Intuicja: czy umiesz ją wykorzystać?
Intuicja to rodzaj inteligencji opartej na naszym życiowym doświadczeniu, wiedzy, podświadomości i umiejętności obserwacji. Mimo że nieraz uważa się ją za pewnego rodzaju magiczną umiejętność, jest ona także obiektem zainteresowania wielu naukowców. Tacy badacze jak Robin M. Hogarth czy Malcolm Gladwell starają się poznać i jak najdokładniej opisać to zjawisko.
Intuicja to nie magiczna sztuczka, ale logiczna odpowiedź naszego umysłu na codzienne sytuacje. To umiejętność słyszenia i rozumienia swojego wewnętrznego głosu, dzięki czemu szybciej i skuteczniej odnajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!
Intuicja – jak ją rozwijać?
Wbrew temu co głosi ludowa mądrość, intuicja nie jest tylko i wyłącznie domeną kobiet. Prawdą jest jednak, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni słuchają i podążają za swoim wewnętrznym głosem. Ufają swojej intuicji i to na niej polegają, gdy stają przed podjęciem ważnych decyzji.
Z kolei, jeśli chodzi o mężczyzn, bardzo często podejmują oni decyzje intuicyjnie, ale nie zdają sobie z tego sprawy.
W tym miejscu Daniel Goleman, amerykański psycholog badający zagadnienie intuicji i inteligencji emocjonalnej, podaje dwa bardzo dobre przykłady. Po pierwsze, zwraca uwagę na maklerów, którzy podejmują decyzje w kilka sekund. Mają bardzo mało czasu na analizowanie danych, działają więc siłą rzeczy instynktownie i w oparciu o wcześniejsze doświadczenie.
Drugi przykład to lekarze, którzy w sytuacji ratowania życia, nie mają czasu na dogłębne analizowanie zdobywanej latami wiedzy. Bardzo często działają więc automatycznie, utartymi schematami myślowymi, które w dużym stopniu wynikają z doświadczenia i podświadomości.
Jak widzisz, intuicja to bardzo ważna cecha, która w niektórych sytuacjach może mieć kluczowe znaczenie. Jeśli chcesz popracować nad swoją inteligencją emocjonalną i rozwinąć swoją intuicję, czytaj dalej, a poznasz kilka porad, które Ci to ułatwią.
Zobacz także: Inteligencja społeczna – unikaj tych 8 zachowań
Naucz się słuchać swojego wewnętrznego głosu
Z pewnością nie raz w życiu zdarzyła Ci się sytuacja, w której praktycznie bez powodu, nagle poczułaś, jak powinnaś się zachować. Czasami ma to związek z miejscem, w którym się znaleźliśmy lub z ludźmi, których poznajemy, a wobec których czujemy podświadomie pewną niechęć lub nawet strach.
W ciągu życia przydarzają nam się setki, jeśli nie tysiące, takich sytuacji. Niezwykle często kierujemy się instynktami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Twój mózg to w końcu magazyn, w którym przez lata gromadzi się wspomnienia, wiedzę, obrazy czy nawet zapachy.
To wszystko wpływa na to, jakimi jesteśmy ludźmi i jak reagujemy na konkretne zdarzenia.
Czy warto ufać swojej intuicji? Odpowiedź brzmi tak. Intuicja oraz inteligencja emocjonalna to bowiem część Ciebie, Twojej osobowości i doświadczenia. Jeśli ignorujesz swój wewnętrzny głos, jednocześnie ignorujesz samego siebie.
Omówmy to na przykładzie: wyobraź sobie, że otrzymujesz ofertę pracy, która wprawdzie zapewni Ci stabilizację finansową, ale jednak nie jest tym, co chciałabyś robić.
We własnej głowie będziesz prowadzić walkę między sercem a rozumem. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim dokładnie wysłuchaj swojej intuicji. Pozostaje ona w silnej relacji z Twoimi emocjami i osobowością.
Następnie spójrz na swoją decyzję z racjonalnego punktu widzenia. Czy warto przekładać majątek nad osobiste szczęście? Intuicja na pewno udzieli Ci odpowiedzi.
Przeczytaj również: Wewnętrzna siła – gdy ją odkryjesz, nikt Cię nie pokona
Wybierz myślenie ,,zen”
Raz jeszcze przywołajmy Daniela Golemana i jego badania nad inteligencją emocjonalną. Według tego amerykańskiego psychologa, kierownictwo największych światowych korporacji, takich jak Google czy Facebook, od dawna nakierowują swoich pracowników na myślenie ,,zen”. Jak widać przynosi to efekty.
Filozofia ,,zen” to dokładnie to, o czym mówimy w dzisiejszym artykule. Polega na słuchaniu swojego wewnętrznego głosu; kluczowym aspektem jest tutaj intuicja i doświadczenie. Aby myślenie ,,zen” było skuteczne, należy najpierw oczyścić swój umysł i opanować emocje. Tylko wtedy można zaufać swojej intuicji.
Kiedy już wsłuchasz się w swój wewnętrzny głos, będziesz gotowa, by na nowo wrócić do świata zewnętrznego i stawić czoła wyzwaniom. Intuicja sprawi, że większość Twoich decyzji będzie nie tylko słuszna, ale i kreatywna i zaskakująco skuteczna.
Jak widzisz, intuicja to niezwykle ważny aspekt naszego życia. Dzięki niej znajdujemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań i postępujemy w zgodzie z samym sobie. Oczywiście logiczne i racjonalne rozważania również są pomocne, dlatego też najlepiej jest pogodzić serce z rozumem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Contreras Martín, L. C., & Gómez Ochoa, L. S. (2012). La inteligencia intuitiva y la toma de decisiones. Revista de Educacion y Desarrollo Social, 6(2). Available at: https://doi.org/10.18359/reds.761. Accessed 16/04/2020.
- Gladwell, M. (2013). Inteligencia intuitiva: ¿por qué sabemos la verdad en dos segundos?. Taurus. Available at: https://bit.ly/34HgSTl. Accessed 16/04/2020.
- Goleman, D. (2015). El cerebro y la inteligencia emocional: nuevos descubrimientos. B DE BOOKS. Available at: https://bit.ly/2K6wFS7. Accessed 16/04/2020.
- Hogarth, R. M. (2002). Educar la intuición: el desarrollo del sexto sentido (Vol. 43). Grupo Planeta (GBS). Available at: https://books.google.es/books/about/Educar_la_intuici%C3%B3n.html?id=A5-IeCei03kC. Accessed 16/04/2020.