Infekcja ucha - najważniejsze zalecenia

Nawet jeśli wydaje nam się, że najgorsze za nami i infekcja ucha została opanowana - nigdy nie powinniśmy przerywać terapii antybiotykowej w połowie. Zaprzestanie leczenia może prowadzić do powrotów infekcji oraz zaburzeń odporności organizmu. 
Infekcja ucha - najważniejsze zalecenia

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Infekcja ucha jest niezwykle bolesnym schorzeniem, które rozwija się w zawrotnym tempie. Jeśli infekcja ta spotyka nas systematycznie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z dolegliwością chroniczną. Poznaj najważniejsze zalecenia i wskazówki dotyczące terapii.

Pewne skuteczne wskazówki i wytyczne mogą okazać się niezwykle pomocne i przydatne w przypadku kolejnej (bądź pierwszej) infekcji. Zanim jednak zastosujemy się do opisanych zalecań, powinniśmy pamiętać o wizycie u lekarza. Zazwyczaj niezbędna jest bowiem terapia antybiotykowa. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dziećmi.

Poniżej przedstawiamy zalecenia, według których należy postępować.

Infekcja ucha – jak z nią walczyć?

Stosowanie ciepłych kompresów

Infekcja ucha może powodować nieznośny ból. Bez względu na stronę, której dotyczy ból, bardzo trudno jest znaleźć sposób na ukojenie. Ból zazwyczaj utrzymuje się i nie słabnie.

Na szczęście odkryto właściwości rozgrzewających okładów, które przynoszą ulgę. Możemy znaleźć je w każdej aptece, bądź zastosować domową alternatywę w postaci czystej, wilgotnej tkaniny.

infekcja ucha kobieta ból
  • Kompres należy zanurzyć w ciepłej wodzie.
  • Następnie należy dokładnie odsączyć tkaninę i obłożyć nią ucho objęte infekcją.
  • Po kilku minutach okładów zauważymy swoistą ulgę. Jednak nie jest to sposób, który wyleczy infekcję.

Możemy wykorzystać też innego rodzaju rozgrzewające okłady. Alternatywą są gotowe płynne żele w foliowych woreczkach lub woreczek z podgrzaną na patelni solą kuchenną (okład należy trzymać ok. 30 minut). Z kolei na noc warto przygotować butelkę ciepłej wody, owinąć ją ręcznikiem i włożyć pod poduszkę.

Infekcja ucha i środki przeciwbólowe

Nawet jeśli wolimy uniknąć środków farmakologicznych, w przypadku infekcji ucha mogą okazać się konieczne. Niektóre z leków możemy zakupić bez konsultacji z lekarzem, jednak mimo wszystko zalecamy przyjmowanie środków przeciwbólowych pod jego kontrolą. Wyróżniliśmy kilka skutecznych lekarstw. Dzięki nim infekcja ucha może przebiegać mniej boleśnie.

tabletki na zapalenie ucha
  • Paracetamol: jego efekty uboczne są minimalne i jest wysoce polecany w przypadku każdego rodzaju bólu. Wymienić można: ból głowy, ale i ból ucha. Mimo to, powinniśmy pamiętać o wpływie leku na wątrobę. Co istotne, nie jest to środek przeciwzapalny. Maksymalna zalecana dawka dzienna wynosi 3 gramy, podzielone na co najmniej 3 dawki.
  • Ibuprofen: jest bardziej skuteczny w leczeniu bólu wywołanego urazami, czy bólu mięśni. Niestety wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Może nasilać wrzody żołądka. Pamiętaj, że jeśli spożywanie go wraz z posiłkami ogranicza jego działanie na poziomie trawiennym. W przeciwności do acetaminofenu, ibuprofen ma właściwości przeciwzapalne.

Przy wizycie u lekarza, poprośmy o przepisanie odpowiedniego leku przeciwbólowego. Znając historię naszej choroby, lekarz przepisze nam właściwe lekarstwo. Terapia farmakologiczna jest niezbędna w przypadku ostrego stanu zapalnego. Można połączyć ją z działaniem przeciwbólowym.

Antybiotyki a infekcja ucha

Środki przeciwbólowe nie są w stanie zastąpić kuracji antybiotykowej. Potrzebne będą odpowiednio dostosowane do infekcji i naszego organizmu antybiotyki. Jeśli lekarz wskaże taką potrzebę i możliwość – możemy przyjmować równocześnie środki przeciwbólowe. Zwracajmy jednak uwagę na wszelkie wskazówki i wytyczne co do przyjmowania lekarstw.

Odkrycie antybiotyków w XX wieku było przełomem w leczeniu chorób zakaźnych, które jeszcze do niedawna pozbawiały ludzi życia. Pamiętajmy jednak o konsekwencjach do jakich prowadzi nadużywanie terapii antybiotykami. 

Co ważne, nawet jeśli wydaje nam się, że odzyskaliśmy zdrowie i nie odczuwamy już silnego bólu – nie przestawajmy przyjmować leków, do końca zalecanej kuracji. Niewyleczona infekcja ucha ma tendencje do powrotów.

Ponadto rodzaj i czas przyjmowania leku zależy od stopnia zaawansowania infekcji (należy odróżnić zwykłą infekcję od ostrego zapalenia ucha środkowego). Aby uniknąć powikłań i komplikacji powinniśmy więc przestrzegać określonego czasu leczenia i zalecanych dawek.

Drenaż wentylacyjny ucha

W niektórych przypadkach infekcji ucha konieczne może być zastosowanie drenażu wentylacyjnego. Zakłada się tzw. dreny wentylacyjne (pistony). Sam zabieg nazywany jest tympanostomią. Najczęstszym wskazaniem jest powracająca infekcja ucha i zapalenie ucha środkowego. Dreny zapobiegają gromadzeniu się płynów. Pozwala to uniknąć infekcji.

Czasami dreny pozostawia się na kilka miesięcy. Wykonane są z tworzywa sztucznego, np. silikonu. Świetnie sprawdzą się w przypadku problemów z przewlekłymi infekcjami. Jednak pamiętajmy o konsultacji z lekarzem w każdym z tych przypadków.

ucho

Podsumowanie

Czy zmagasz się z powracającymi dolegliwościami tego typu? Podziel się z nami Twoimi skutecznymi sposobami walki z bólem i ogromnym dyskomfortem z jakim wiąże się infekcja ucha. Być może pomocne okazały się rozgrzewające okłady?

Aby przezwyciężyć infekcję ucha, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami. Naturalnie, oprócz tego zaleca się odpoczynek i unikanie nagłych zmian ciśnienia atmosferycznego. Lepiej nie podróżować samolotem, jeśli to możliwe. Wszystko to pozwoli nam wrócić do zdrowia i uniknąć powracających infekcji i stanów zapalnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.