Herbatka miętowa: do czego służy, przeciwwskazania i przygotowanie

Herbata miętowa jest jednym z najczęściej stosowanych napojów łagodzących dyskomfort trawienny i różnego rodzaju bóle. Czy wiesz, jak ją przygotować? Dowiedz się!
Herbatka miętowa: do czego służy, przeciwwskazania i przygotowanie
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2022

Herbatka miętowa to napój wytwarzany z liści Mentha spicata, jednego z różnych rodzajów mięty. W medycynie tradycyjnej jest dobrze znanym lekiem na trawienie, ponieważ jego przyjmowanie wiąże się z łagodzeniem nudności, niestrawności, zgagi i obrzęków brzucha. Oprócz tego przypisuje się mu inne interesujące korzyści.

Jak stwierdzono w przeglądzie opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology, roślina ta i jej ekstrakty mają potencjał przeciwdrobnoustrojowy, hepatoprotekcyjny, przeciwutleniający i przeciwzapalny. W szczególności wiąże się to z zawartością w nim kwasów fenolowych, flawonoidów i lignanów. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Do czego służy herbatka miętowa?

W medycynie tradycyjnej herbatę miętową stosowano od czasów starożytnych jako środek wspierający dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. I chociaż nie jest to lek pierwszego wyboru przeciwko chorobom, jego przyjmowanie przynosi korzyści, jeśli chodzi o łagodzenie niektórych objawów. Przyjrzyjmy się szczegółowo jego głównym zastosowaniom.

Zdrowie układu trawienia

Jak już wspomnieliśmy, do głównych zastosowań herbaty miętowej należy dolegliwości układu pokarmowego. Mówiąc dokładniej, napój pomaga w poprawie trawienia i zmniejsza objawy, takie jak nudności, wymioty i gazy.

Z tymi efektami wiąże się jeden z jej głównych związków, R(-)-karwon. Według badań udostępnionych w Fitoterapia substancja ta hamuje skurcze mięśni przewodu pokarmowego, w efekcie działając przeciwskurczowo.

Jednak inne badania pokazują, że roślina ma właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, co również przyczynia się do zapobiegania zaburzeniom żołądkowo-jelitowym.

Mężczyzna wymiotujący.
Herbatka miętowa znajduje największe zastosowanie w dolegliwościach trawiennych.

Kolejny bardzo przydatny artykuł: Olejek miętowy – korzyści dla zdrowia i piękna

Źródło przeciwutleniaczy

Spożywanie przeciwutleniaczy odgrywa istotną rolę w zapobieganiu uszkodzeniom komórek powodowanym przez wolne rodniki. To z kolei wiąże się z zapobieganiem chorobom przewlekłym i przedwczesnemu starzeniu się. Czy wiesz, że herbatka miętowa jest źródłem przeciwutleniaczy?

Jak opisano w artykule w czasopiśmie Molecules, zawiera ona kwas rozmarynowy, flawony i flawanony (limonen i mentol). W rzeczywistości stanowi doskonałe źródło witaminy C, ponieważ każda 11-gramowa porcja zapewnia około 2% zalecanego dziennego spożycia tego składnika odżywczego.

Równowaga hormonalna

O ile zaburzenia hormonalne powinny być leczone przez lekarza lub ginekologa, o tyle spożywanie herbaty miętowej może być dobrym uzupełnieniem. Badanie opublikowane w Phytotherapy Research wiąże spożywanie tego napoju z działaniem antyandrogennym.

Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że herbatka miętowa stymuluje wydzielanie hormonów luteinizujących (LH), folikulotropowych (FSH) i estradiolu, niezbędnych do procesu owulacji. Podobne wyniki uzyskano w innym badaniu, które wiązało spożywanie tej herbaty z korzyściami u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Herbatka miętowa poprawia pamięć

Substancje zawarte w herbacie miętowej, takie jak kwas karnozowy czy kwas rozmarynowy, mają korzystny wpływ na uczenie się i pamięć. Szczegółowo opisuje to badanie udostępnione w Physiology & Behavior , w którym stwierdzono również, że te przeciwutleniacze chronią mózg przed stresem oksydacyjnym.

Infekcje bakteryjne

Często można znaleźć produkty do pielęgnacji jamy ustnej zawierające miętę zieloną. Powód? Nie tylko odświeża oddech, ale ma właściwości antybakteryjne, które sprzyjają zdrowiu zębów i dziąseł. Jednak herbata jest często używana jako płukanka, aby uzupełnić nawyki czyszczenia jamy ustnej.

Z drugiej strony mięta jest używana do dezynfekcji żywności, ponieważ dowody wskazują, że pomaga zwalczać bakterie powodujące zatrucia pokarmowe, takie jak E. coli i Listeria.

Kontrolowanie poziomu glukozy

Herbatka miętowa to napój odpowiedni dla osób z cukrzycą. Chociaż potrzebne są dalsze badania nad jej właściwościami, na razie dowody sugerują, że pomaga kontrolować wysoki poziom cukru we krwi.

Działanie odprężające

Picie herbaty miętowej może wywoływać relaksację w stresujących chwilach. W badaniach na zwierzętach ekstrakty z mięty zielonej wykazywały pozytywne działanie w zmniejszaniu niepokoju i problemów ze snem.

Uważa się, że mentol zawarty w herbacie wchodzi w interakcje z receptorami GABA w mózgu, zmniejszając aktywność nerwową.

Ból stawów

Właściwości przeciwbólowe herbaty miętowej są wykorzystywane w zmniejszaniu bólu spowodowanego zapaleniem stawów. W związku z tym badanie opublikowane w Journal of Medicinal Food wykazało, że picie mięty zielonej dwa razy dziennie zmniejsza sztywność, niepełnosprawność fizyczną i ból u pacjentów z zapaleniem stawów kolanowych.

Ciśnienie krwi

(R)-karwon obecny w mięcie zielonej został powiązany z obniżeniem wysokiego ciśnienia krwi. Mówi się nawet, że ma większą zdolność do zmniejszania skurczów naczyń krwionośnych niż lek werapamil. Na razie potrzeba jednak więcej dowodów.

Przeciwwskazania dla picia herbaty miętowej

Herbatka miętowa jest ogólnie dobrze tolerowana przez większość zdrowych osób dorosłych. Jednak jej spożycie powinno być umiarkowane i doraźne.

Istnieją jednak przypadki, w których jej spożycie jest przeciwwskazane:

  • Ciąża i laktacja
  • Choroby nerek
  • Patologie wątroby
  • Dzieci poniżej 5 roku życia
  • Pacjenci z alergią na miętę w wywiadzie
  • Osoby leczone lekami na wątrobę lub lekami uspokajającymi
Herbata miętowa.
Mięta zielona może być uprawiana w domu, aby jej liście były dostępne w dowolnym momencie.

Jak przygotować herbatę miętową?

Przygotowanie tej herbaty jest dość proste. Można ją zaparzyć z przygotowanych torebek lub z luźnych liści.

Ogólnie rzecz biorąc, można spożywać 2 lub 3 filiżanki dziennie.

Składniki

  • 500 mililitrów wody
  • 30 gramów (1,2 uncji) liści mięty zielonej

Instrukcje

  1. Na początek zagotuj wodę. Gdy się zagotuje, zdejmij z ognia i dodaj listki mięty zielonej.
  2. Przykryj napój i pozostaw na około 10 minut.
  3. Następnie przecedź przez sitko i skonsumuj.

O czym należy pamiętać o herbacie miętowej?

Herbata przygotowana z liści mięty zielonej może być stosowana jako uzupełnienie diety. To niskokaloryczny napój, który wspomaga trawienie i łagodzi niektóre dolegliwości.

Jednak nie powinien stanowić leku pierwszego wyboruą przy leczeniu chorób. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy najpierw skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Akdoğan M, Tamer M. N, et al. (2007). Effect of spearmint (Mentha spicata Labiatae) teas on androgen levels in women with hirsutism. Phytotherapy Research. 21 (5): 444-7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17310494/
  • Babaeian M, Naseri M. (2015). Herbal remedies for functional dyspepsia and tradicional iranian medicine. Iranian Red Crescent Medical Journal. 17 (11): e20741. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4698144/
  • Bayani, M., Ahmadi-Hamedani, M., & Jebelli Javan, A. (2017). Study of Hypoglycemic, Hypocholesterolemic and Antioxidant Activities of Iranian Mentha Spicata Leaves Aqueous Extract in Diabetic Rats. Iranian journal of pharmaceutical research : IJPR16(Suppl), 75–82. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963648/
  • Caro D. C, Rivera D. E, et al. (2018). Pharmacological Evaluation of Mentha spicata L. and Plantago major L, Medicinal Plants Used to Treat Anxiety and Insomnia in Colombian Caribbean Coast. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine. 7; 2018:5921514. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30158996/
  • Connelly A. E, Tucker A. J, et al. (2014). High-rosmarinic acid spearmint tea in the management of knee osteoarthritis symptoms. Journal of Medicinal Food. 17 (12): 1361-7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25058311/
  • Farid O, El Haidani A, et al. (2018). Antidiabetic Effect of Spearmint in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Endocrine Metabolic & Immune Disorder Drug Targets. 18 (6): 581-589. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29769013/
  • Farr S. A, Niehoff M. L, et al. (2016). Effect of botanical extracts containing carnosic acid or rosmarinic acid on learning and memory in SAMP8 mice. Physiological Behaviour. 165: 328-38. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27527000/
  • Hanafy, D. M., Burrows, G. E., Prenzler, P. D., & Hill, R. A. (2020). Potential Role of Phenolic Extracts of Mentha in Managing Oxidative Stress and Alzheimer’s Disease. Antioxidants (Basel, Switzerland)9(7), 631. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7402171/
  • Herrlinger, K. A., Nieman, K. M., Sanoshy, K. D., Fonseca, B. A., Lasrado, J. A., Schild, A. L., Maki, K. C., Wesnes, K. A., & Ceddia, M. A. (2018). Spearmint Extract Improves Working Memory in Men and Women with Age-Associated Memory Impairment. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.)24(1), 37–47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5779242/
  • Kennedy, D., Okello, E., Chazot, P., Howes, M. J., Ohiomokhare, S., Jackson, P., … & Wightman, E. (2018). Volatile terpenes and brain function: investigation of the cognitive and mood effects of Mentha× Piperita L. essential oil with in vitro properties relevant to central nervous system function. Nutrients10(8), 1029. https://www.mdpi.com/2072-6643/10/8/1029
  • Mahboubi M. (2021). Mentha spicata L. essential oil, phytochemistry and its effectiveness in flatulence. Journal of Traditional and Complementary Medicine. 11 (2): 75-81. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7936090/
  • Medline Plus. (2022). Spearmint. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Consultado el 21 de febrero de 2023. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/845.html#Safety
  • Pytko-Polonczyk J, Stawarz-Janeczek M, et al. (2021). Antioxidant-rich natural raw materials in the prevention and treatment of selected oral cavity and periodontal diseases. Antioxidants. 10 (11): 1848. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8614929/
  • Sadeghi Ataabadi, M., Alaee, S., Bagheri, M. J., & Bahmanpoor, S. (2017). Role of Essential Oil of Mentha Spicata (Spearmint) in Addressing Reverse Hormonal and Folliculogenesis Disturbances in a Polycystic Ovarian Syndrome in a Rat Model. Advanced pharmaceutical bulletin7(4), 651–654. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788221/
  • Shahbazi Y. (2015). Chemical Composition and In Vitro Antibacterial Activity of Mentha spicata essential oil against common food-borne pathogenic bacteria. Journal of Pathogens. 2015: 2015:916305. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26351584/
  • Souza F. V, da Rocha M. B, et al. (2013). (-)-Carvone: antispasmodic effect and mode of action. Fitoterapia. 85 : 20-4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23103297/
  • Watt E. E, Betts B. A, et al. (2008). Menthol shares general anesthetic activity and sites of action on the GABA(A) receptor with the intravenous agent, propofol. European Journal of Pharmacology. 590 (1-3): 120-6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18593637/
  • Wu Z, Tan B, et al. (2019). Chemical composition and antioxidant properties of essential oils from peppermint, native spearmint and scotch spearmint. Antioxidants. 24 (15): 2825. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696458/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.