Jak jeść mniej i nie odczuwać głodu?

Jak jeść mniej i nie odczuwać głodu?
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wskazówki, które pomogą Ci jeść mniej i nie odczuwać głodu. W końcu każdy z nas ma świadomość tego, że im większy talerz, tym więcej na niego nałożysz. Dlatego też jedna z podpowiedzi zakłada używanie mniejszego talerza. To pomoże Ci oszukać Twój umysł. Kontynuuj lekturę, aby poznać więcej wskazówek!

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak jeść mniej i nie odczuwać głodu. To ważne, ponieważ kaloryczne przekąski, jakie spożywasz między posiłkami, utrudniają Ci zrzucenie dodatkowych kilogramów.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia i nadal odczuwać sytość!

Jak jeść mniej i nie odczuwać głodu?

Być może wydaje Ci się to niemożliwe, ale istnieje kilka strategii, które pomogą Ci zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii, a jednocześnie uchronić się przed uczuciem wszechogarniającego głodu. Oto kilka skutecznych wskazówek, które Ci pomogą.

1. Jeśli czegoś nie zobaczysz, to tego nie zjesz

Kobieta odmawiająca zjedzenia pączków - jeść mniej i nie odczuwać głodu
Jedna z metod, aby zjeść mniej i nie odczuwać głodu polega na unikaniu produktów, które mogą nas kusić. Jeśli nie będziesz ich widzieć, istnieje mniejsze ryzyko, że zrujnują Twoją dietę.

To może być najbardziej podstawowa wskazówka, jaką kiedykolwiek otrzymasz. Jednak najlepsze jest to, że działa, więc pamięta: co z oczu, to z serca. Niektóre badania ujawniły, że osoby, które zawsze mają dostęp do przekąsek, ważą około 0,7 kilograma więcej od osób, które nie mają ich przy sobie.

Właśnie dlatego, jeśli masz ochotę na przekąskę, musisz mieć pod ręką naturalne i pełnowartościowe pożywienie, którego nigdy nie będzie zbyt wiele. To pomoże Ci jeść mniej i nie odczuwać głodu.

2. Rozmiar ma znaczenie

Sztućce mogą decydować o wielkości każdego kęsa, zaś naczynia, których używasz, mogą wpływać na rozmiar porcji, które jesz.

Zamiast tego możesz jeść mniej i nie odczuwać głodu jeśli będziesz przestrzegać tej podpowiedzi. To sposób na “nabranie” mózgu. To ma sens, ponieważ używając mniejszych sztućców będziesz jeść wolniej i mniej.

Pamiętaj, że kluczową rolę odgrywa przeżuwanie. Każdy kęs należy przeżuwać co najmniej 20 razy.

3. Jedz z osobami, które się nie objadają

Często mamy większe trudności z kontrolowaniem zarówno ilości, jak i jakości posiłku, jeśli jemy poza domem. Taka sytuacja może prowadzić do pojawienia się niepokoju i wahań nastroju, gdy nie jesteś w stanie przestrzegać diety, którą zazwyczaj stosujesz.

Właśnie dlatego warto siadać obok osób, które jedzą tak jak Ty. To pomoże Ci jeść mniej i nie odczuwać głodu. Przebywanie w pobliżu takich osób pomoże Ci poradzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Dowiedz się również: Jak jeść mniej? skuteczne sposoby

4. Dawaj sobie nagrody

Kobieta jedząca jogurt
Nie musisz stosować niezwykle restrykcyjnej diety. Po prostu nie przesadzaj! Możesz na przykład od czasu do czasu zjeść w umiarkowanych ilościach deser lub inny przysmak.

Twój cel jest zagrożony, gdy zaczynasz mieć problemy z przestrzeganiem diety i zdrowym jedzeniem. Dzieje się tak, ponieważ Twoje zamiary wprowadzenia zmian w swoich nawykach stają się torturą, a tym samym są krótkotrwałe.

Widzisz już zapewne, dlaczego tak ważne staje się znalezienie sposobu na jak największe ułatwienie tych zmian oraz sprawienie, że będziesz czuła się dobrze z samą sobą. To pomoże Ci odnieść sukces.

Wiele osób jest często przekonanych, że aby schudnąć, muszą się głodzić. Jednak jest odwrotnie. Musisz jeść pełnowartościowe jedzenie wysokiej jakości i zadbać o aktywność fizyczną.

Jeśli na przykład zwiększysz liczbę swoich treningów do czterech w tygodniu, będziesz w stanie jeść więcej. Szybko zauważysz, że przestrzegając tej rutyny zaczynasz chudnąć, zyskując jednocześnie znaczne ilości motywacji. Aktywność fizyczna to jedno z najlepszych narzędzi do poprawienia składu ciała. To udowodnione naukowo!

5. Picie dużych ilości wody pomoże Ci jeść mniej i nie odczuwać głodu

Kolejny skuteczny trik, który pomoże Ci jeść mniej i nie odczuwać głodu, to wypijanie dużej szklanki wody przed każdym posiłkiem, co potwierdza badanie opublikowane w Clinical Nutrition Research. Dzięki temu zaczniesz czuć się pełniejsza, a tym samym zaspokoisz napady głodu, które utrudniają Ci utratę nadprogramowych kilogramów.

Czasami picie wody może również okazać się pomocne gdy masz na coś zachciankę lub odczuwasz chęć jedzenia. To sposób na oszukanie mózgu. Oczywiście nie pij wody w nadmiernych ilościach, bo może to przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.

6. Rozmiar i kolor porcji

Im większy talerz, tym więcej na niego nałożysz i tym więcej z niego zjesz, nawet tego nie zauważając. Napełnij mniejszy talerz i do pewnego stopnia oszukaj swój mózg. Nabranie Twojego mózgu pomoże Ci zjeść mniej bez wrażenia, że umierasz z głodu, więc postaraj się nie używać dużych talerzy.

Poza tym serwuj małe ilości jedzenia w ciężkich miskach, ponieważ da Ci to wrażenie, że jesz więcej jedzenia niż w rzeczywistości. Jeśli chodzi o kolory, to polecamy używać talerzy w kolorze, który kontrastuje z nakładanym na nie jedzeniem. To również oszuka Twój mózg.

Pamiętaj również, że czerwień i żółć to kolory, które zachęcają do szybkiego jedzenia. Dlatego upewnij się, że wspomniane wyżej kontrastowe kolory mają działanie uspokajające.

Stosuj te wskazówki, aby jeść mniej i nie odczuwać głodu

Widzisz już, że można jeść mniej i nie odczuwać głodu. Z pewnością zauważysz, że dzięki temu zaczynasz tracić wagę nie wkładając w cały proces zbyt wielkiego wysiłki. Pamiętaj jednak: regularna aktywność fizyczna to warunek konieczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Swift DL., McGee JE., Earnest CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adutls. Clin Nutr Res, 2018.
  • Greig, E. (2014). Weight loss. In Acute Medicine: A Symptom-Based Approach. https://doi.org/10.1007/9781139600354.069
  • Williams, G. C., Grow, V. M., Freedman, Z. R., Ryan, R. M., & Deci, E. L. (1996). Motivational Predictors of Weight Loss and Weight-Loss Maintenance. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.70.1.115
  • Kushner, R. F. (2014). Weight loss strategies for treatment of obesity. Progress in Cardiovascular Diseases. https://doi.org/10.1016/j.pcad.2013.09.005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.