Smutna w Boże Narodzenie? - 6 praktycznych rad

Pieniądze w życiu to nie wszystko, dlatego zwłaszcza w tak ważnym okresie, jakim jest Boże Narodzenie, nie pozwól, by trudności ekonomiczne stały się podstawową przyczyną smutku. Skup się przede wszystkim na najbliższych i ciesz się z małych rzeczy.
Smutna w Boże Narodzenie? - 6 praktycznych rad

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas, w którym spotykamy się z bliskimi, świętujemy i generalnie odczuwamy radość. Jednakże zdarza się, że w czasie, gdy jedni świętują, innych właśnie w tym ważnym czasie, jakim jest Boże Narodzenie dopada smutek lub przygnębienie, które na dłuższą metę może się przerodzić w depresję.

Ogólnie przyjęte zwyczaje sprawiają wiele radości między innymi z samego faktu świętowania, otrzymywanych podarunków i wielu innych powodów. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób nie przeżywa tego czasu w ten sam sposób. Wręcz przeciwnie – Boże Narodzenie wywołuje w nich negatywne uczucia.

Do której grupy osób należysz Ty? Jeżeli Boże Narodzenie wywołuje u Ciebie smutek lub przygnębienie, powinnaś poświęcić temu uwagę i spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Tylko poznając przyczynę danego problemu będziesz mogła podjąć kroki służące jego rozwiązaniu.

Czytając ten artykuł poznasz kilka możliwych przyczyn, które sprawiają, że ten szczególny czas świąt dla niektórych osób staje się smutny i nostalgiczny.

Dlaczego Boże Narodzenie może być smutne

Zanim przejdziemy do części poświęconej możliwej poprawie sytuacji, chcemy przedstawić Ci możliwe przyczyny problemu, jakim jest bożonarodzeniowy smutek. Oto niektóre możliwe przyczyny:

  • Wspominanie niesamowitych czasów i wspomnień z dzieciństwa.
  • Brak odpowiedniej ilości czasu, który chciałabyś przeznaczyć dla rodziny.
  • Przeciążenie pracą zawodową.
  • Brak możliwości odwiedzenia bliskich przyjaciół lub rodziny.
  • Jesteś otoczona osobami nastawionymi negatywnie.
  • Straciłaś kogoś bliskiego.
  • Czujesz się samotna.

Jeżeli któraś spośród przyczyn wymienionych powyżej dotyczy właśnie Ciebie, to mamy dobrą wiadomość. W kontynuacji tego artykułu znajdziesz 6 praktycznych rad, które mogą się okazać skuteczne również w Twoim przypadku. Zaczynamy!

1. Gdy straciłaś kogoś bliskiego…

Kobieta ze zdjęciem

To bardzo ważne, żeby przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na opłakiwanie utraconej osoby i stopniowe przyzwyczajanie się do nowo zaistniałej sytuacji. Nie jest łatwo zaakceptować, że ukochana osoba nie jest razem z nami, stała się nieobecna.

Rozpamiętywanie tego, jak obchodziliśmy Boże Narodzenie kiedy utracona osoba jeszcze żyła może stanowić przyczynę powstawania melancholii, a także może powodować stany depresyjne. Jak możesz uporać się z tą sytuacją?

Przeczytaj również artykuł: Gdy śmierć zabiera bliską osobę. Co dalej?

Praktycznym rozwiązaniem może się okazać szukanie wsparcia w pozostałych członkach rodziny. Z czasem trzeba się też nauczyć w pozytywnych wspomnieniach nie widzieć jedynie powodu do smutku, ale wspomnienia te wykorzystać jako bazę do tego, aby się cieszyć wspólną przeszłością.

Choć nikt nie ma obowiązku obchodzenia świąt, dobrze jest wspominać pozytywne przeżycia jako podstawę do radości i otaczać się pozytywnymi osobami o dobrym nastawieniu.

2. Boże Narodzenie, gdy jesteś daleko od rodziny…

Jeżeli jesteś daleko od rodziny, to skutecznym sposobem na zmniejszenie zaistniałego dystansu jest robienie dobrego użytku z szeroko rozwiniętej technologii. Choć oczywiste jest, że nie zastąpi to kontaktu fizycznego, to zdecydowanie może pomóc w sytuacji, gdy ten fizyczny kontakt nie jest możliwy.

Co więc mogłabyś zrobić? Jak w praktyczny sposób możesz walczyć z tęsknotą za bliskimi?

Żeby usprawnić kontakty z rodziną mogłabyś na przykład dzwonić z użyciem kamerki. Do wykonywania takich rozmów video służą różnego rodzaju aplikacje przygotowane właśnie w tym celu.

Innym dobrym sposobem na utrzymywanie stałego kontaktu z bliskimi jest używanie komunikatorów internetowych, a także – choć w mniejszym stopniu – serwisów społecznościowych.

Ponadto jeżeli fizyczne spotkanie i wspólne obchodzenie świąt nie jest możliwe, pamiętaj o tym, że będą w przyszłości inne okazje, które pozwolą spędzać czas w gronie rodzinnym.

Ważne jest, byś w takiej sytuacji nie ulegała stresowi i pamiętała o tym, że Boże Narodzenie możesz obchodzić w każdym miejscu, niezależnie od tego gdzie obecnie mieszkasz.

3. Gdy doskwierają problemy ekonomiczne

Rodzina przebywa razem w Boże Narodzenie

Problemy ekonomiczne w okresie świąt Bożego Narodzenia są dosyć powszechne i stanowią nie lada problem dla wielu rodzin. Niestety czasem stają się też jednym ze źródeł występującej u wielu osób depresji i przygnębienia.

Przeczytaj również artykuł: Depresja i naturalne sposoby jej łagodzenia

Brak środków, które można by było przeznaczyć na zakup podarunków, zorganizowanie wigilii czy na niezbędną podróż potrafi wywołać frustrację i inne negatywne odczucia. Aby nie pozwolić, żeby taka sytuacja ograbiła nas z radości, niezbędne jest opracowanie planu “B”.

Jak mogłoby to wyglądać? Moglibyście całą rodziną wybrać się na miasto i pooglądać świąteczne dekoracje, odwiedzić miejscowe parki, a później razem obejrzeć jakiś film.

W takich chwilach pamiętaj, że pieniądze to nie wszystko, a najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i cieszenie się ze wspólnych małych spraw.. .

4. Poczuj emocjonalne ukojenie…

Jedną ze skutecznych terapii, która w znacznym stopniu może poprawić Twoje samopoczucie jest zrobienie czegoś dobrego, wartościowego dla osoby, która szczególnie tego potrzebuje.

Możesz przygotować jakiś podarunek, wspólny posiłek albo przysługę. Takie działanie działa kojąco i poprawia samopoczucie.

5. Gdy Twoje cierpienie wynika z samotności

Samotna kobieta

Najlepszym antidotum dla przytłaczającej samotności jest bez wątpienia dobre towarzystwo. Co możesz zrobić, by załagodzić uczucie samotności?

Mogłabyś zadzwonić do kogoś bliskiego lub otworzyć się na nowe znajomości. W ten sposób będziesz mogła przeżyć Boże Narodzenie w nieco lepszym nastroju.

6. Gdy przyczyną smutku są problemy rodzinne…

Jeżeli obawiasz się, że przy kolejnym spotkaniu znów wybuchnie awantura, to czas byś nauczyła się zwalczać dumę. To Ty wyciągnij rękę do bliskich, pomimo ewentualnych sporów. Wykaż inicjatywę i zaproś innych do wspólnego stołu.

Trudności w kontaktach z rodziną zawsze stanowią przyczynę smutku. Jest to odczuwalne tym bardziej w czasie, w którym spodziewamy się wspomniane relacje zacieśniać.

Jeżeli różnice w poglądach są tak wielkie, że trudno jest osiągnąć jakiekolwiek porozumienie, warto poprosić członków rodziny o to, by różnice zdań nie wpływały na wspólnie spędzany czas, a także by nie poruszać drażliwych tematów przy wspólnej kolacji.

Tolerancja i szacunek mogą sprawić, że będziecie mogli miło spędzić czas.

Przeczytaj również artykuł: Toksyczni członkowie rodziny: obroń się!

Tych kilka praktycznych rad może sprawić, że poradzisz sobie z przygnębieniem, które może towarzyszyć w czasie świąt. Być może nie usuną one Twoich problemów, ale pozwolą Ci raźnie stawić im czoła.

Pamiętaj o tym, że wiele zależy od Twojego nastawienia. Nie masz kontroli nad innymi ludźmi, ale zawsze masz wpływ na Twoje własne myśli, plany, postanowienia i wyznawane wartości.

Wypróbuj więc powyższe rady i spraw, by najbliższe Boże Narodzenie znów przyniosło Ci prawdziwą radość!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mayo Clinic Staff. (2014, September 12). Seasonal affective disorder (SAD)
    mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/basics/definition/con-20021047
  • Mayo Clinic Staff. (2014, October 3). Stress, depression and the holidays: Tips for coping
    mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress/art-20047544
  • Roecklein, K. A., & Rohan, K. J. (2005, January). Seasonal affective disorder: An overview and update. Psychiatry, 2(1), 20-26 Retrieved from
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3004726/
  • Beat the holiday blues — and know when they’re something major. (n.d.)
    ucdmc.ucdavis.edu/welcome/features/20081217_holiday_blues

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.