Jak dbać o fałszywy cyprys?
Na początku ta roślina może być trudna w pielęgnacji, ale po jej ujarzmieniu fałszywy cyprys dość łatwo poddaje się zabiegom ogrodniczym. Nie oznacza to, że możesz zaniedbać krzew, ale raczej obniżysz rygor, którego wymaga w młodości.
Ogólnie rzecz biorąc, drzewa te lubią słońce, tolerują zimno, dobrze bronią się przed suszą i lubią gleby nieco kwaśne. Wyjaśnimy, jak zapewnić im idealne warunki do rozwoju. Wcześniej przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce tej rośliny.
Czy naprawdę istnieje fałszywy cyprys? Jak wygląda to drzewo?
Tak, fałszywy cyprys istnieje i należy do rodzaju Chamaecyparis. Jest to krzew o wiecznie zielonych i teksturowanych liściach, który można znaleźć zarówno w wysokich jak i karłowatych formach. Ten ostatni jest używany do żywopłotów.
Liście są podobne do cedru; ich kolor waha się od zielonego, żółtego i niebiesko-zielonego do szaro-zielonego. Kora jest ciemnobrązowa.
Rozmiary wahają się od 2 do 20 metrów; wysokość zależy od odmiany. Zdobyły popularność jako dekoracja patio na Boże Narodzenie.
Przypomina cyprys i stąd jego potoczna nazwa. Iglaki te zasłużyły sobie na miejsce wśród roślin ozdobnych, dlatego często można je spotkać w parkach i ogrodach przydomowych.
Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Poznaj 5 korzyści płynących z ogrodnictwa dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego
Jak pielęgnować fałszywy cyprys
Istnieje ponad 70 rodzajów fałszywego cyprysu, co dowodzi, że różnorodność rozmiarów i kształtów jest normalna , jeśli chodzi o te krzewy. Istnieją odmiany piramidalne, karłowate, owalne i kuliste, żeby wymienić tylko kilka.
We wszystkich przypadkach potrzebują serii zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować swoją objętość i witalność. W tym celu udostępniamy prosty przewodnik dotyczący wymagań rośliny.
Oświetlenie
Bujność tego krzewu wynika w dużej mierze z ekspozycji na słońce. Jeśli planujesz posadzić fałszywy cyprys na swoim podwórku lub w ogrodzie, konieczne jest umieszczenie go w pełnym świetle lub półcieniu, zwłaszcza gdy jest to odmiana złocista.
Są nawet badania na ten temat. Magazyn Forestry Science and Technology przeprowadził badanie na temat tego, które warunki oświetlenia i nawożenia zapewniają najwyższą jakość. Ustalono, że dla uzyskania optymalnego wzrostu okazu dopuszczalne jest zacienienie maksymalnie do 35%, natomiast idealne jest zapewnienie pełnego światła.
Chroń roślinę przed silnymi wiatrami
Chociaż fałszywy cyprys jest odporny na niskie temperatury i silne wiatry, możliwe jest, że te warunki środowiskowe mogą zniszczyć jego liście. Zwłaszcza, gdy chodzi o młode krzewy. Aby uniknąć uszkodzeń, zaleca się zaizolowanie rośliny ściółką na ziemi, a wokół niej ścianą z juty.
Ostrożnie przy sadzeniu i przeszczepianiu w doniczkach
Możesz uprawiać fałszywy cyprys w pojemniku, ale pamiętaj, że niektóre z tych krzewów dorastają do 20 metrów. Zanim wybierzesz małe donice, upewnij się, że jest to odmiana karłowata (dorastająca do 2 metrów).
Kiedy nadejdzie czas sadzenia, wybierz pojemnik, który zapewni drzewu wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Jeśli przeszczepiasz okaz, użyj techniki przechylania na jedną stronę; delikatnie usuń cyprys i przenieś go do nowej doniczki. Zawsze należy przygotować w niej odżywioną i osuszoną glebę.
Zadbaj o dobrą glebę
Ogród botaniczny Missouri zauważa, że fałszywy cyprys rośnie dobrze na przeciętnych, przepuszczalnych glebach o średniej wilgotności. Ale jego ulubionymi są wilgotne grunty.
Podłoże musi być bogate. Uzyskujesz to, dodając nawóz i mieszając żwir, piasek i ziemię, ponieważ sprzyja to drenażowi i nie prowadzi do nasiąkania wodą.
Zadbaj o niezbędną ilość wody
Aby wyhodować bujną roślinę, zapewnij jej głębokie nawilżenie. Pomoże to jej silnie się zakorzenić. Z biegiem lat fałszywy cyprys nie będzie już tak “spragniony”. Po pewnym czasie wystarczy umiarkowane podlewanie podczas pory suchej.
Uważaj na grzyby
Jedną z chorób, które mogą zaatakować to drzewo, jest „rak cyprysowy”. Przewodnik zintegrowanej ochrony przed szkodnikami drzew iglastych wyjaśnia, że ta infekcja jest wywołana patogennym grzybem, który ma zabójcze działanie dla rodziny cyprysowatych.
W efekcie powoduje deformację pnia aż do śmierci rośliny. W okresach o wyższej wilgotności, takich jak jesień i wiosna, pasożyty te mają na nie silniejszy wpływ.
Opieka wymagana przez cyprys fałszywy na wilgotnych obszarach ogranicza się do dostarczania materii roślinnej, takiej jak kora sosny nadmorskiej. Ściółka ta, ułożona wokół podstawy drzewa jest przydatna w zapobieganiu chorobom i urazom. Pewne badania opublikowane w czasopiśmie Forests opisują przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające właściwości sosny. Ściółki stanowi więc ochronę przeciwko niektórym rodzajom grzybów.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Kalie: jak się nimi opiekować
Dodatkowe informacje, jak pielęgnować cyprys fałszywy wyhodowany z nasion lub sadzonek
Jeśli wolisz sadzić od podstaw i nie kupować rośliny w szkółce, zwróć uwagę na ten rozdział. Autonomiczny Uniwersytet w Hidalgo zaleca przesadzanie cyprysu fałszywego między kwietniem a majem, pod warunkiem, że robisz to przez sadzonki. Jednak ta metoda wymaga przygotowania już jesienią.
W tym okresie musisz wyciąć z drzewa kawałek o długości około 4 cali. Oczyść liście, zwilż jeden koniec wodą i zwilż hormonem ukorzeniającym.
Następnym krokiem jest posadzenie go w wilgotnej, osuszonej glebie, przykrycie plastikową torbą i pozostawienie rośliny na słońcu, aż się zakorzeni. Kiedy tak się stanie, sprawdź, czy korzenie stawiają opór podczas ciągnięcia łodygi. W ten sposób będziesz wiedział, że procedura zadziałała.
Jeśli wysiew odbywa się z nasion, moczyć je przez cały dzień w słoiku z wodą. Następnie wyjmij stamtąd tylko te, które opadają na dno, zawiń je w papierowy ręcznik i przechowuj w lodówce w plastikowej torbie.
Zajmie to 2 miesiące, zanim będziesz mógł je zasadzić w przygotowanej glebie. Sadzonki kiełkują przez rok i w tym czasie potrzebują półcienia; po tym czasie zaczniesz przyzwyczajać je do ciepła.
Sadzenie fałszywego cyprysu wymaga cierpliwości; nie jest to roślina, która rośnie w krótkim czasie.
Sekret opieki nad fałszywym cyprysem
Kluczowym elementem opieki nad fałszywym cyprysem jest wieloletnia, cierpliwa pielęgnacja. Nie wymaga specjalnego przycinania, ale okazjonalne przycinanie pomoże kształtować i kontrolować wysokość krzewu.
Przycinanie kilka razy w roku wystarczy. Możesz to zrobić o każdej porze roku, z wyjątkiem przycinania końcówek, które jest zalecane jesienią lub wiosną.
Reszta zabiegów polega na zwykłym czyszczeniu, takim jak usuwanie suchych liści, otwieranie gałęzi, aby zobaczyć, czy w środku nie ma uszkodzonych kawałków, dostarczanie wody oraz utrzymywanie gleby czystej i odżywionej. Czas zająć się ogrodnictwem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chamaecyparis pisifera ‘Golden Pincushion’. (s.f.). Missouri Botanical Garden. Consultado el 18 de abril de 2023. https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a353
- Guía de gestión integrada de plagas coníferas. (2021). Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación. Gobierno de España. https://www.mapa.gob.es/es/agricultura/temas/sanidad-vegetal/coniferas_web_metadatos_protegida_tcm30-582459.pdf
- Kang, D. B., Sung, J. W., & Lee, D. H. (2021). Effects of shading and fertilizer treatments on the growth characteristics of Chamaecyparis obtusa (S. et Z.) Endlicher seedlings. Forest Science and Technology, 17(3), 125–134. https://doi.org/10.1080/21580103.2021.1957722
- Karličić, V., Zlatković, M., Jovičić-Petrović, J., Nikolić, M. P., Orlović, S., & Raičević, V. (2021). Trichoderma spp. from Pine Bark and Pine Bark Extracts: Potent Biocontrol Agents against Botryosphaeriaceae. Forests, 12(12), 1731. MDPI AG. Retrieved from http://dx.doi.org/10.3390/f12121731
- López Zepeda, G., Mateo Sánchez, J. (s.f.). Manual para la clonación de coníferas ornamentales. Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo. Consultado el 18 de abril de 2023. https://www.uaeh.edu.mx/investigacion/icap/LI_IntGenAmb/Juana_Fons/2.pdf