Dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój - poznaj je!

Dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój - poznaj je!

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Osoby, które cierpią z powodu różnych lęków i niepokojów, często tracą apetyt lub zaczynają się objadać. Czytaj dalej, aby poznać dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój.

W ostatnich latach uczucie niepokoju i lęki stały się jednym z głównych problemów trapiących dzisiejsze społeczeństwo. Psychologowie starają się wytłumaczyć, że w rzeczywistości jest to całkowicie naturalny mechanizm obronny, w którym z pewnych powodów zachodzą zmiany.

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój.

Chociaż to prawda, że lęk to stan psychologiczny, to jego objawy dalece wykraczają poza tą sferę. Dotyka wiele aspektów Twojego organizmu. Co ciekawe, większość powszechnie występujących objawów wiąże się z układem trawiennym.

Na całym świecie około 260 milionów ludzi cierpi z powodu lęku i niepokoju. Około 25% populacji boryka się z dolegliwościami trawiennymi wywołanymi przez niepokój, jak choćby mdłości czy uczucie ciężkości w żołądku.

Dlatego też w dzisiejszym artykule przybliżymy najczęstsze dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i jakością życia należy nauczyć się wykrywać te objawy i być w stanie zapanować nad swoimi lękami.

Jakie dolegliwości trawienne są wywoływane przez niepokój?

Prawda jest taka, że niepokój wpływa inaczej na każdą osobę. Mimo tego większość jego objawów wiąże się ze stanem poddenerwowania i napięcia. Powiedzenie “motyle w brzuchu”, chociaż ma romantyczne konotacje, może również wpasować się w opis symptomów niepokoju.

W rzeczywistości istnieje wiele dolegliwości trawiennych, których podłoże stanowi niepokój i stres. Na przykład wiele osób odczuwa uczucie bólu czy ucisku w brzuchu. Jednak ten stan psychologiczny nie odbija się jedynie na żołądku. Jego objawy mogą pojawić się w każdej części układu pokarmowego. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

Objadająca się kobieta - dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój
  • Uczucie bardzo dużej suchości w ustach.
  • Mdłości i ciągnięcie na wymioty.
  • Duża niestrawność, której towarzyszy zgaga.
  • Zmiany w nawykach żywieniowych: dana osoba może odczuwać potrzebę objadania się. Z kolei inni mogą całkowicie tracić apetyt.
  • Zespół jelita drażliwegoto schorzenie, które wywołuje ból brzucha i zmiany w sposobie przechodzenia pokarmów przez układ pokarmowy. Jednak nie pojawiają się one z jakichkolwiek przyczyn medycznych.
  • Zaparcia lub biegunki.

Do najbardziej problematycznych dolegliwości trawiennych wywołanych przez niepokój zaliczamy zmiany zachodzące w nawykach żywieniowych. Część osób, które ich doświadczają, całkowicie tracą apetyt. Co więcej, objaw ten może być na tyle nasilony, że może doprowadzić do niedożywienia.

Z kolei inne osoby nie są w stanie kontrolować swojej potrzeby objadania się, co zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości. Może nawet pojawić się cukrzyca lub dyslipidemia.

Jak kontrolować dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to taka sama choroba jak każda inna. Trzeba koniecznie pozbyć się stygmatyzacji, która otacza zdrowie psychiczne. Poza tym znaczącą rolę odgrywa zrozumienie, że nie ma niczego złego w zwróceniu się o pomoc do innych, aby pomogli Ci poradzić sobie ze swoimi problemami.

Istnieje wiele rodzajów terapii, a nawet leków, które pomagają zapanować nad niepokojem. Poza tym można również stosować proste i naturalne metody, które są w stanie zmniejszyć dolegliwości trawienne wywołane przez niepokój.

Zdenerwowana kobieta

Przede wszystkim powinnaś kontrolować swoją dietę. Upewnij się, że zawsze odżywiasz się w sposób zbilansowany. Poza tym pilnuj, aby posiłki odbywały się o tej samej porze. Wybieraj także delikatne potrawy, które nie są trudne do stawienia. Unikaj choćby nasyconych kwasów tłuszczowych i wysoko przetworzonych produktów.

Jednak każde z tych działań zmniejsza dolegliwości trawienne wywoływane przez niepokój jedynie na jakiś czas. Takie problemy mogą nawet stać się przewlekłe, jeśli nie zmniejszysz poziomu niepokoju, który odczuwasz. Dlatego też najważniejsze jest odkrycie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Może Cię również zainteresować: Zarządzanie stresem – jak robić to prawidłowo?

Podsumowanie

Niepokój to problem zdrowotny, którego wpływ nie ogranicza się jedynie do naszej psychiki. Oprócz tego odpowiada za występowanie wielu objawów fizycznych. Niektóre z nich wpływają na stan żołądka, jak choćby uczucie ścisku w żołądku, mdłości i zmiany w apetycie. Z kolei inne to zmiany behawioralne, na przykład objadanie się.

Nie wstydź się tego, że odczuwasz niepokój i lęk. Zamiast tego koniecznie poszukaj pomocy. Znalezienie terapeuty, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, znacząco poprawi jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.