Jak pokonać opór przed zmianami?
Z pewnością życie przedstawia ci coraz to nowe scenariusze i zastanawiasz się, jak pokonać opór przed zmianami. Cóż, na szczęście istnieją pewne klucze do osiągnięcia tego celu. Przedsokratejski filozof Heraklit powiedział kiedyś: „Nikt nie kąpie się dwa razy w tej samej rzece”. Co chciał nam przekazać tym enigmatycznym stwierdzeniem?
Cóż, znaczenie wyrażenia, o którym wspomnieliśmy, jest takie, że życie jest ciągłą zmianą. Nic nigdy nie pozostaje takie samo, a my wszyscy temu podlegamy. Nie da się uciec przed zmianami.
Jednak nie wszyscy mamy pod ręką narzędzia, aby móc z nich korzystać i pokonać opór przed zmianami. Zwykle pojawia się na początku, gdy otwiera się możliwość zmiany naszej rutyny.
Jak mogę pokonać opór przed zmianami
W tym artykule chcemy udostępnić Ci kilka kluczy, abyś mógł wykorzystać własne zasoby i jak najlepiej stawić czoła zmianom. Musimy jednak pamiętać, że w życiu mogą nastąpić różne zmiany. Zarówno takie, które możemy przewidzieć lub te, które nastąpią drastycznie i nieoczekiwanie.
Niektóre zmiany mogą również wywoływać strach w obliczu niepewności, ale także radość albo nawet ból. W każdym razie jedyne, czego jesteśmy pewni, to to, że stan rzeczy, w którym żyjemy, podlega zmienności i często nie możemy nawet przewidzieć, kiedy nadejdzie zwrot albo przełom.
Może Cię zainteresować również ten materiał: Obietnice zmiany: Czy naprawią Twój związek?
Dlaczego jest nam trudno zaakceptować zmiany?
Niektóre publikacje wskazują, że istnieje pewien typ lęku, który jest normalny i pozwala ludziom zachować ostrożność w obliczu zagrożeń lub zmian. Jednak jest też inny strach, który może paraliżować i stać się rodzajem hamulca, a nawet wstrzymywać rozwój osobisty.
Jednak niektóre badania podkreślają, że strach przed zmianą jest związany z naszym systemem przekonań. Możemy więc uznać to za coś korzystnego, ponieważ modyfikując nasze myśli, możemy pokonać opór przed zmianami.
Kiedy zmiany zachodzą w jakimkolwiek obszarze naszego życia, ustawiają nas w nowym scenariuszu, w którym nie mamy żadnych pewników ani kontroli. Z tego powodu mamy tendencję do wpadania w panikę.
Na przykład w wielu badaniach stwierdzono, że zmiany zachodzące w miejscu pracy zwykle wywołują niepokój. Zwłaszcza że ludzie czują się przywiązani do tego, co znane, a nieznane może ich przerażać.
Nie możemy jednak uzależniać naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego od zmian tylko dlatego, że nie potrafimy zarządzać odpowiednio naszymi emocjami i myślami. Z tego powodu postanowiliśmy podzielić się z Wami szeregiem sugestii, abyście mogli zastosować je w swoim życiu i ostatecznie przełamać opór wobec zmian.
Nie przegap również tego ciekawego materiału: Okres dojrzewania i zmiany nastroju u nastolatków
Wskazówki dotyczące tego, jak pokonać opór przed zmianami
- Uświadom sobie, że nie możesz ich powstrzymać. To jest pierwszy aksjomat, który musisz zaakceptować. Zapomnij o walce o to, aby było inaczej, ponieważ nigdy nie wygrasz tej bitwy. Rzeczy po prostu się zmieniają i nic nie można na to poradzić.
- Pomyśl o zyskach. Możesz mieć więcej do zyskania, a mniej do stracenia, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy, ponieważ nie masz obiektywnego spojrzenia na nowy scenariusz.
- Spróbuj dostrzec pozytywne strony. Zmiana to także szansa na rozwój i bycie lepszym człowiekiem. Niektóre sytuacje mogą nawet obejmować wyższą płacę. Spróbuj znaleźć najlepszą stronę tego, czego doświadczasz.
- Spójrz w przyszłość. Ponieważ to, czego teraz doświadczasz, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy nie, również się zmieni. Sytuacja, w której się znajdujesz, jest również tymczasowa i potem będzie inna.
Zmiany to lekcja życia
- Idź do przodu ucząc się. Zmiany przynoszą okazję do nauki i to jest ten moment, aby to zrozumieć. „Bez względu na to, jak trudne są okoliczności, zawsze jest coś nowego, czego się można nauczyć”.
- Zidentyfikuj swoje obawy. A potem skontrastuj je z rzeczywistością. Zmiany, przed którymi stoisz, prawdopodobnie nie są tak przerażające, jak sobie wyobrażasz.
- Szukaj wsparcia. Jeśli czujesz, że potrzebujesz towarzystwa, poszukaj wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny.
- Idź się przejść. To najlepszy sposób, aby oczyścić umysł. Ze spokojnym umysłem możesz jaśniej myśleć, a także podejmować lepsze decyzje.
- Zbadaj swój system przekonań. Być może twój sposób pojmowania rzeczywistości jest bardzo sztywny i wystarczy zmodyfikować niektóre myśli i być bardziej elastycznym.
- Nie bój się przełamać rutyny. Kiedy zostawiamy za sobą rutynowe działania, uczymy się również innych rzeczy, podchodzimy do rzeczywistości z innej perspektywy, a to tylko pomaga nam rozwijać się jako ludzie.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poczuć się lepiej i mniej się martwić w obliczu zmian. Zobacz, jak inni wokół ciebie również ich doświadczyli, jak pokonali opór i dostosowali się do nowej rzeczywistości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Béjar, H. (1991). La sociología de Norbert Elias: Las cadenas del miedo. Reis. https://doi.org/10.2307/40199494
- Canals, C. (2016). Automatización : el miedo del trabajador. Informe Mensual – La Caixa.
- Lopez Bravo, M. D. (2012). Repaso a nuestros miedos. Crítica.
- Yankovic, B. (2011). Emociones, sentimientos, afecto. El desarrollo emocional. Psicología, Conocimiento y Sociedad.