Izoflawony sojowe i ich potencjalne korzyści zdrowotne
Izoflawony sojowe to bioaktywne związki o charakterze fenolowym, które charakteryzują się działaniem fitoestrogennym i przeciwutleniającym. Są obecne zarówno w zakładzie soi (Glycine max), jak i w jej produktach ubocznych. Izoflawony sojowe, ze względu na potencjalne korzyści, są obecnie dystrybuowane jako suplement diety.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients ta fitochemikalia wykazała korzyści w równowadze hormonalnej, zdrowiu układu krążenia i zapobieganiu osteoporozie. Jego spożycie wiąże się nawet z działaniem przeciwcukrzycowym i przeciwnowotworowym. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Izoflawony sojowe – zastosowania i potencjalne korzyści
Izoflawony sojowe mają zdolność wiązania się z receptorami estrogenowymi w różnych komórkach i tkankach. Z tego powodu są klasyfikowane jako „fitoestrogen”. W ten sposób ich asymilacja w organizmie wpływa na zdrowie hormonalne, reprodukcyjne i metaboliczne. Zobaczmy szczegółowo ich główne zalety.
Przeczytaj również: Suplementy poprawiające pamięć i koncentrację
Objawy menopauzy
Jedno z głównych zastosowań izoflawonów sojowych ma związek z menopauzą. W szczególności stosuje się je jako suplement łagodzący objawy takie jak nocne uderzenia gorąca, depresja, suchość pochwy oraz zaburzenia metaboliczne.
Korzyści te zostały wykazane w kilku badaniach. W przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie Nutrients stwierdzono, że izoflawony są przydatne w zmniejszaniu menopauzalnych uderzeń gorąca, a także łagodzeniu utraty gęstości kości, obniżaniu ciśnienia krwi i poprawie kontroli glikemii na tym etapie.
Zespół jelita drażliwego
Suplementacja izoflawonem sojowym jest korzystna dla pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Zostało to ustalone w badaniu udostępnionym w Middle East Journal of Digestive Diseases, w którym stwierdzono, że ich spożycie zmniejsza objawy choroby i ogólnie poprawia jakość życia dotkniętych chorobą pacjentów.
Wysoki cholesterol
Jak wspomniano powyżej, izoflawony mają również pozytywny wpływ na zdrowie układu krążenia. W szczególności źródła takie jak tofu tempeh i inne produkty sojowe wykazały korzystny wpływ na kontrolę złego cholesterolu LDL.
Metaanaliza udostępniona w The American Journal of Clinical Nutrition potwierdziła te efekty. Według naukowców białko sojowe z izoflawonami pomogło poprawić profile lipidowe. Nie tylko redukował zły (LDL) i całkowity cholesterol, ale także utrzymywał stabilny poziom dobrego cholesterolu.
Cukrzyca typu 2
Spożywanie izoflawonu sojowego wspomaga profilaktykę i leczenie cukrzycy typu 2. Według przeglądu udostępnionego w International Journal of Molecular Sciences ten składnik odżywczy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów zaangażowanych w cukrzycę, takich jak trzustka, wątroba i tkanka tłuszczowa.
Poprzednie badanie udostępnione w Food & Function wykazało podobne wyniki. W tym przypadku naukowcy doszli do wniosku, że genisteina – rodzaj izoflawonu – ma działanie przeciwcukrzycowe i jest obiecującym kandydatem jako uzupełniające podejście do zapobiegania cukrzycy.
Osteoporoza
Izoflawony sojowe nie są lekiem pierwszego wyboru w przypadku osteoporozy. Jednak nadal jest to jeden z najbardziej zalecanych suplementów diety w zapobieganiu temu zaburzeniu.
Przegląd opublikowany w Journal of Medicinal Food donosi, że izoflawony zmniejszają utratę gęstości kości spowodowaną osteoporozą. Ponadto wcześniejsze badanie w European Journal of Clinical Nutrition powiązało ten suplement ze stymulacją tworzenia kości u kobiet w okresie menopauzy.
Rak piersi
Wyniki badań nad rolą izoflawonów w raku piersi są kontrowersyjne. Podczas gdy niektórzy sugerują, że dieta bogata w soję może zmniejszyć ryzyko tej choroby, inne badania pokazują, że nadmierne spożycie soi zwiększa ryzyko.
W związku z tym wskazane jest, aby każdy konkretny przypadek ocenić z lekarzem lub dietetykiem. Ogólnie rzecz biorąc, sporadyczne i umiarkowane spożycie soi i jej pochodnych zwykle nie stanowi problemu.
Możliwe skutki uboczne izoflawonów sojowych
Dla większości zdrowych dorosłych umiarkowane spożycie izoflawonów sojowych nie stanowi problemu. Skutki uboczne są zwykle związane z przedłużonym przyjmowaniem komercyjnych suplementów izoflawonu sojowego. Ogólnie źródła dietetyczne są dobrze tolerowane.
Jednak niektóre niepożądane reakcje na ich spożycie są następujące:
- Utrata apetytu
- Dyskomfort żołądkowo-jelitowy
- Zaparcia, wzdęcia i nudności
- Reakcje alergiczne (wysypka skórna, swędzenie i w ciężkich przypadkach anafilaksja)
Jednak długotrwałe przyjmowanie izoflawonów w diecie w dzieciństwie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Kawasaki u dzieci. Dlatego należy tego unikać na tych etapach. Między innymi nadmiar tego fitoestrogenu może prowadzić do nieprawidłowego rozrostu tkanki macicy, a także do zwiększonego ryzyka raka piersi.
Zawartość izoflawonów w soi i jej pochodnych
Ogólnie sugerowana ilość izoflawonów waha się od 40 mg/dzień do 80 mg/dzień (ilość optymalna). Jednak przyjmowanie do 100 mg/dzień jest uważane za bezpieczne przez okres do 3 miesięcy.
Szacuje się, że każde 100 gramów nasion soi i ich pochodnych dostarcza następującej ilości izoflawonów:
- Soja: 60-239 mg.
- Śruta sojowa: 60-235 mg.
- Białko sojowe: 45-200 mg.
- Mleko sojowe: 1-31 mg.
- Tempe: 43-63 mg.
- Tofu: 10-50 mg.
- Miso: 20-100 mg.
Zobacz też: Suplementy diety w problemach ze stawami
Izoflawony sojowe – o czym należy pamiętać?
Izoflawony sojowe są rodzajem fitoestrogenów, które są powiązane z korzyściami hormonalnymi, metabolicznymi, reprodukcyjnymi i sercowo-naczyniowymi. Ich umiarkowane i okazjonalne spożycie może sprzyjać profilaktyce i leczeniu niektórych chorób przewlekłych.
Mimo to, jeśli chodzi o przyjmowanie ich jako suplementu, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
To może Cię zainteresować ...