Ile godzin snu powinniśmy sobie zapewnić, żeby dobrze wypocząć?

Ile godzin snu potrzebujemy, żeby należycie wypocząć i dobrze funkcjonować? To zależy od kilku czynników. Przyjrzymy się temu nieco bliżej.
Ile godzin snu powinniśmy sobie zapewnić, żeby dobrze wypocząć?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Ile godzin snu potrzebuje nasz organizm? Niektórzy twierdzą, że właściwa ilość to 8 godzin. Inni twierdzą, że wystarczy siedem. Jednak ile godzin snu rzeczywiście powinniśmy sobie zapewnić, aby dobrze funkcjonować?

Idealny czas snu różni się w zależności od osoby. Powszechne przekonanie, że siedem lub osiem godzin dziennie jest niepotrzebne, przynajmniej nie dla wszystkich. Zobaczmy dlaczego.

Ile godzin snu potrzebuje organizm?

Nie ma wątpliwości, że wszyscy potrzebujemy snu, bez względu na wiek, zawód czy codzienne czynności. Sednem sprawy jest raczej to, jak długo powinniśmy spać. Jeśli zsumujemy wszystkie godziny, które śpimy w ciągu roku, prawdopodobnie jest to czynność, która zajmuje najwięcej czasu w naszym życiu.

Poza tym reszta rzeczy, które robimy na co dzień, zależy wyłącznie od reszty czasu, jakim dysponujemy. Jeśli nie śpimy dobrze, nie możemy się uczyć, pracować, gotować itp. Zgodnie z powszechnym przekonaniem powinniśmy spać osiem godzin na dobę, ale to nie jest tak korzystne, jak nam się wydaje, szczególnie w niektórych przypadkach. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Śpiący mężczyzna

8 godzin snu nie zawsze jest najlepszą opcją

Dziś ten pomysł staje się coraz bardziej przestarzały, ponieważ inne kwestie, takie jak poziom produktywności danej osoby, są badane bardziej szczegółowo.

Pamiętaj: każda osoba jest inna.

Daniel Kriple to jeden z najbardziej prestiżowych specjalistów w dziedzinie snu na świecie. Odkrył, że ludzie, którzy śpią od sześciu i pół do siedmiu i pół godziny dziennie, są szczęśliwsi i bardziej produktywni. Poza tym odkrył, że spanie osiem godzin lub więcej jest czasem gorsze niż przesypianie tylko pięciu.

Warto wiedzieć, że liczby te mogą się nieznacznie różnić w zależności od osoby. Nie każdy potrzebuje takiej samej ilości snu, aby poczuć się wypoczętym. Ma to wiele wspólnego z genetyką, budową fizyczną i zadaniami, które wykonujesz każdego dnia. Nie oznacza to jednak, że ktoś w podróży przez cały dzień powinien więcej spać, ponieważ być może ktoś, kto spędza 8 godzin, pracując na komputerze, potrzebuje więcej wypoczynku.

Problem zaczyna się, gdy śpimy mniej, niż potrzebujemy.

To właśnie wtedy, jak uważają eksperci, możemy stracić możliwość wykonywania określonych zadań. Wydaje się jednak, że w niektórych przypadkach jest to również mit. Osoba pozbawiona snu może czasem pracować lepiej niż osoba, która „respektuje” określoną liczbę godzin. Różnica polega na tym, że ten, kto mniej spał, ma mniejsze szanse na odzyskanie koncentracji i skupienia.

Drzemka i produktywność

Śpiąca kobieta

Coraz więcej firm decyduje się na zaoferowanie swoim pracownikom opcji drzemki w godzinach obiadowych. Jeśli dana osoba ucina sobie drzemkę około trzeciej po południu – to znaczy, gdy jej zdolność do pracy jest ograniczona – odpoczynek nieco wydłuży jej czas wysokiej wydajności o półtorej godziny.

Nie trzeba jednak przesadzać z drzemką, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie możliwe ponowne skupienie się. Według Sleep Institute idealna drzemka nie powinna przekraczać 45 minut. Ten nawyk sprawi, że osoba będzie mniej zmęczona, będzie miała lepszy nastrój i będzie bardziej wydajna w każdym zadaniu.

Ile godzin snu potrzebujemy — podział wiekowy

Każda grupa wiekowa ma specyficzne potrzeby w zakresie snu (a także w odniesieniu do jedzenia, ćwiczeń, opieki zdrowotnej itp.). Spójrzmy.

1. Niemowlęta potrzebują około 17 godzin snu

Rozwijają się bardzo szybko i dlatego potrzebują około 17 godzin snu każdego dnia, aby kontynuować ten proces. Po urodzeniu nie wykształcił się jeszcze zegar biologiczny, który pozwala na rozdzielenie dwóch cykli dnia i nocy, dlatego do pierwszych sześciu miesięcy mogą spać więcej w ciągu dnia, niż w nocy.

Z kolei niemowlęta oscylują naprzemiennie między okresami REM (szybkie ruchy gałek ocznych) i NREM (głęboki sen), tak jak dorośli. Jednak małe dzieci spędzają więcej czasu w pierwszej fazie, dlatego łatwiej jest im się obudzić.

2. Małe dzieci

Ta grupa obejmuje dzieci w wieku od 1 do 2 lat. Na tym etapie życia są bardzo aktywne i każdego dnia potrzebują dużo czasu na odpoczynek. Średnia zalecana przez pediatrów to od dziesięciu do trzynastu godzin dziennie.

Niektórzy rodzice uważają, że lepiej jest pozwolić im spać całą noc „bez pośpiechu”, a inni obstają przy krótkich drzemkach w ciągu dnia. Cykl musi być dostosowany do każdej rodziny.

3. Dzieci

Najbardziej cierpią z powodu koszmarów sennych dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Są też najbardziej aktywne i ciągle się uczą. To sprawia, że są zmęczone i muszą więcej spać. Sen może wynosić od ośmiu do jedenastu godzin dziennie. Wraz z wiekiem potrzebują mniej czasu na regenerację po zajęciach.

4. Nastolatki potrzebują około dziewięciu godzin snu

Nastolatki potrzebują około dziewięciu godzin snu, chociaż większość z nich nie śpi tyle z różnych powodów. Często przesiadują do późna, oglądając telewizję, media społecznościowe lub grając w gry wideo, a następnie śpią do południa. Często jest to dopuszczalne tylko w czasie wakacji, ponieważ w trakcie roku szkolnego muszą przestrzegać harmonogramu zajęć.

Ponadto w okresie dojrzewania wytwarzana jest większa ilość hormonu melatoniny, związanego ze snem. To sprawia, że nastolatki czują się bardziej zmęczone niż wcześniej. Konieczne staje się wtedy przestrzeganie harmonogramu snu.

5. Dorośli

Kobieta śpi

Przeciętny człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, jest to bardzo względne. Niektórzy potrzebują mniej snu (sześć do siedmiu godzin), a inni więcej (dziewięć).

Możesz pozwolić sobie spać mniej jednej nocy lub w ogóle nie spać. Problem polega jednak na tym, że gdy dzieje się to wiele razy w tygodniu, dochodzi do dużego deficytu snu, który nie pozwala na wykonywanie różnych zadań.

6. Osoby starsze

Wbrew powszechnemu przekonaniu nasza potrzeba snu nie maleje z wiekiem. Jednak sen osób po 60 roku życia staje się bardziej płytki i przerywany. Dlatego bardziej prawdopodobne jest, że będą spać tylko cztery godziny w nocy, wstać bardzo wcześnie itp.

Znając te dane, możesz ocenić, ile godzin powinieneś spać zgodnie ze swoimi nawykami i rutyną. Tak więc ile godzin snu powinniśmy sobie zapewnić, żeby dobrze wypocząć?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.