Jak ponownie wykorzystać wodę z klimatyzatora?

Czy zauważyłeś, że klimatyzator wyrzuca wodę? Nie marnuj jej! Dziś powiemy Ci, jak wykorzystać ją do innych funkcji w Twoim domu.
Jak ponownie wykorzystać wodę z klimatyzatora?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli masz w domu klimatyzację z systemem dzielonym, prawdopodobnie w pewnym momencie natrafiłeś na kałużę gdzieś w domu. Twoje urządzenie posiada odpływ, przez który odprowadza wodę. Jest to normalne i spowodowane procesem parowania. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać tę wodę z klimatyzatora do innych celów w domu.

Woda jest cennym towarem dla ludzkości i niezbędnym elementem do życia. Dlatego tak ważne jest, aby mądrze używać jej w domu.

Zakręcanie kranu podczas mycia zębów lub namydlania, naprawianie uszkodzeń hydrauliki, minimalizowanie odpadów podczas zmywania naczyń i prania ubrań oraz recykling wody to niektóre czynności, które mogą wprowadzić znaczące zmiany.

Według informacji Organizacji Narodów Zjednoczonych w krajach cierpiących na niedobór wody żyje prawie 2 miliardy ludzi. Również źródła wody są coraz bardziej zanieczyszczone. To sprawia, że konieczne jest zachowanie tego ważnego zasobu, a jednym ze sposobów jest wykorzystanie wody z klimatyzacji zamiast jej wyrzucania.

Dlaczego z klimatyzatora wypływa woda?

Klimatyzacja działa poprzez mechanizmy, które chłodzą powietrze. W tym celu generuje się proces parowania i kondensacji, w wyniku którego wyrzucane są krople wody.

Odnosimy się konkretnie do klimatyzatorów typu split, które składają się z dwóch maszyn: jednej zainstalowanej w domu i schładzającej powietrze oraz skraplacza, który usuwa gorące powietrze na zewnątrz.

Aby odprowadzić ciepło z domu, istnieje czynnik chłodniczy, który zmienia się z cieczy w gaz. Przy wsparciu wentylatorów wytwarza zimne powietrze wewnątrz domu. Jednocześnie klimatyzator kondensuje wilgoć ze środowiska w domu i odprowadza ją w postaci kropel wody przez odpływ.

Chociaż ten proces jest normalny, kapanie wody z elementów systemu już nie. Idealnie maszyna powinna odprowadzać wodę tylko przez odpływ urządzenia, gdzie można ją zebrać.

Jednak zatkane odpływy, brudne filtry lub nierówne podpory wewnętrzne mogą powodować niepożądane kapanie, szczególnie w jednostce wewnętrznej.

Osoba wyjmująca filtry z klimatyzatora typu split.
Brudny lub uszkodzony filtr może powodować niechciane kapanie wewnątrz domu, zwiększając marnowanie wody.

Czytaj dalej: 10 wskazówek, jak dbać o środowisko w domu

Jakie można wykorzystać wodę z klimatyzatora?

Woda wydalana przez klimatyzator nie nadaje się do spożycia przez ludzi lub zwierzęta domowe, ponieważ może zawierać zanieczyszczenia z powietrza. Zwłaszcza jeśli palisz w domu, albo gdy jest dużo owadów lub dużo pyłków. Jednak biorąc pod uwagę potrzebę ochrony tego ważnego zasobu, nadal można go dobrze wykorzystać.

Ponowne wykorzystanie wody jest korzystne dla środowiska, a także dla finansów Twojego gospodarstwa domowego. Przed ponownym użyciem ważne jest, aby przeanalizować stan czystości wody. Generalnie jest to czysta woda. Jeśli jednak twoja maszyna się zepsuła lub wystąpiły okoliczności zanieczyszczenia, może być trochę mętna.

Klimatyzator wytwarza od 4 filiżanek do 1/3 galona na godzinę, w zależności od warunków wilgotności otoczenia. Oznacza to, że możesz zebrać do 2 galonów wody dziennie (prawie 8 litrów).

Podlewanie kwiatów

Na Uniwersytecie Magdaleny w Santa Marta w Kolumbii przeprowadzono badania mające na celu określenie potencjalnego wykorzystania wody z systemów klimatyzacyjnych. Odkrycia wykazały, że zgodnie z międzynarodowymi standardami właściwości fizyczne i chemiczne wody klasyfikują ją do ponownego użycia, chociaż nie nadaje się do picia.

W konsekwencji jej jakość sprawia, że nadaje się do nawadniania roślin i sadów, nie szkodząc ich wzrostowi. Co więcej, może być lepsza niż woda z kranu. Zbieranie tej wody to świetny pomysł na suche miesiące.

Użyj wody z klimatyzatora do sprzątania w gospodarstwie domowym

Resztki wody z klimatyzacji doskonale nadają się również do sprzątania w gospodarstwie domowym. Chociaż może nie być najlepszym wyborem do prania ubrań lub naczyń, można jej użyć do mycia podłóg i płukania mopa. Przydaje się również do łazienek, szyb okiennych i elewacji zewnętrznych.

Spłukiwanie toalety

Każda spłuczka w toalecie zużywa od 1 do 2 galonów wody, zwłaszcza gdy nie masz systemu oszczędzania wody. Jednak można tu również wykorzystać wodę z klimatyzatora. W takim przypadku ważne jest, aby mieć pełne wiadro, aby działać wydajnie.

Mycie samochodu

Bez względu na to, jak bardzo zamierzasz zmniejszyć zużycie wody w swoim domu, od czasu do czasu musisz umyć samochód, aby zabezpieczyć lakier i usunąć błoto, które powoduje niechlujny wygląd. Świetną opcją jest wykorzystanie wody zgromadzonej w odpływie klimatyzacji.

Użyj wody z klimatyzatora w żelazku

Woda wydobywająca się z klimatyzatora doskonale nadaje się do użytku w żelazkach parowych. Ponieważ nie zawiera kamienia, nie pozostawia plam na ubraniach i nie zatyka przewodów urządzenia.

Osoba włączająca klimatyzator.
Klimatyzatory mogą wyprodukować ponad 1 galon wody na godzinę, co może mieć codzienne zastosowanie.

Przeprowadzaj częste konserwacje systemu klimatyzacji

Pozyskiwanie wody z klimatyzacji ma pozytywny wpływ na środowisko. Pozwala złagodzić wpływ śladu wodnego, czyli wskaźnika, który pokazuje ilość zużytej i zanieczyszczającej wody.

Jednak ważne jest również, aby przeprowadzać konserwację systemu klimatyzacji, aby upewnić się, że wytwarzana woda i zużywana energia są odpowiednie. Ta konserwacja powinna być wykonywana dwa razy w roku i powinna obejmować czyszczenie lub wymianę filtrów, czyszczenie odpływu, aby zapobiec zatykaniu się i sprawdzanie obwodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.