Inhalator oksytocyny i pozytywne emocje
Oksytocyna to hormon, który produkujemy i który działa w mózgu jako chemiczny modulator zachowań społecznych, zaufania i przywiązania. Inhalator oksytocyny pozwala nam wdychać ten hormon. Jaki może to mieć na nas wpływ?
Zaufanie do innych jest podstawą wszelkich relacji społecznych. Nieufność z kolei zabija wszelkiego rodzaju interakcje. Jednak niektórym wirtuozom ludzkiego umysłu udaje się zdobyć zaufanie nawet najbardziej opornych.
Dla tych, którzy nie cieszą się tą mistrzowską umiejętnością, mogą istnieć alternatywy. Inhalator oksytocyny może poprawić sposób, w jaki inni Cię postrzegają.
Uwaga: W tym artykule wymieniono naukowe przykłady, w których inhalator oksytocyny może oddziaływać w przypadku przeciwności emocjonalnych, zaburzeń odżywiania lub autyzmu.
Są to jednak obserwacje eksperymentalne, które nie są oficjalnymi wskazaniami. Nie należy ich traktować jako pewnik, ale jako interesujące informacje dotyczące badań nad zarządzaniem emocjami w różnych dziedzinach pracy.
Inhalator oksycotyny sprawi, że polubisz innych
Oksytocyna to hormon, który wytwarzamy. Działa w mózgu jako chemiczny modulator zachowań społecznych, zaufania i przywiązania. Według badań naukowych wdychanie oksytocyny przez nos zwiększa zaufanie między ludźmi i poprawia relacje społeczne. Poprawia nawet interpretację złożonych emocji, gdy trudno jest nam opisać, co czujemy.
Badania wykazały, że po wdychaniu oksytocyny inni lepiej rozumieją, co czujemy, bez konieczności udzielania wielu wyjaśnień. Najbardziej zaskakujące jest to, że wystarczy jedna dawka, aby zwiększyć naszą empatię, zaufanie i chęć współpracy już od pierwszego kontaktu z nieznajomymi.
Oksytocyna upiększa wspomnienia o konfliktach
Ten hormon uczucia jest tak silny dla umysłu, że może nawet osłabić naturalną niechęć do wrogów w czasie wojny. Jak również złagodzić traumatyczne doświadczenia.
Praca wykonana wspólnie przez badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Wielkiej Brytanii pokazała, że Izraelczycy, którzy przejawiali bolesne konsekwencje swoich doświadczeń w konflikcie izraelsko-palestyńskim, zwiększyli swoją empatię wobec bólu i cierpienia wroga.
Inhalator oksytocyny i jego związek z dietą
Oksytocyna jest związana z apetytem i wagą. W badaniu przeprowadzonym na osobach otyłych, które wdychały małe dawki hormonu przez 8 tygodni stwierdzono, że schudły one ponad 15 kg bez wysiłku.
Wyjaśnienie tej cudownej zmiany pochodzi z faktu, że pojedyncza dawka zmniejszała apetyt. Tym samym zmniejszyła się tendencja do podjadania, które powodowało przybieranie na wadze.
Przeczytaj także: Terbutalina – charakterystyka i działanie przy astmie
Z drugiej strony u osób cierpiących na jadłowstręt psychiczny zmienia się poziom tego hormonu. Choroba ta charakteryzuje się wypaczonym spojrzeniem na siebie, zaburzeniami odżywiania, odmową jedzenia i skrajną szczupłością.
Zmienione dawki oksytocyny u osób cierpiących na anoreksję tłumaczyłyby brak motywacji do jedzenia jako przyjemnej czynności oraz zaburzenie uczucia głodu i sytości.
Oksytocyny i autyzm
Wdychanie oksytocyny było również stosowane w badaniach na osobach z autyzmem. Autyści cierpią od dzieciństwa na zaburzenie, które objawia się utratą kontaktu z rzeczywistością zewnętrzną i niedostosowaniem społecznym. Wydają się żyć w swoim „własnym świecie”.
W tym przypadku po inhalacji pacjenci z autyzmem lepiej reagują i wchodzą w interakcje z innymi, nawiązują przyjaźnie i okazują zaufanie, a ostatecznie poprawiają zachowania społeczne.
Może Cię zainteresować: Dzieci z autyzmem – jak im pomóc podczas odosobnienia?
Po tej lekturze na pewno nasunęło nam się wiele sytuacji, w których chcielibyśmy mieć inhalator oksytocyny. Mógłby pomóc nam przekonać dyrektora banku do udzielenia nam pożyczki, czy potencjalnego nabywcę do kupienia naszych produktów.
Jednak bądź czujny! Nie należy przyjmować inhalatora od nieznajomych na wypadek, gdyby mieli te same plany co do Ciebie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.