Jak bardzo zaraźliwe jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli zwykle pojawia się w postaci ostrej lub przewlekłej. W zależności od obrazu klinicznego może być to choroba bardzo zaraźliwa lub zupełnie niezakaźna.
Jak bardzo zaraźliwe jest zapalenie oskrzeli?

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego, 2021

Zapalenie oskrzeli to choroba, która może być bardzo zaraźliwa. Jej główną cechą charakterystyczną są silne dolegliwości dolnych dróg oddechowych. Dzieje się tak, gdy w oskrzelach pojawia się stan zapalny z powodu infekcji lub z innych powodów, takich jak palenie papierosów lub wdychanie toksycznych gazów i pyłu przez długi czas.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia oskrzeli: przewlekłe i ostre. Według badań epidemiologicznych pierwsza z nich, o długotrwałym charakterze i złożonym podejściu, może występować nawet u 11% populacji w wieku od 20 do 70 lat.

Dlatego też zastanawianie się, czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwą chorobą, jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Rodzaje zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli zwykle pojawia się w postaci ostrej lub przewlekłej. W zależności od obrazu klinicznego może być to choroba bardzo zaraźliwa lub zupełnie niezakaźna.

Ale aby odpowiedzieć poprawnie na pytanie z tytułu, musimy najpierw szczegółowo opisać dwa rodzaje zapalenia oskrzeli, które mogą dotykać ludzi. Krótko mówiąc, ostre zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe, ale chroniczne zapalenie oskrzeli już nie.

To stwierdzenie wymaga długiej listy niuansów do wzięcia pod uwagę, więc zarezerwuj sobie kilka minut na lekturę. Ale ogólnie rzecz biorąc zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe wtedy, gdy zostało wywołane przez wirusy lub bakterie.

Ostre zapalenie oskrzeli

Według Medicina de Urgencias, cenionego źródła statystyk medycznych, ponad 10 milionów ludzi rocznie konsultuje się z lekarzem z powodu tej choroby. Dlatego można powiedzieć, że jest to stosunkowo powszechnie spotykane schorzenie.

Jak podają inne specjalistyczne źródła, czynniki zakaźne wywołujące ostre zapalenie oskrzeli to w 90% przypadków wirusy (adenowirus, wirus grypy, paragrypa, RSV, rinowirus, bocawirus, Coxsackie lub wirus opryszczki pospolitej).

Infekcja płuc

W pozostałych 10% za chorobę odpowiedzialne są bakterie Streptococcus pneumonia. Jak widać, ta choroba ma zdecydowanie zaraźliwy charakter.

Zgodnie z cytowanymi już odnośnikami, ostre zapalenie oskrzeli ma charakter sezonowy ze względu na związek z infekcjami wirusowymi. Oznacza to, że występuje ono znacznie częściej w miesiącach zimowych, ponieważ klimat zimny i suchy jest bezpośrednio skorelowany z wyższą transmisją wirusów.

Weźmy na przykład wirusa grypy, który wydaje się mieć podstawową reprodukcyjną wartość R0 około 1,3 (według New York Timesa). Oznacza to, że zarażony człowiek przenosi chorobę średnio na 1,3 osoby. Tak więc ostre zapalenie oskrzeli podlega tego typu parametrom epidemiologicznym.

Według Mayo Clinic objawy ostrego zapalenia oskrzeli można podsumować w następujący sposób:

  • Silny kaszel.
  • Zmęczenie.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Lekka gorączka i dreszcze.
  • Dyskomfort w klatce piersiowej.

Zauważ, że ten wariant zapalenia oskrzeli jest samoograniczający. Choroba ustąpi zwykle samoistnie po 10-14 dniach od pojawienia się pierwszych objawów.

Pomimo związku z patogenami ostre zapalenie oskrzeli może również pojawić się w wyniku procesów niezakaźnych (alergie, wdychanie szkodliwych substancji lub refluks żołądkowo-przełykowy). Dlatego też nie wszystkie przypadki ostrego zapalenia oskrzeli są zaraźliwe. Ale większość z nich do takich należy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nieżyt nosa i astma – co łączy te dwie choroby?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli z reguły nie jest zaraźliwe

Główną cechą charakterystyczną tej długotrwałej odmiany opisywanej choroby jest nawracające zapalenie dróg oddechowych z wtórnym uszkodzeniem. Jak wyjaśnia National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI), kaszel utrzymuje się przez kilka miesięcy. Ponadto proces ten powtarza się, ponieważ może powracać przez dwa lub więcej kolejnych lat.

Ten typ zapalenia oskrzeli nie ma nic wspólnego z żadnymi patogenami. Źródła takie jak Mayo Clinic twierdzą, że aż do 75% przypadków ma związek z paleniem tytoniu. Innymi czynnikami ryzyka mogą być astma, mukowiscydoza, wiek lub predyspozycje genetyczne. Często choroba ta jest też częścią ogólnego poważnego schorzenia zwanego przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Zdjęcie rentgenowskie

Według amerykańskiej National Library of Medicine objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli są cięższe i bardziej długotrwałe niż te spotykane w przypadku ostrej odmiany tej choroby. Pomiędzy nimi do najważniejszych należą:

  • Ciągły, częsty i długotrwały kaszel.
  • Świszczący oddech (gwizd lub pisk podczas oddychania).
  • Duszność, szczególnie podczas wysiłku fizycznego.
  • Wrażenie ucisku w klatce piersiowej.

Pomimo faktu, że ta patologia jest zwykle związana z czynnikami niezakaźnymi, nie zawsze tak jest. Ten typ zapalenia oskrzeli może być również wywoływany przez mikroorganizmy, takie jak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis i Mycoplasma pneumoniae.

Ryzyko dodatkowego powikłania infekcji dróg oddechowych występuje głównie u osób, które przeszły tracheostomię lub u pacjentów z obniżoną odpornością.

Jak zapobiegać zapaleniu oskrzeli?

Tak więc, nadeszła już najwyższa pora, by odpowiedzieć na pytanie, czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe, czy też nie? Otóż krótko mówiąc ostra odmiana ma zwykle charakter zakaźny, ale przewlekła nie. Dlatego sposoby zapobiegania będą zależeć od rodzaju stanu, przed którym próbujesz się chronić.

W każdym razie Mayo Clinic sugeruje, że należy zawsze wziąć pod uwagę kilka ogólnych kwestii. Niektóre z najważniejszych zaleceń są następujące:

  • Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy mają grypę lub inne choroby układu oddechowego. Wirusy przemieszczają się przez mikrocząsteczki śliny wydzielane podczas kaszlu i kichania.
  • Często myj ręce mydłem, szczególnie zimą oraz w okresach dużego ryzyka epidemiologicznego.
  • Nie dotykaj oczu, nosa i ust bez uprzedniego umycia rąk.
  • Zaszczep się przeciwko grypie, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka – na przykład w wieku powyżej 65 lat.

Jak widać, środki te mają na celu zapobieganie ostremu zapaleniu oskrzeli, ponieważ jest to choroba o zdecydowanie wyższej zaraźliwości. W tym momencie powinno być także jasne, że niepalenie papierosów jest najlepszym sposobem uniknięcia przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Podsumowując, przewlekła postać zapalenia oskrzeli jest składową POChP i wymaga specjalnego leczenia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Czy zatem zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe?

Pomimo tego, co wielu ludzi sądzi, te dwa typy zapalenia oskrzeli nie różnią się w zależności od czynnika sprawczego, ale raczej ze względu na czas trwania całej choroby. Dlatego nie wszystkie ostre przypadki są spowodowane patogenami, ani też nie wszystkie przypadki przewlekłe są spowodowane paleniem papierosów.

Są oczywiście wyjątki od tej ogólnej zasady opisanej przez nas powyżej. Jednak typowe wirusy grypy są generalnie odpowiedzialne za ostrą odmianę tej choroby.

Na koniec ważna informacja. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli uskarżasz się na dokuczliwy kaszel, który utrzymuje się dłużej niż przez dwa tygodnie. Jest to istotne dlatego, że może to być jakaś odmiana zapalenia oskrzeli lub innej choroby górnych dróg oddechowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.