Hiperpotasemia: poznaj jej objawy i przyczyny
Hiperpotasemia to schorzenie, które cechują wysokie poziomy potasu. Często pojawia się w wyniku niewydolności nerek. Jednak wpływają na nie również inne czynniki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Hiperpotasemia to schorzenie, które charakteryzują wyższe niż zazwyczaj poziomy potasu. Z kolei hipokaliemia pojawia się, gdy poziom potasu jest zbyt niski.
Badania wskazują zazwyczaj, że normalny poziom tego elektrolitu powinien wynosić 5,5 mmol/L. Oznacza to, pacjenci z poziomem przekraczającym ten wskaźnik cierpią zapewne na hiperpotasemię.
Aby zrozumieć lepiej to schorzenie, należy poznać lepiej potas, elektrolit, którego wahania wywołują wspomniane problemy.
Potas i jego rola w ciele
Potas to minerał, który bierze udział w licznych reakcjach w organizmie, od mięśni po mózg.
To zarówno makrominerał, jak i elektrolit. Elektrolity, takie jak chlor lub sód, odgrywają w organizmie istotną rolę. Biorą udział w równoważeniu ciśnienia i stężenia substancji znajdujących się zarówno w środku, jak i na zewnątrz komórek.
Pełnią również inne funkcje, do których zaliczamy między innymi:
- Wzrost kości i wpływ na ich strukturę.
- Stężenie białka oraz jego synteza.
- Przesyłanie informacji przez nerwy.
- Zapewnianie równowagi osmotycznej.
Hiperpotasemia: główne objawy
Zazwyczaj wysoki poziom potasu jest asymptomatyczny. Właśnie dlatego większość przypadków hiperpotasemii pozostaje niezauważona.
Jednak u niektórych osób z wysokim poziomem potasu pojawiają się różne objawy. To, czy wystąpią one, czy też nie, zależy od natężenia hiperpotasemii oraz szybkości jej występowania. Pierwsze z nich wiążą się zazwyczaj z aktywnością mięśni.
Pacjent może odczuwać mrowienie, osłabienie mięśni lub drżenie kończyn. Często pojawia się również parestezja w palcach u dłoni i stóp. Parestezja to nietypowe uczucie mrowienia, ciepła lub zimna na skórze.
W większości ciężkich przypadków pacjent może doświadczać również innych objawów, które wpływają na działanie jego serca, wywołując na przykład zaburzenia rytmu serca. Dzieje się tak, ponieważ potas jest również niezbędny do właściwego funkcjonowania serca. Krótko mówiąc, hiperpotasemia dotyka wiele układów w organizmie i może być niezdrowa.
Przeczytaj również: Potas – które produkty zawierają go najwięcej?
Przyczyny hiperpotasemii
Jedna z częstych przyczyn hiperpotasemii to niewydolność nerek. W takim przypadku nerki nie wydalają potasu we właściwy sposób, a poziom tego elektrolitu we krwi podnosi się.
Jednak do rozwoju tego schorzenia przykładają się również inne czynniki, takie jak:
- Wzrost spożycia produktów spożywczych bogatych w potas (bardzo rzadko prowadzi do rozwoju hiperpotasemii),
- Skutki uboczne związane z przyjmowaniem leków, które wpływają na działanie nerek,
- Kwasica metaboliczna.
Dowiedz się również: Potas w owocach? Oto 10 najlepszych przykładów
Hiperpotasemia i jej leczenie
Twój lekarz dobierze terapię, która pomoże obniżyć poziom potasu. Poza tym skoncentruje się na leczeniu przyczyny.
Lekarz może wybrać różne sposoby leczenia, w zależności od stopnia natężenia hiperpotasemii. Zaleci również stosowanie leków wiążących potas lub diuretyków i pacjentów o średnim wzroście poziomu potasu. Poza tym może pojawić się konieczność wykonywania dializ.
Salbutamol i soda oczyszczona to dwie substancje, które w skuteczny sposób poprawiają stan pacjenta kiedy poziom potasu we krwi przekracza 6,5 mmol/L. Nie wywołują przy tym zmian w elektrokardiogramie.
I w końcu lekarz musi przepisać leki, które chronią serce, takie jak chlorek wapnia, kiedy wcześniejsza sytuacja pojawia się wraz ze zmienionych elektrokardiogramie.
Inne dane na temat hiperpotasemii
Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to polega na zwiększeniu poziomu potasu we krwi do momentu, w którym przekracza normalną wartość 5,5 mmol/L. Zazwyczaj wywiera wpływ na nerki.
Dlatego też lekarze przepisują zazwyczaj diuretyki, aby poprawić funkcjonowanie tych organów. W najpoważniejszych przypadkach odbija się to również na stanie serca. Wtedy lekarz zaleci zapewne dodatkowe stosowanie leków chroniących mięsień sercowy, takich jak chlorek wapnia.
Jeśli zauważysz u siebie objawy tego schorzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie, które jest dopasowane do Twojego przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Melgar, Á., & Muley, R. (2012). Trastornos del potasio. In Nefrología al día.
- Laborde, K. (2003). Trastornos del agua y de los electrólitos. EMC – Pediatría. https://doi.org/10.1016/s1245-1789(03)72053-8.
- Alfonso, D. A. G. (2002). Desequilibrio Hidroelectrolítico. In Temas de Guardia Clínicos y Quirúrgicos.
- Simon LV, Farrell MW. Hyperkalemia. [Updated 2019 Feb 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470284/.
- Lehnhardt A, Kemper MJ. Pathogenesis, diagnosis and management of hyperkalemia. Pediatr Nephrol. 2011;26(3):377–384. doi:10.1007/s00467-010-1699-3.
- Abuelo JG. Treatment of Severe Hyperkalemia: Confronting 4 Fallacies. Kidney Int Rep. 2017;3(1):47–55. Published 2017 Oct 7. doi:10.1016/j.ekir.2017.10.001.