na zewnątrz, nawet jeśli dzień nie wydaje się zbyt słoneczny
  • Jeśli udało Ci się rozpoznać bodźce wywołujące pokrzywkę, unikaj ich

Jakość życia to priorytet

Chociaż nawet stosowanie wszystkich tych środków nie wyleczy choroby, pomogą one poprawić jakość życia i umożliwią wykonywanie codziennych aktywności w jak najlepszy sposób.

Nie powinnaś pozwolić, aby Twoja choroba nie pozwalała Ci normalnie funkcjonować czy też stała się powodem rezygnacji z relacji osobistych. Dlatego też, jeśli do tego dojdzie, powinnaś udać się do psychologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • E. R. Simons, P. Staubach, G. Sussman, E. Toubi, G. A. Vena, B. Wedi, X. J. Zhu & M. Maurer.The EAACI/GA2LEN/EDF/WAO Guideline for the definition, classification, diagnosis, and management of urticaria: the 2013 revision and update. Allergy 69 (2014) 868–887. 2014
  • Poonawalla, T. Kelly, B. Urticaria: A review. American Journal of Clinical Dermatology. 2009; 10 (1): 9-21.
  • Maurer M, Weller K, Bindslev-Jensen C, Giménez-Arnau A, Bousquet PJ, Bousquet J, Canonica GW, Church MK, Godse KV, Grattan CEH, Greaves MW, Hide M, Kalogeromitros D, Kaplan AP, Saini SS, Zhu XJ, Zuberbier T. Unmet clinical needs in chronic spontaneous urticaria. A GA2LEN task force report. Allergy 2011; 66: 317–330.
  • Arias-Cruz Alfredo, González-Díaz Sandra Nora, Macías-Weinmann Alejandra, Ibarra-Chávez Jesús Arturo, Sánchez-Guerra Daniel, Leal-Villarreal Lucía et al . Calidad de vida en urticaria crónica y su relación con el impacto económico y control de la enfermedad en pacientes atendidos en el Hospital Universitario de Monterrey, México. Rev. alerg. Méx.  [revista en la Internet]. 2018  Sep [citado  2019  Jul  19] ;  65( 3 ): 250-258.
  • VV.AA.(1997).The Impact of Chronic Urticaria on the Quality of Life. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9068731/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.