Czy suplementy strontu są przydatne w leczeniu osteoporozy?

Stront to minerał o wielu korzyściach dla zdrowia kości i zębów. Ostatnio bardzo popularne jest jego zastosowanie w osteoporozie.
Czy suplementy strontu są przydatne w leczeniu osteoporozy?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Według doniesień osteoporoza to choroba kości, która dotyka około 200 milionów ludzi na całym świecie i jest odpowiedzialna za miliony przypadków złamań szyjki kości udowej rocznie. Obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia tego schorzenia i jego powikłań. Czy chcesz wiedzieć, czy suplementy strontu są przydatne w walce z tą chorobą? Opowiemy ci o tym tutaj.

W osteoporozie występuje charakterystyczny ubytek masy kostnej i pogorszenie wewnętrznej struktury kostnej. Natomiast stront to naturalny pierwiastek śladowy, który aż w 99 % może być przechowywany w kościach. Przez lata ten minerał był stosowany w leczeniu osteoporozy, wrażliwych zębów, bólu kości, a nawet raka prostaty.

Obecnie istnieją różne postacie strontu stosowanego jako lek. Najczęściej stosowanymi formami terapeutycznymi są chlorek i ranelinian strontu. Pierwiastek ta zapewnia szereg korzyści dla zdrowia kości, ale może również pogorszyć stan zdrowia niektórych osób.

Co to jest stront?

Stront to miękki metal występujący w przyrodzie w postaci siarczanu i węglanu. Ma podobne właściwości jak wapń i magnez, dzięki czemu jest w stanie wpływać na tkanki ludzkiego organizmu. W tym środowisku zwykle zajmuje pozycję wapnia w kościach, pobudzając rozwój i wzrost kości.

Ten pierwiastek śladowy można ponadto znaleźć w morzu i na lądzie, a także w niektórych pokarmach. Ogólnie rzecz biorąc, głównym źródłem pochodzenia zwierzęcego strontu są owoce morza. Ponadto występuje w niewielkich ilościach w następujących produktach spożywczych:

Niektóre ostrygi.
Wszystkie owoce morza są ważnym źródłem strontu dla ludzi.

Czy suplementy strontu są przydatne w walce z osteoporozą?

Obecnie sprzedawane suplementy strontu to ranelinian, cytrynian i chlorek. Ranelinian strontu słynie w Europie z wielu zalet jako lek przeciw osteoporozie. Jednak nie został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Suplementy zawierające chlorek strontu i cytrynian strontu nie mają już takiego samego wpływu na osteoporozę jak ranelinian. Podobnie nie ma żadnych badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność tych suplementów w leczeniu choroby.

Przed spożyciem jakiejkolwiek substancji do celów leczniczych należy skonsultować się z lekarzem lub osobą wykwalifikowaną.

Czy suplementy z ranelinianiem strontu przynoszą korzyści w leczeniu osteoporozy?

Ranelinian strontu jest ostatnio często badanym lekiem stosowanym w leczeniu osteoporozy. Substancja ta ma podwójny mechanizm działania: jest w stanie hamować destrukcję kości, jednocześnie stymulując tworzenie nowej tkanki.

Badania potwierdzają, że ranelinian strontu zwiększa syntezę kolagenu w kościach i sprzyja różnicowaniu prekursorów osteoblastów odpowiedzialnych za mineralizację. W tym sensie wykazuje ogromne korzyści w zapobieganiu złamaniom i zwiększaniu gęstości kości u osób z osteoporozą.

W badaniu SOTI (spinal osteoporosis therapy interwencja) analizowano wpływ strontu na zapobieganie złamaniom kręgów. Oceniono 1649 kobiet po menopauzie z co najmniej jednym złamaniem kręgu leczonych 2 gramami strontu dziennie przez 3 lata. Ostatecznym wynikiem było zmniejszenie do 40% ryzyka nowych złamań, przy wczesnej redukcji o 52% już po roku.

Z drugiej strony badanie TROPOS (leczenie osteoporozy obwodowej), przeprowadzone na 5091 kobietach po menopauzie z Europy i Australii, wykazało, że stosowanie 2 gramów strontu dziennie znacząco poprawiło gęstość kości i zmniejszyło ryzyko złamań nawet o 36%.

Obecnie niektórzy badacze zalecają dawkę od 500 miligramów do 1 grama dziennie, aby zapobiec osteoporozie i wysoką dawkę 2 gramów, aby leczyć już obecną osteoporozę. Jednak inne formy suplementacji, takie jak chlorek strontu, nie wykazały podobnej skuteczności u ludzi, dlatego pozostają w fazie badań.

Podobnie nie ustalono obecnie maksymalnych bezpiecznych dawek dla dzieci lub kobiet w ciąży i karmiących. Ponadto nie jest jasne, czy stosowanie strontu w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia poprawia, czy pogarsza przebieg choroby.

Kości z osteoporozą.
Osteoporoza zwiększa częstość złamań u pacjentów, ponieważ kość traci gęstość, a przez to odporność.

Niektóre skutki uboczne strontu

W większości przypadków stosowanie ranelinianu strontu w zalecanych dawkach jest zwykle stosunkowo bezpieczne. Jednak ciągłe i nadmierne spożycie może powodować następujące skutki:

 • Mdłości
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Ból głowy
 • Gorączka
 • Swędzenie

Z drugiej strony, ostatnie badania europejskie wskazują, że osoby spożywające suplementy strontu przez dłuższy czas mają zwiększone ryzyko zawałów serca, zakrzepów krwi i uogólnionych zespołów nadwrażliwości. Ponadto szacuje się, że środek ten może zwiększać ryzyko zakrzepicy żylnej.

Rozwiązanie terapeutyczne wciąż w fazie badań

Ranelinian strontu jest niedawno odkrytą opcją terapeutyczną. Pomimo trwających badań, jego stosowanie pozostaje kontrowersyjne dla przedstawicieli służby zdrowia. Z drugiej strony suplementy zawierające cytrynian strontu lub chlorek strontu nie mają takiego samego działania na osteoporozę i nie powinny być uważane za podobne.

Wapń i witamina D nadal są najlepszymi suplementami utrzymującymi dobry stan kości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lozano JA. Osteoporosis. Offarm. 2006: 25 (9): 62-68.
 • Palacios C, Sánchez Borrego R, Valdés C, Baród F, et al. Recomendaciones sobre ranelato de estroncio en el tratamiento de la osteoporosis. Progresos de Obstetricia y Ginecología. 2012; 55 (1): 38-49.
 • Reginster JY, Seeman E, De Vernejoul MC, Adami S, et al. Strontium ranelate reduces the risk of nonvertebral fractures in postmenopausal women with osteoporosis: Treatment of Peripheral Osteoporosis (TROPOS) study. J Clin Endocrinol Metab. 2005 May;90(5):2816-22.
 • Reginster JY, Deroisy R, Jupsin I. Strontium ranelate: a new paradigm in the treatment of osteoporosis. DrugsToday (Barc). 2003;39:89-101.
 • Meunier PJ, Roux C, Seeman E, et al. The effects of strontium ranelate on the risk of vertebral fracture in women with postmenopausal osteoporosis. N Engl J Med. 2004;350:459-68.
 • Ferraro EF, Carr R, Zimmerman K. A comparison of the effects of strontium chloride and calcium chloride on alveolar bone. Calcif Tissue Int. 1983;35:258-60.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.