Jak poprawić relacje w związku? Przeprojektuj dom!
Zmiana przestrzeni domowej może wpłynąć na partnerów – albo pozytywnie, albo negatywnie. Zastanawiasz się, jak poprawić relacje w związku za pomocą designerskich trików? Poniżej omawiamy, jak wyremontować mieszkanie dla szczęśliwszej pary!
Możliwe jest przeprojektowanie domu tak, by odbiło się to pozytywnie na związku. Wcześniej nie przyszło Ci to do głowy? Zatem dzisiaj dowiesz się, w jaki sposób remont domu wpływa na relacje oraz poznasz kilka wskazówek, jak budować szczęśliwsze partnerstwo.
Czy termin neuroarchitektura brzmi dla Ciebie znajomo? Jeśli nie, nic straconego – wiele badań rozjaśnia tę koncepcję. Zajmujący się tą dziedziną specjaliści przekonują, że projekt domu może mieć duży wpływ na stany emocjonalne.
Jak poprawić relacje w związku? Na początek poznaj zasady neuroarchitektury
Przy projektowaniu funkcjonalnego domu czy mieszkania, które zapewnią dobrobyt obu partnerom, należy wziąć pod uwagę nawyki pary.
Przed rozpoczęciem zmian musisz poznać zasady neuroarchitektury. Co brać pod uwagę? Skupmy się na takich aspektach jak prywatność, materiały i kolory, okna i oświetlenie oraz meble czy design.
Po pierwsze ważne jest przeprowadzenie wstępnej analizy sytuacji. Na przykład, jeśli oboje partnerzy pracują z domu, ważnym aspektem będzie oświetlenie. Według neuroarchitektury dobrze oświetlona przestrzeń pozwala ludziom wykazywać większą produktywność.
Przeprojektuj dom, by poprawić relacje w związku
Teraz, gdy wiesz już trochę na temat neuroarchitektury, czas na dalszą lekturę, która pomoże ci odkryć, w jaki sposób możesz przeprojektować swój dom, aby w efekcie uzyskać szczęśliwsze relacje. Aby ułatwić to zadanie, podzielimy się kilkoma pomysłami. W zależności od potrzeb, możesz wybrać jeden lub kilka projektów.
W poszukiwaniu intymności
Szukaj rozwiązań, które pozwalają na odrobinę intymności. W ten sposób sprzyjasz intymnym chwilom w związku.
Brak intymności to częsty problem między partnerami, szczególnie, jeśli jesteście razem od wielu lat. Seks nie są już tak częsty i wydaje się, że powoli się oddalacie się od siebie. Jeśli sytuacja staje się poważna, być może warto zdecydować się na terapię par. Jednak jeśli szukacie samodzielnych alternatyw, można zacząć do próby przeprojektowania domowej przestrzeni.
Pierwszą rzeczą, na której możesz się skupić, jest oświetlenie. Przyciemnijcie światła, gdy spędzacie chwile we dwoje. Słabe oświetlenie zwiększa poziom intymności. Możesz także dodać kilka świec. Dobrze jest ponadto spędzać wspólny czas produktywnie.
Mniej kłótni
Zastanów się, w jaki sposób przestrzeń wpływa na wasze relacje. Być może warto przeprojektować dom dla określonego celu: położenia kresu „głupim” kłótniom. Oczywiście jeśli zdarzają się one zbyt często, może to wskazywać na problemy z komunikacją w związku lub z zarządzaniem emocjami.
Być może jednak rozwiązaniu powtarzających się sporów służyć będzie zmiana otoczenia. Na czym warto się skupić najpierw? I tutaj istotną rolę odgrywa oświetlenie, zatem odpowiedź jest prosta: na oknach.
- Wyeliminuj wszelkie zasłony, które hamują przepływ naturalnego światła.
- Ważne jest, by z okien oglądać można było wyraźne, miłe krajobrazy.
- Jeśli nie masz wielu okien lub żadnych z nich nie ma dobrego widoku, możesz umieścić plakat lub obraz przedstawiający krajobraz, który Ci się podoba, w widocznym miejscu w domu.
- Gdy jest słonecznie, nie zasłaniaj okien! Wpuść światło.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak zadbać o relacje w związku – kluczowe elementy
Komfortowa przestrzeń dla szczęśliwego związku
Stwórz ciche, wygodne miejsca, w których możecie spędzać razem czas.
Jeśli zdecydujecie się przeprojektować dom, żeby związek był szczęśliwszy, oprócz wyżej wymienionych wskazówek warto wziąć pod uwagę sam komfort przestrzeni. Komfort prowadzi do dobrego samopoczucia, co przekłada się na mniej stresu. Zaś mniej stresu wpływa na zdrowsze relacje. Zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Dodanie roślin sprawi, że twój dom będzie nie tylko bardziej komfortowy, ale i atrakcyjniejszy.
- Zielony lub jasnożółty kolor ścian pomaga zmniejszyć poziom stresu.
- Brak nagromadzonych śmieci lub bezużytecznych przedmiotów powoduje, że przestrzeń wydaje się spokojniejsza.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Atmosfera w domu – 8 sposobów na jej poprawę
Te proste wskazówki pomogą ci przeprojektować swój dom tak, żeby w efekcie poprawić relacje i żyć szczęśliwiej. Jeśli Twój dom nie świeci czystością, używasz agresywnych kolorów lub meble nie odzwierciedlają twoich upodobań, poziom stresu wywołany tymi czynnikami może negatywnie odbić się na związku.
Zalecamy więc wyrzucenie wszystkiego, czego nie używasz, i unikanie sztucznego światła. Jeśli masz okna, wpuszczaj naturalne światło. Czy teraz już wiesz, jak twój dom wpływa na twój związek?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Muratori, Marcela, Zubieta, Elena, Ubillos, Silvia, González, José Luis, & Bobowik, Magdalena. (2015). Felicidad y Bienestar Psicológico: Estudio Comparativo Entre Argentina y España. Psykhe (Santiago), 24(2), 1-18.
- Noriega, F. M., Rodríguez, M. Á. J., Heppell, S., & Bonet, N. S. (2016). Creando espacios de aprendizaje con los alumnos para el tercer milenio. Bordón. Revista de pedagogía, 68(1), 61-82.
- Pozos Gutiérrez, José Luis, Rivera Aragón, Sofía, Reyes Lagunes, Isabel, & López Parra, María Sughey. (2013). Escala de felicidad en la pareja: Desarrollo y validación. Acta de investigación psicológica, 3(3), 1280-1297. Recuperado en 08 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322013000300008&lng=es&tlng=es.
- Sosenski, Susana, & López León, Ricardo. (2015). La construcción visual de la felicidad y la convivencia familiar en México: los anuncios publicitarios en la prensa gráfica (1930-1970). Secuencia, (92), 193-225. Recuperado en 08 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0186-03482015000200008&lng=es&tlng=es.
- Sutil, L., & Perán, J. (2012). Neuroarquitectura y comportamiento del consumidor: una propuesta de modelo de diseño. Barcelona: Revista de Universidad Rey Juan Carlos.