Łamliwość paznokci – poznaj 8 przyczyn

Nieodpowiednia pielęgnacja paznokci może prowadzić do ich osłabienia. Stają się one wówczas łamliwe, matowe i z łatwością się rozwarstwiają. Staraj się nie używać ich jako narzędzia do wykonywania codziennych czynności oraz każdego dnia odpowiednio je nawilżaj.
Łamliwość paznokci – poznaj 8 przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pielęgnacja paznokci obecnie jest jednym ze stałych elementów codziennej rutyny, nie tylko dlatego, że dłonie stanowią uzupełnienie wizerunku naszej osoby, ale także ponieważ są one jedną z pierwszych części ciała, na jakie zwracamy uwagę poznając kogoś nowego.

Sklepowe półki uginają się od nadmiaru specjalnych produktów, preparatów i kuracji do codziennej pielęgnacji paznokci. Niestety pomimo szerokiego wyboru tego typu produktów, wiele z nas wciąż boryka się z łamliwymi i słabymi paznokciami, ponieważ pielęgnacja wyłącznie zewnętrzna nie wystarcza.

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami, należy również zadbać o nie od wewnątrz oraz wyeliminować ze swojego codziennego życia kilka nawyków bardzo niekorzystnych dla wyglądu dłoni.

Zanim więc wydasz majątek na kosztowne zabiegi i preparaty do pielęgnacji paznokci, najpierw zastanów się, dlaczego są one słabe i z łatwością się łamią. Bardzo często przyczyna tego problemu leży w naszych codziennych nawykach. Poznaj 8 najczęstszych z nich.

1. Niewłaściwe usuwanie lakieru z paznokci

Malujemy paznokcie, ponieważ piękny, błyszczący kolor sprawia, że wyglądają one estetycznie, zadbanie i dodają nam elegancji. Wiele z nas popełnia jednak ogromny błąd przy usuwaniu lakieru z płytki paznokcia.

Bardzo często, gdy ten zaczyna odpryskiwać, na siłę zdrapujemy go paznokciami lub – co gorsza – zębami.

Zaniedbane paznokcie

Taka praktyka, która z pozoru wydaje się całkowicie nieszkodliwa, w rzeczywistości przynosi naszym paznokciom wiele szkód, między innymi osłabia wierzchnią warstwę płytki, co z kolei prowadzi do jej osłabienia i podatności na rozwarstwianie się i łamliwość.

Jak zatem należy usuwać lakier z paznokci? Stosując do tego odpowiedni zmywacz, najlepiej na bazie naturalnych składników, które nie niszczą ani nie osłabiają naszych paznokci.

2. Obgryzanie paznokci

Nawyk obgryzania paznokci – z oczywistych powodów – przyczynia się do osłabienia płytki paznokcia oraz zwiększa jego podatność na łamanie się i rozwarstwianie.

Chociaż dla wielu z nas ten niezdrowy nawyk jest sposobem kanalizowania stresu i napięć lękowych, częste obgryzanie paznokci może prowadzić do deformacji struktury paznokcia i silnych infekcji w jego obrębie.

Pamiętajmy, że atakowanie paznokci zębami prowadzi do osłabienia naturalnej warstwy ochronnej oraz znacząco spowalnia ich wzrost. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, jak najszybciej wyzbądź się nawyku ich obgryzania.

Przyniesiesz w ten sposób korzyści nie tylko paznokciom, ale również i swoim zębom.

3. Niestosowanie rękawiczek ochronnych

Używanie przez kobiety rękawiczek ochronnych podczas zmywania paznokci i sprzątania to niestety wciąż mało popularny nawyk w naszym kraju. Pamiętajmy jednak, że naszpikowane chemią, silne produkty do czyszczenia bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie i wygląd naszych paznokci.

Wiele składników używanych na co dzień detergentów osłabia naturalną warstwę ochronną płytki paznokcia oraz zaburza prawidłowy wzrost chroniących ją skórek.

Sprzątanie łazienki a lamliwosc paznokci

Podczas wykonywania jakichkolwiek prac domowych z użyciem chemicznych środków czyszczących zawsze chroń swoje dłonie stosując specjalne rękawiczki ochronne. Możesz je kupić w każdym supermarkecie.

Pamiętaj, że dłonie, które nie mają bezpośredniego kontaktu z chemikaliami są piękne i zdrowe!

4. Wykorzystywanie paznokci jako narzędzi codziennego użytku

Chociaż paznokcie są ostre i zawsze mamy je pod ręką, gdy potrzebujemy coś podtrzymać, otworzyć czy zeskrobać, powinnyśmy zdać sobie sprawę z faktu, że płytka paznokcia to nie narzędzie i jeśli będziemy to ignorować, szybko doprowadzimy do jej osłabienia.

Im częściej używamy paznokcie do zdrapywania rozmaitych etykietek czy otwierania puszek i innych naczyń, tym bardziej osłabiamy strukturę paznokcia i przyczyniamy się do jego łamliwości i rozwarstwiania.

Do wykonywania podstawowych codziennych czynności staraj się używać specjalnych narzędzi, na przykład noża lub nożyczek. Dodatkowo zawsze stosuj rękawiczki, które ochronią twoją skórę przed szkodliwym działaniem chemicznych składników oraz zadbają o zdrowie i piękny wygląd twoich dłoni.

5. Niedostateczne nawilżanie dłoni

Skóra twoich dłoni jest sucha i łuszczy się, a paznokciom brakuje blasku i witalności? To jedna z najpowszechniejszych oznak nieprawidłowego nawilżenia skóry dłoni i paznokci, która nieuchronnie prowadzi do osłabienia płytki paznokcia i jej łamliwości.

Krem do paznokci

Pamiętajmy, że paznokcie są równie ważne jak skóra dłoni i należy poświęcać im wiele uwagi podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych ciała. Tylko prawidłowo odżywione i nawilżone paznokcie są zdrowe, szybko rosną oraz potrafią oprzeć się niekorzystnemu działaniu czynników zewnętrznych.

Najlepszym sposobem na dostarczenie paznokciom nawilżenia jest regularne stosowanie kremu do rąk oraz zwiększenie dziennego spożycia wody.

6. Zaniedbanie skórek otaczających paznokcie

Skórki stanowią integralną część paznokcia, która spełnia ważną funkcję: chroni paznokcie przed konsekwencjami działania szkodliwych czynników zewnętrznych.

Wiele z nas nie ma o tej ważnej funkcji pojęcia i uporczywie wycina skórki za pomocą cążek do paznokci lub wydługuje jej pęsetą, nierzadko powodując przy tym uszkodzenia w strukturze płytki paznokcia.

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i estetycznego wyglądu skórek jest utrzymanie prawidłowego poziomu ich nawilżenia. W drogeriach znajdziemy mnóstwo preparatów przeznaczonych specjalnie do nawilżania skórek.

Z kolei, jeśli chcesz usunąć rosnącą wokół paznokci skórkę, zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów do usuwanie skórek.

7. Aplikacja sztucznych lub żelowych paznokci

Częste zabiegi aplikacji sztucznych bądź żelowych paznokci bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie tej części dłoni oraz prowadzi do poważnych zaburzeń w strukturze paznokcia.

Wiele z nas decyduje się na tipsy, ponieważ są one wygodne dla zapracowanych kobiet: ich wygląd jest piękny i estetyczny oraz nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych przez długi okres czasu.

Żelowe paznokcie, a kondycja paznokci

Warto jednak zaznaczyć, że podczas usuwania żelowej warstwy jednocześnie pozbawiamy nasze paznokcie wielu cennych składników odżywczych, które odpowiadają za ich zdrowie i siłę.

Jeśli zdecydujesz się na żelowe lub sztuczne paznokcie, wykonuj zabieg jedynie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Dobry fachowca natychmiast po usunięciu sztucznego paznokcia stosuje specjalne preparaty zapobiegające utracie witamin z płytki naturalnego paznokcia.

8. Nieprawidłowe posługiwanie się pilnikiem

Pilnik do paznokci służy do nadawania pożądanego kształtu naszym paznokciom. Jest on jednak zdrowy dla naszych dłoni tylko w przypadku, gdy potrafimy prawidłowo się z nim posługiwać.

Wiele z nas popełnia wielki błąd piłując pilnikiem powierzchnię paznokcia, nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób osłabiamy płytkę, sprawiając, że staje się ona podatna na rozwarstwianie oraz rozmaite infekcje.

Z kolei kobiety, które chcą nadać swoim paznokciom nieco kwadratowy kształt, często nieumiejętnie piłują boki płytki, prowadząc tym samym do zaburzenia równowagi jej struktury. Osłabiona płytka paznokcia staje się wówczas łamliwa i jej wzrost ulega spowolnieniu.

Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo należy piłować paznokcie, wybierz się do dobrego salonu kosmetycznego i poproś manikiurzystę o pomoc.

Na zakończenie

Nie jesteś w stanie utrzymać zdrowych i mocnych paznokci? Przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i zastanów się, czy nie wpływają one niekorzystnie na wygląd twoich paznokci.

Być może, któryś z powyższych nawyków niekorzystnie wpływa na strukturę twoich paznokci: osłabia je sprawia, że stają się one łamliwe. Jeśli marzysz o pięknych długich paznokciach, przyłóż więcej uwagi do ich codziennej pielęgnacji.

Przy odrobinie cierpliwości twoje paznokcie już niedługo staną się mocne, piękne oraz odzyskają pełnię zdrowia. Pielęgnuj je prawidłowo, a wszyscy wokół będą zazdrościli ci twojej najpiękniejszej, osobistej wizytówki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bra, Fernández. “Uñas frágiles y quebradizas. Cátedra de Dermatología. Facultad de Ciencias Médicas. Universidad Nacional de Rosario; 2009.”
  • Fonseca, E. “Uñas frágiles y quebradizas.” Piel 13 (1999): 51-6.
  • Tosti, Antonella, F. Bardazzi, and R. Morelli. “Dos problemas frecuentes en onicología: perionixis y uñas quebradizas.” Monografias de Dermatologia 4.5 (1991): 294-302.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.