Infekcje dróg moczowych - naturalne napoje wspomagające

Czy wiesz, że istnieją naturalne napoje pozwalające leczyć przypadłości takie jak infekcje dróg moczowych? Poznaj je w tym artykule.
Infekcje dróg moczowych - naturalne napoje wspomagające
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Infekcje dróg moczowych to powszechny problem. Zgodnie z powszechnymi przekonaniami, uzupełnienie codziennego nawadniania niektórymi naturalnymi napojami, takimi jak sok żurawinowy i napar ze skrzypu polnego, może pomóc w pobudzeniu oddawania moczu i złagodzeniu niektórych objawów infekcji dróg moczowych. W rzeczywistości istnieją napoje do leczenia przypadłości takich jak infekcje dróg moczowych.

Zanim jednak przejdziemy dalej, powinniśmy przejrzeć kilka faktów na temat tego typu powszechnych problemów zdrowotnych.

Infekcje dróg moczowych

Układ moczowy to system drenażowy organizmu, który eliminuje nieczystości i nadmiar wody. Infekcje dróg moczowych mogą wystąpić w dowolnym miejscu układu moczowego: nerkach, moczowodach, pęcherzu moczowym i cewce moczowej.

Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDKD) infekcje dróg moczowych są drugim najczęstszym rodzajem infekcji w organizmie. Chociaż kobiety są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych niż mężczyźni, lekarze mówią nam, że każdy, w pewnym momencie swojego życia, może doświadczyć tego powszechnego problemu.

Infekcje występują w dolnych drogach moczowych (pęcherzu i cewce moczowej) i mogą być bolesne i nieprzyjemne. Jednak cięższe i bardziej bolesne stany pojawiają się w górnych drogach moczowych (nerkach). Ciągłe uczucie konieczności oddawania moczu i dyskomfort podczas oddawania moczu (pieczenie, ból miednicy) i częste chodzenie do łazienki w celu oddania moczu w niewielkich ilościach to jedne z najczęstszych objawów infekcji dróg moczowych.

Jeśli odczuwasz te dolegliwości, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w celu oceny. Jeśli zdiagnozowano u nas infekcję dróg moczowych, powinniśmy postępować zgodnie z jego zaleceniami i zażyć przepisany antybiotyk. Dodatkowo powinniśmy stosować zbilansowaną dietę i zwracać uwagę na nasze codzienne nawodnienie, ponieważ będą one odgrywać kluczową rolę w naszym powrocie do zdrowia.

Naturalne napoje uzupełniające nawilżenie

Jak wspomniano powyżej, poniższe napoje nie są lekiem na infekcje dróg moczowych, ale uzupełnieniem codziennego nawadniania.

1. Napoje na infekcje dróg moczowych: sok żurawinowy

Szklanka soku żurawinowego na podrażnienia

Ze względu na zawartość witamin i przeciwutleniaczy sądzono, że sok żurawinowy może przyczynić się do zdrowia układu nerkowego, a także do leczenia infekcji dróg moczowych.

Są jednak badacze, którzy komentują, że potrzebne są dalsze badania, ponieważ uważają, że spożywanie napojów żurawinowych tak naprawdę nie ma znaczącego wpływu na zdrowie nerek.

2. Sok z granatów

Według badań granat to żywność, która ma potencjalne korzyści zdrowotne ze względu na zawartość przeciwutleniaczy.

Hiszpańska Fundacja Żywienia (FEN) wyjaśnia, że ten owoc nie jest wybitnym źródłem składników odżywczych. Zawiera pewną ilość potasu i witaminy C, a także niewielkie ilości witamin z grupy B, które są niezbędne między innymi dla mózgu.

Chociaż nie wykazano, aby sok z granatów przyczyniał się do zdrowia nerek, jego spożywanie w ramach zbilansowanej diety może pomóc w uzupełnieniu diety i utrzymaniu jej różnorodności.

3. Napoje do leczenia infekcji dróg moczowych: Napar ze skrzypu polnego

Skrzyp polny

Napar ze skrzypu, dzięki swojemu działaniu moczopędnemu, pomaga stymulować oddawanie moczu, uwalniać zatrzymane płyny, a tym samym przyczynia się w pewien sposób do ulgi w przypadku infekcji dróg moczowych. Nie jest to jednak samo leczenie.

  • Aby przygotować dobry napar ze skrzypu, należy podgrzać wodę do zagotowania.
  • Następnie do kubka wrzuć dwie lub trzy łyżki suszonej rośliny (lub torebkę skrzypu). Jeśli chcesz zrobić mieszany napar, możesz dodać lipę lub bez.
  • Następnie zalej roślinę gorącą wodą i od razu przykryj, aby odstała na kilka minut, aby olejki zawierające główne właściwości skrzypu nie wyparowały.
  • Na koniec odcedź i podawaj.

4. Napoje do leczenia infekcji dróg moczowych: Herbata z pietruszki

Chociaż pietruszka nie jest szczególnie pożywnym pokarmem, zgodnie z powszechnymi przekonaniami spożywanie jej herbaty nawadniałoby organizm i przyczyniało się do eliminacji nagromadzonych w organizmie płynów i toksyn.

Jednak tej herbaty nie należy przyjmować w czasie ciąży. Najbardziej wskazane, jeśli jesteś w ciąży i masz infekcję dróg moczowych, to udanie się do ginekologa.

Badanie opublikowane niedawno przez Obstetrics and Gynecology Journal pokazuje, że „nie jest to wskazane, ponieważ jego spożycie w dużych ilościach stymuluje macicę i może wywoływać zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem”, dlatego należy zachować ostrożność.

Aby przygotować ten napój, potrzebujesz:

Składniki

  • 1 litr wody
  • Sok z 1 cytryny
  • 1 łyżka świeżej pietruszki (10 g)
  • Miód (do smaku)

Przygotowanie

  • Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zagotowanie szklanki wody, aby ugotować pietruszkę. Gotuj przez 20 minut i odstaw na kolejne 20 minut.
  • Następnie dosłodzić miodem, dodać sok z cytryny i pić małymi łykami przez cały dzień. Herbata z pietruszki powinna mieć temperaturę pokojową.

5. Woda kokosowa

Kokos

Kolejnym napojem często polecanym na popularnym poziomie w przypadku infekcji dróg moczowych jest woda kokosowa. Uważa się, że jej picie pomogłoby wyeliminować chorobotwórcze bakterie zalegające w drogach moczowych oraz złagodzić stany zapalne ścian cewki moczowej i pęcherza moczowego.

Przeczytaj również: Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?

6. Napoje do leczenia infekcji dróg moczowych: herbata czosnkowa

Innym domowym napojem, który ma pomagać „wymiatać” szkodliwe mikroorganizmy z dróg moczowych, jest herbata czosnkowa. Według badań opublikowanych przez Journal Medicina Naturista: „w diecie bogatej w owoce i warzywa, czosnek wykazał swoje działanie przeciwbakteryjne przeciwko bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym (w tym E. coli)”. Aby go przygotować, musisz mieć następujące elementy.

Składniki

  • 1 ząbek czosnku
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Sok z cytryny (1 łyżka stołowa)
  • Miód (do smaku)

Przygotowanie

  • Pierwszą rzeczą do zrobienia jest podgrzanie szklanki wody.
  • W międzyczasie obierz czosnek i posiekaj go, aby wydobyły się z niego olejki eteryczne i nasyciły się wodą.
  • Pozwól tej mieszaninie gotować się na wolnym ogniu przez 15 minut i odstaw na kolejne 10 minut.
  • Teraz przecedzamy zawartość i zostaje nam tylko herbata.

Jak widzieliśmy, istnieje kilka naturalnych napojów, które możemy spożywać, aby uzupełnić codzienne nawodnienie i zadbać o układ moczowy. Są dopełnieniami, z których możemy skorzystać kiedy tylko chcemy, nie tylko w przypadku dyskomfortu czy choroby.

Musimy jednak pamiętać, że ideałem jest zawsze dawanie pierwszeństwa wodzie, ponieważ jest ona najlepszym źródłem nawodnienia organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Instituto Nacional de Diabetes y Enfermedades Digestivas y Renales (NIDDKD por sus siglas en inglés), Cámara Nacional de Información sobre Enfermedades Renales y Urológicas (NKUDIC por sus siglas en inglés). Urinary tract infections. (2011). niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases
  • Lionel, O. O., Adegboyega, I. P., Ezekiel, A. O., & Olufunke, B. C. (2020). Antimicrobial activity of garlic (Allium sativum) on selected uropathogens from cases of urinary tract infection. Annals of Tropical Pathology11(2), 133. https://www.atpjournal.org/article.asp?issn=2251-0060;year=2020;volume=11;issue=2;spage=133;epage=138;aulast=Lionel
  • Maciel Carneiro, D., Veiga Jardim, T., Luciana Araújo, Y. C., Carolina Arantes, A., Cristina de Sousa, A., Sebba Barroso, W. K., … & Brandão Veiga Jardim, P. C. (2019). Equisetum arvense: New Evidences Supports Medical use in Daily Clinic. Pharmacognosy Reviews13(26). https://openurl.ebsco.com/EPDB%3Agcd%3A11%3A21024603/detailv2?sid=ebsco%3Aplink%3Ascholar&id=ebsco%3Agcd%3A144399620&crl=c
  • Shaza, M. A. (2016). Phytochemical screening of Petroselinum crispum (Mill.) Fuss and in vitro evaluation of its antimicrobial activity against some uropathogens. Arabian Journal of Medicinal and Aromatic Plants2(2), 86-98. https://revues.imist.ma/index.php/AJMAP/article/view/6692
  • Viedma-Contreras, S., Pérez, M. D. M. P., & Seva, J. P. (2022). Evidencia sobre el uso de arándanos en la prevención y tratamiento de las infecciones urinarias. Enfermería integral: Revista científica del Colegio Oficial de Enfermería de Valencia, (132), 43-46. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8607946

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.