Jak leczyć ciemieniuchę i trądzik niemowlęcy?
Ciemieniucha to wysypka, którą cechują czerwone, łuskowate zmiany skórne. Trądzik niemowlęcy polega na pojawieniu się czerwonych pryszczy na twarzy dziecka. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak leczyć ciemieniuchę i trądzik niemowlęcy!
Ciemieniucha i trądzik niemowlęcy to choroby skóry, które pojawiają się wcześnie, praktycznie tuż po narodzeniu dziecka. Dowiedz się jak leczyć ciemieniuchę i trądzik niemowlęcy.
Warto zauważyć, że ciemieniucha dotyka głównie skórę głowy dziecka. Jednak może przenieść się na twarz, głównie na jej środek i na fałdy skórne w okolicy nosa, za uszami, na szyi, w pępku, pod ramionami lub w pachwinach.
Ciemieniucha to wysypka, którą cechują czerwone, łuskowate zmiany skórne. Mogą być pokryte wyglądającymi na tłuste, żółtawymi plamami. Takie plamy mogą nie wywoływać bólu lub być swędzące. Chociaż pozbycie się ich może być trudne, to są łagodne z zazwyczaj znikają same z siebie.
Przyczyny ciemieniuchy
Dokładne przyczyny tego schorzenia nie są znane. Jedna z możliwych przyczyn to wytwarzanie nadmiernej ilości łoju skórnego przez gruczoły łojowe na czaszce dziecka.
Kolejna z możliwych przyczyn, chociaż nie została ona całkowicie potwierdzona u dzieci, to namnażanie się pewnych rodzajów mikroorganizmów, które normalnie żyją na skórze. Na przykład może być to pewien rodzaj drożdżaka (grzyba), noszący nazwę Malassezia .
Jeszcze jeden czynnik, który może odgrywać pewną rolę, to predyspozycje genetyczne. Jednak ta możliwość nie została jeszcze wystarczająco zbadana. W każdym razie to schorzenie nie jest zakaźne ani niebezpieczne, ani nie jest wywołane przez alergię czy niewłaściwą higienę.
Jak leczyć ciemieniuchę?
Prognozy leczenia ciemieniuchy są dobre, ponieważ może wyleczyć się sama z siebie. Z tego powodu leczenie nie powinno być agresywne. Hiszpański Związek Pediatryczny rekomenduje następujące sposoby leczenia:
- Miejscowe kortykosteroidy. Miejscowe kortykosteroidy o średniej sile to najczęściej wybierany sposób leczenia. Często przynoszą poprawę już po kilku dniach stosowania.
- Keratolytyki. Możesz nałożyć maść salicylową z wazeliną o stężeniu 3% lub 5% na skórę głowy dziecka, aby przerzedzić zmiany skórne. Możesz również nakładać oleiste substancje, takie jak oliwę z oliwek. Pozostaw je na jedną lub dwie godziny, po czym je wyczyść. Następnie możesz nałożyć maść z kortykosteroidami o średniej mocy.
- Szampony. Szampony z siarką, pirytionianem cynku lub smołą również mogą okazać się pomocne. Jednak warto spersonalizować leczenie, ponieważ może ono podrażnić skórę dziecka.
- Środki przeciwgrzybiczne. Biorąc pod uwagę potencjalną rolę grzybów w tym schorzeniu, możesz wykorzystać maści przeciwgrzybiczne lub szampony, w zależności od rozmieszczenia plam. Zazwyczaj działają wolniej niż miejscowe kortykosteroidy.
- Doustne kortykosteroidy. W bardzo rozsianych i ostrych przypadkach lekarz może przepisać doustne kortykosteroidy.
Może Cię również zainteresować: Grzybica skóry głowy – 6 domowych remediów
Zasady higieniczne pozwalające leczyć ciemieniuchę
Możesz nakładać specjalne balsamy, żele, nietłuste kremy lub emulsje na skórę głowy dziecka. Te produkty mogą zmniejszać nadmiar łoju skórnego i stan zapalny. Tym samym zmniejszają zaczerwienienie, uspokajają skórę i pomagają usunąć zmiany skórne.
Aby nałożyć je we właściwy sposób, powinnaś przestrzegać poniższych wytycznych:
- Nałóż niewielką ilość na skórę głowy dziecka. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry na twarzy, możesz również nałożyć je na dotknięte nim obszary twarzy. Następnie wmasuj je delikatnie za pomocą opuszków palców.
- Umyj włosy dziecka łagodnym szamponem i wypłucz porządnie, aby nie pozostały żadne resztki produktów.
Ważną rolę odgrywa unikanie drapania. To pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji. Jeśli pojawi się infekcja, niezbędne może okazać się zastosowanie antybiotyków.
Trądzik niemowlęcy i jego leczenie
Trądzik niemowlęcy może rozwijać się w trakcie dwóch pierwszych tygodni życia. Wywołuje pojawienie się czerwonych pryszczy na twarzy dziecka, a zwłaszcza na policzkach, czole, a czasami na plecach.
Zarówno pryszcze, jak i skóra wokół nich staje się zaczerwieniona. Stan dziecka może pogarszać ciepło lub zdenerwowanie. Trądzik niemowlęcy zazwyczaj znika sam z siebie, bez jakiegokolwiek leczenia dermatologicznego, na kilka miesięcy po jego pojawieniu się.
Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej: Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy, rodzaje i leczenie
Zasady higieniczne ułatwiające leczenie trądziku niemowlęcego
Następujące wskazówki mogą pomóc Ci zadbać o skórę dziecka, gdy dręczy je trądzik niemowlęcy:
- Pilnuj, aby twarz dziecka była zawsze czysta. Pamiętaj, aby codziennie myć twarz dziecka używając ciepłej wody i łagodnego mydła dla dzieci.
- Delikatnie osuszaj skórę dziecka. Osusz ją przyciskając delikatnie ręcznik.
- Nie ściskaj ani nie pocieraj obszaru, na którym rozwija się trądzik. To może wywołać większe podrażnienie lub infekcję.
- Unikaj nakładania balsamów i olejków na twarz dziecka.
Mamy nadzieję, że informacje na temat ciemieniuchy i trądziku niemowlęcego przedstawione w tym artykule okazały się pomocne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Serna-Tamayo, C., Janniger, C. K., Micali, G., & Schwartz, R. A. (2014). Neonatal and infantile acne vulgaris: An update. Cutis.
-
Rapelanoro, R., Mortureux, P., Couprie, B., Maleville, J., & Taïeb, A. (1996). Neonatal Malassezia furfur pustulosis. Archives of Dermatology. https://doi.org/10.1001/archderm.132.2.190
-
Abizanda, S. S., Bautista, C. R., & Llop, F. a M. (2009). Recién nacido : cuidado de la piel. Asociación Española de Pediatria.