Jak obniżyć poziom cukru we krwi w nagłych wypadkach?

Jeśli dana osoba ma cukrzycę lub inne problemy z poziomem cukru we krwi, powinna stale monitorować poziom glukozy. W ten sposób wszelkie problemy zostaną wykryte wcześnie i można je będzie rozwiązać.
Jak obniżyć poziom cukru we krwi w nagłych wypadkach?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2022

Wysoki poziom cukru we krwi lub hiperglikemia występuje, gdy organizm nie może skutecznie przenieść cukru z krwi do komórek. Ogólnie rzecz biorąc, wynika to z niedoboru insuliny lub niewrażliwości komórek na ten hormon. W tym artykule przyjrzymy się, jak obniżyć poziom cukru we krwi.

Wysoki poziom cukru we krwi występuje wtedy, gdy wynosi 124 miligramy glukozy na decylitr krwi bez jedzenia. Jeśli zjedliśmy jedzenie, liczba ta nie powinna przekraczać 180 miligramów glukozy na decylitr krwi.

Wysoki poziom cukru we krwi zagraża zdrowiu człowieka. Takie epizody występują zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 1 i 2. Podstawowym podejściem terapeutycznym jest podawanie insuliny.

Przyczyny wysokiego poziomu cukru we krwi

Ogólnie rzecz biorąc, kilka czynników przyczynia się do podwyższonego poziomu cukru we krwi, czyli hiperglikemii. Główną winę ponoszą diety ze słabą kontrolą węglowodanów a także siedzący tryb życia. Inne częste przyczyny hiperglikemii to:

 • Niestosowanie prawidłowej dawki insuliny.
 • Zapominanie o stosowaniu doustnych leków hipoglikemizujących, takich jak metformina.
 • Infekcja dróg oddechowych, dróg moczowych lub przewodu pokarmowego.
 • Uraz fizyczny.
 • Ciąża.
 • Używanie narkotyków, takich jak kokaina.

Jak rozpoznać stan zagrożenia cukrzycą?

Kobieta z cukrzycą.
Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje objawy, takie jak nadmierne pragnienie lub niewyraźne widzenie.

Bez względu na przyczynę wysokiego poziomu cukru we krwi, ważne jest poznanie objawów, aby wiedzieć, jak postępować. Objawy te są zwykle następujące:

 • Nadmierny wzrost pragnienia
 • Potrzeba częstszego oddawania moczu
 • Zimne poty
 • Rozmazany obraz
 • Słabość i letarg
 • Drętwienie
 • Kołatanie serca
 • Bóle głowy
 • Nudności i wymioty
 • Duszność
 • Ból brzucha
 • Bardzo wysoki stan ketonów w moczu – wykrywane za pomocą paska testowego moczu.

Bardzo ważne jest, aby działać szybko, gdy wykryty zostanie wysoki poziom cukru we krwi. Jeśli sytuacja się zmieni, istnieje ryzyko rozwoju śpiączki cukrzycowej lub kwasicy ketonowej. Dzieje się tak, gdy nie ma wystarczającej ilości insuliny i stanowi to nagły przypadek medyczny.

Mogą również wystąpić inne powikłania, takie jak neuropatia cukrzycowa, retinopatia cukrzycowa, problemy z nerkami lub sercem oraz zespół hiperglikemiczno-hiperosmolarny (HHS).

Jak szybko obniżyć poziom cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi należy szybko rozwiązać, aby ustabilizować organizm. Środki awaryjne są trojakie: podawanie insuliny, picie wody i ćwiczenia.

Podawanie insuliny

Podawanie insuliny jest podstawowym środkiem, który należy podjąć w przypadku wysokiego poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 1 lub 2. Jest to jeszcze bardziej wskazane, gdy w decylitrze krwi znajduje się ponad 250 miligramów glukozy, ponieważ choroba może łatwo przejść w śpiączkę cukrzycową.

Pierwszą rzeczą jest zatem zmierzenie poziomu cukru we krwi. Jeśli jest bardzo wysoki, najlepiej udać się do ośrodka zdrowia. Natomiast jeśli jest podwyższony, ale nie bardzo wysoki, najlepiej jest zastosować dawkę insuliny, aby rozwiązać problem.

Badania szacują, że zalecana dawka insuliny waha się od 0,3 do 0,5 jednostek międzynarodowych (j.m.) na kilogram masy ciała. Należy ją dobrać indywidualnie dla każdej osoby i powinna pokrywać podstawowe potrzeby związane z przyjmowaniem pokarmu.

Należy pamiętać, że znacząca poprawa nastąpi dopiero po dwóch lub trzech godzinach od przyjęcia dawki korygującej. Dlatego należy unikać przyjmowania nowej dawki przed tym czasem, ponieważ może to zbyt drastycznie obniżyć poziom cukru we krwi.

Picie wody

Jedną z przyczyn podwyższonego poziomu cukru we krwi jest odwodnienie. Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości wody, niektóre składniki krwi, takie jak glukoza, stają się bardziej skoncentrowane.

Dlatego najlepiej pić dużo wody, zwłaszcza gdy zaczynasz odczuwać niezwykłe pragnienie. Prowadzi to do większej produkcji moczu, eliminując w ten sposób nadmiar glukozy z krwi i uzupełniając płyny w krwiobiegu.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia to bardzo skuteczny sposób, aby obniżyć wysoki poziom cukru we krwi. Nawet 15 minutowy spacer może mieć znaczący wpływ na ten stan. Ćwiczenia zaleca się szczególnie tym, którzy nie przyjmują insuliny.

Jeśli jednak dana osoba przyjmuje insulinę, a jej poziom cukru we krwi jest bardzo wysoki, nie powinna ćwiczyć przed podaniem dawki korekcyjnej. W przeciwnym razie może to zwiększyć poziom ketonów i mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Styl życia i rekomendacje

Jak obniżyć poziom cukru we krwi.
Codzienne nawyki mogą zmniejszyć ryzyko wzrostu poziomu cukru we krwi.

Najlepszym sposobem zapobiegania wzrostowi poziomu cukru we krwi jest odpowiedni tryb życia. Najlepiej przestrzegać następujących zaleceń:

 • Regularne ćwiczenia. Różne badania wskazują, że ćwiczenia pomagają organizmowi lepiej wykorzystać cukier dostępny we krwi. Określa się to jako zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę.
 • Regulowanie spożycia węglowodanów. Organizm przekształca węglowodany w cukry, dlatego należy utrzymywać dietę ubogą w te makroskładniki.
 • Zwiększenie spożycia błonnika. Błonnik pomaga zmniejszyć wchłanianie cukru i poprawia trawienie węglowodanów. Efektem jest większa stabilizacja poziomu glukozy.
 • Nawodnienie. Picie wody pomaga odprowadzać nadmiar cukru z krwi z moczem. Zapobiega również odwodnieniu.
 • Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym. Należą do nich fasola, soczewica, rośliny strączkowe, zboża, jęczmień, kukurydza, słodkie ziemniaki, mięso, jajka, owoce morza, warzywa nieskrobiowe i niektóre owoce.
 • Zarządzanie stresem. Wysoki poziom hormonów stresu również podnosi glukozę. Techniki relaksacyjne i ćwiczenia to dobre opcje, aby obniżyć poziom cukru we krwi.
 • Dobry sen. Niska jakość snu wpływa na istotne hormony metaboliczne, a to z kolei wpływa na wrażliwość na insulinę. Ponadto ma wpływ na przyrost masy ciała.
 • Pokarmy bogate w chrom i magnez. Są to mikroelementy, które pomagają regulować poziom cukru we krwi. Można je znaleźć w ciemnozielonych liściach, awokado, fasoli, produktach pełnoziarnistych, ciemnej czekoladzie, bananach i rybach.
 • Ocet jabłkowy i cynamon. Ocet jabłkowy i cynamon mają pozytywny wpływ na organizm, między innymi pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
 • Unikanie słodkich napojów.
 • Ciągły monitoring. Ważne jest, aby często monitorować poziom cukru we krwi, aby wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Osoby z cukrzycą powinny zawsze być świadome swojego poziomu glukozy we krwi. W większości przypadków hiperglikemia nie powoduje objawów, dopóki nie osiągnie bardzo wysokiego poziomu. Niektóre znaki ostrzegawcze, które wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej, to:

 • Nudności i wymioty
 • Splątanie i senność
 • Szybki oddech
 • Ból brzucha

Podobnie, skonsultuj się ze specjalistą, jeśli Twoja glikemia utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały dzień, pomimo zastosowania środków korygujących. Jeśli masz dziwne objawy, udaj się do lekarza w towarzystwie członka rodziny lub przyjaciela, który może ci pomóc w razie potrzeby.

Kontroluj poziom cukru we krwi z pomocą lekarza

Jeśli dana osoba ma cukrzycę lub inne problemy z poziomem cukru we krwi, nie powinna zmieniać diety ani przyjmować nowych produktów bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Każdy przypadek jest inny i najlepiej konsultować wszystko z lekarzem.

Jeśli Twój poziom cukru we krwi wzrasta stosunkowo często, również powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się regularnego obniżania poziomu cukru we krwi za pomocą leków, ponieważ ta niestabilność ma również negatywne konsekwencje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.