Hipermagnezemia: za wysoki poziom magnezu
Hipermagnezemia to schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci. Zazwyczaj dotyka pacjentów cierpiących na niewydolność nerek, chociaż może wystąpić również u osób, który przyjmują zbyt duże dawki magnezu w postaci suplementów diety lub leków.
Hipermagnezemia pojawia się, gdy stężenie magnezu we krwi znacząco wzrasta. Standardowo u przeciętnego dorosłego stężenie tego pierwiastka wynosi od 1,5 do 2,5 mEq/L. Lekarze uznają, że dana osoba cierpi na to schorzenie, gdy badania laboratoryjne wykażą stężenie wyższe od przedstawionego wcześniej.
Obecność hipermagnezemii oznacza znaczące zaburzenia równowagi elektrolitów w organizmie. Magnez to jeden z głównych elektrolitów w ciele człowieka. Elektrolity mają wytwarzać ładunek elektryczny podczas rozpuszczania się w płynie. Jednak większość magnezu w naszych organizmach nie ma ładunku elektronicznego.
Warto podkreśli, że hipermagnezemia to rzadko spotykane schorzenie, które w większości przypadków wiąże się z chorobami nerek. Tym samym najczęściej dotyka osoby cierpiące na niewydolność nerek.
Hipermagnezemia a rola magnezu w organizmie
Magnez to bardzo ważny składnik, który jest potrzebny każdemu stworzeniu. To minerał, który odgrywa kluczową rolę w organizmach wszystkich istot żyjących. Poza tym jest obecny we wszystkich komórkach ciała. Odpowiada za utrzymywanie homeostazy i ich właściwe funkcjonowanie.
Ponad 300 enzymów obecnych w ciele człowieka potrzebuje magnezu, aby wykonywać swoje kluczowe funkcje. Komórki regulują przepływ magnezu. To z ich poziomu magnez aktywuje różne procesy biochemiczne zachodzące w ciele i nimi zarządza.
Właściwy poziom magnezu w organizmie odgrywa kluczową rolę dla zdrowia człowieka. Tym samym jakiekolwiek niedobory lub nadmiary tego pierwiastka mogą wywoływać choroby serca i układu nerwowego. Z tego powodu hipermagnezemia to schorzenie, które trzeba traktować poważnie, ponieważ może wiązać się z nią wiele negatywnych konsekwencji.
Hipermagnezemia i jej przyczyny
Nerki to organy, które odpowiadają za wydalanie magnezu. Dlatego też wszelkie nietypowe zmiany lub uszkodzenia, które w nich zachodzą, mogą prowadzić do rozwoju hipermagnezemii. Główne przyczyny tego schorzenia to:
- Niewydolność nerek – to najczęstsza przyczyna hipermagnezemii, ponieważ uniemożliwia prawidłowe wydalanie magnezu.
- Nadużywanie niektórych substancji, na przykład środków przeczyszczających, zobojętniających kwas lub suplementów diety.
- Niektóre chemioterapie, które mogą prowadzić do rozwoju zespół ostrego rozpadu guza. To z kolei wywołuje wzrost poziomu magnezu.
- Poważne, rozległe oparzenia.
- Inne choroby przewlekłe, takie jak niedoczynność tarczycy i choroba Addisona.
Przeczytaj również: Magnez – 11 korzyści zdrowotnych
Objawy i diagnoza
Aby wykryć hipermagnezemię, lekarz musi wykonać badania krwi. Gdy poziom magnezu jest jedynie lekko podniesiony, zazwyczaj nie ma żadnych wyraźnych objawów. Jednak jeśli poziom magnezu będzie się stale zwiększał, w końcu pojawią się następujące problemy:
- Osłabienie mięśni,
- Wymioty i mdłości,
- Bóle głowy,
- Nieregularne lub wolne bicie serca,
- Ciepła i zaczerwieniona twarz,
- Senność,
- Zawroty głowy, omdlenia i/lub spowolnione odruchy,
- Wolne oddychanie.
Paraliż mięśni
Kiedy osoba cierpiąca na hipermagnezemię zasypia i nie można jej obudzić oraz ma również problem z poruszaniem rękoma i nogami, powinnaś natychmiast wezwać karetkę. Poza tym musisz jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli oddycha wolno i ma spowolnione bicie serca. Zachowaj się tak samo, jeżeli zaobserwujesz senność i osłabienie mięśni.
Przeczytaj również: Niedobór magnezu – 8 symptomów problemu
Hipermagnezemia i leczenie
Sposób leczenia wysokiego poziomu magnezu we krwi zależy w całości od jego przyczyn. Osoby cierpiące na niewydolność nerek, czyli grupa, u której najczęściej występuje hipermagnezemia, muszą być otoczone ścisłą kontrolą lekarską. W ich przypadku zazwyczaj trzeba zastosować dializowanie.
Dializa to metoda, która pomaga nerkom oczyścić krew z niektórych substancji chemicznych i odpadów. Stosuje się je głównie, gdy nerki nie są w stanie samodzielnie wypełniać tej roli. W niektórych przypadkach dializy nie są potrzebne, a aby poprawić stan zdrowia pacjenta wystarczy zastosować odpowiednie leki.
W celu leczenia tego schorzenia lekarze przepisują zazwyczaj glukonian wapniowy lub diuretyki. Pacjenci muszą ściśle przestrzegać ustalonych dawek. Oprócz tego nie powinni przyjmować środków przeczyszczających ani zobojętniających kwas, w których składzie znajduje się magnez.
Jeżeli dana osoba jest podatna na zatwardzenia, musi stosować zrównoważoną dietę bogatą w błonnik.
W sprawach związanych z przyjmowanymi lekami musisz zawsze konsultować się ze swoim lekarzem, nawet jeśli preparaty można kupić bez recepty. Pamiętaj także, że powinnaś przyjmować suplementy z magnezem jedynie pod kontrolą lekarską. I oczywiście zawsze trzymaj je w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Crawford, A., & Harris, H. (2012). Un equilibrio necesario Hipomagnesemia e hipermagnesemia. Nursing (Ed. española), 30(2), 24-27.
- Blanchard, A. (2007). Metabolismo normal y patológico del magnesio. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/s1636-5410(07)70616-5
- Blanchard, A., & Vargas-Poussou, R. (2015). Alteraciones de la magnesemia. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/s1636-5410(15)74685-4