Jak bezpiecznie usunąć paznokcie żelowe w domu?

Czy wiesz, że możesz usunąć paznokcie żelowe w domu w zaledwie czterech krokach? Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Jak bezpiecznie usunąć paznokcie żelowe w domu?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zastanawiasz się, jak usunąć paznokcie żelowe w domu? Ten trend na paznokcie od jakiegoś czasu przyciąga uwagę eleganckim wyglądem i stylem. Jednak bez względu na to, jak pięknie wyglądają, paznokcie żelowe trzeba po pewnym czasie usunąć.

Jednak nie jest to tak proste, jak w przypadku tradycyjnego manicure. Istnieją pewne środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę, aby ich usunięcie nie uszkodziło powierzchni paznokci. Tutaj opowiemy Ci o tym wszystko.

Czym są paznokcie żelowe?

Paznokcie żelowe różnią się od zwykłego manicure zastosowanymi produktami. W tym konkretnym przypadku stosuje się żel do polerowania, który utwardza się za pomocą lampy ultrafioletowej. Natomiast tradycyjny lakier do paznokci uzupełnia jedynie ochronna warstwa błyszczyka.

Chociaż ta ostatnia pełni funkcję zwiększania trwałości produktów, po kilku dniach efekt zaczyna się psuć. Z drugiej strony lakier półtrwały stosowany w paznokciach żelowych może wytrzymać nawet 15 dni.

Po tym czasie paznokcie zaczynają odrastać, lakier się psuje, a połysk zaczyna blaknąć. W przypadku paznokci sztucznych lub akrylowych dzieje się to samo i powstają małe przestrzenie między nimi a naskórkiem, co powoduje nieporządny i zaniedbany wygląd.

Można jednak interweniować i sprawić, by paznokcie żelowe znów wyglądały świetnie. Jednak usuwanie tych produktów w domu nie jest łatwe. Zwykły zmywacz do paznokci nie zadziała. Nie należy ich także usuwać przez pociąganie lub nadmierne piłowanie.

¿Qué son las uñas en żel?
Paznokcie żelowe wykorzystują produkty półtrwałe, których nie da się usunąć tradycyjnym zmywaczem do paznokci.

Jak usunąć paznokcie żelowe w domu

Oczywiście pierwszą opcją jest pójście do salonu kosmetycznego, aby profesjonalna kosmetyczka wykonała tę pracę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, istnieje sposób, aby bezpiecznie i niedrogo usunąć paznokcie żelowe w domu.

Potrzebne materiały

  • Pilniczek do paznokci
  • Aceton
  • Waciki
  • Folia aluminiowa
  • Odpychacz do skórek
  • Wazelina lub krem nawilżający
  • Lakier do paznokci lub wapniowy lakier do pielęgnacji paznokci

Krok 1: Lekko spiłuj paznokcie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to spiłować paznokcie, aby uzyskać bardziej porowatą powierzchnię i ułatwić wnikanie acetonu. Kluczem do sukcesu jest usunięcie połysku i gładkości nadanych przez lakier.

Po usunięciu pyłu nałóż wazelinę na skórę, uważając, aby nie dostała się na paznokieć. Jej celem jest zapewnienie skórze warstwy ochronnej, aby przeciwdziałać niekorzystnym skutkom działania acetonu.

Krok 2: Zastosuj aceton

Gdy skończysz poprzedni krok, Twoje paznokcie będą szorstkie, matowe i porysowane, co stanowi idealną bazę dla acetonu. Jednak kolor lakieru jest nadal obecny, ponieważ usunięto jedynie warstwę wierzchnią.

Następnie oddziel 10 małych kawałków chłonnych wacików i namocz je w acetonie. Zakryj nimi czubki palców, jakby tworzyły czapkę. Jeśli chcesz, możesz kupić plastry używane w gabinecie kosmetycznym, ale płatki kosmetyczne sprawdzają się doskonale.

Bawełna powinna idealnie przylegać do paznokcia, dlatego wytnij 10 małych prostokątów z folii aluminiowej i umieść każdy z nich na palcach, delikatnie dociskając.

Profesjonalny wariant płatków kosmetycznych i folii aluminiowej to specjalne gilzy silikonowe wypełnione acetonem. Po prostu zanurzasz w nich palce na wskazany czas.

Podobnie istnieją specjalne pęsety do manicure, które zastępują aluminium, ponieważ mogą przytrzymywać waciki. Chociaż te opcje są prostsze, połączenie bawełny i folii aluminiowej również zapewni doskonały wynik.

Powinnaś pozostawić te „czapki” na 15 do 30 minut, aby kolejny krok był znacznie łatwiejszy.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: 10 zabiegów upiększających, które mogą zregenerować kolagen w skórze

Krok 3: Usuń folię i waciki

Po usunięciu wszystkich płatków kosmetycznych zauważysz, że żel do polerowania jest nadal obecny. Jest jednak zmiękczony i powinien zejść praktycznie bez pomocy. Nie pocieraj wacikami po paznokciach tak przy zwykłym stosowaniu zmywacza do paznokci.

Jeśli pozostał lakier, użyj popychacza do skórek lub patyczka, aby usunąć resztki lakieru, które mogą się znajdować przy skórkach. Ostrożnie dociśnij od nasady do końca paznokcia.

Ważne jest, aby pamiętać, że paznokcie są cieńsze i bardzo wrażliwe, dlatego sugerujemy, aby zachować szczególną ostrożność podczas używania dociskacza do skórek.

Krok 4, aby usunąć paznokcie żelowe

W tym ostatnim kroku zastosuj produkt, aby odżywić paznokcie. Następnie przytnij je i spiłuj je przed nawilżeniem.

Twoje paznokcie mogą nie wyglądać zgodnie z oczekiwaniami, więc możesz zastosować olejek migdałowy, olejek kokosowy lub dowolny balsam nawilżający. Po wchłonięciu wybierz lakier z wapniem i witaminami, aby utrzymać ich nawilżenie. Połysk lakieru regenerującego poprawi ich wygląd.

usuń paznokcie żelowe
Po usunięciu paznokci żelowych ważne jest nawilżenie i zastosowanie preparatu wzmacniającego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Woskowanie bikini a inne metody depilacji

Możesz usunąć paznokcie żelowe w domu stosując ten prosty sposób

Jak widać, w zaledwie czterech krokach możesz w domu usunąć paznokcie żelowe zrobione w salonie kosmetycznym. Potrzebujesz tylko kilku rzeczy, które wcale nie są drogie, i mniej więcej w ciągu godziny Twoje paznokcie znów będą nieskazitelne. Czy zamierzasz to wypróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schwartz CT, Ezaldein HH, Merati M. Ultraviolet Light Gel Manicures: Is There a Risk of Skin Cancer on the Hands and Nails of Young Adults?. J Clin Aesthet Dermatol. 2020;13(7):45-46.
  • OZUNA LEYVA, G. Y. (2016). Sustentabilidad en el cuidado y belleza de uñas(Master’s thesis, OZUNA LEYVA, GLORIA YAZMIN).
  • Roche, E., de la Cuadra, J., & Alegre, V. (2008). Sensibilización a acrilatos por uñas artificiales acrílicas. Revisión de 15 casos. In Actas Dermo-Sifiliográficas (Vol. 99, Issue 10, pp. 788–794). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/s0001-7310(08)74959-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.