Herbata środkiem na obniżenie cukru we krwi!
Herbata dotarła do Europy na przełomie XVI i XVII wieku. Jest fundamentalnym elementem kultury orientalnej, a za nią aż 5 tysięcy lat historii.
Na dzień dzisiejszy nie ma wątpliwości – herbata podbija świat zachodni. Jej miłośnicy spożywają ją ze względu na jej właściwości uspokajające, a także pobudzające. Natomiast nauka powoli odkrywa różnorodne właściwości lecznicze herbacianego naparu. Jedną z nich jest bez wątpienia zdolność do redukcji cukru we krwi.
Przyjrzyjmy się temu lepiej…
Zielona herbata
Otrzymywana z suszonych, niepoddanych fermentacji liści krzewu Camellia sinensis. Według testów przeprowadzonych przez zespół naukowców z Japonii i Tajwanu – poprawia metabolizm glukozy.
Naukowcy odkryli, że u zdrowych osób, herbata widocznie wspomaga ten proces. To nie wszystko, u myszy chorej na cukrzycę, która została poddana doświadczeniom, znacznie obniżył się poziom cukru we krwi.
W raporcie dotyczącym wyników badań opublikowanym w wydaniu „BMC Farmakologii” z 2004 roku informują, że to jeszcze jeden dowód na przeciwcukrzycowe działanie zielonej herbaty. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości wiedza ta posłuży jako podstawa do dalszych badań nad jej hipoglikemizującymi właściwościami.
Co więcej, zielona herbata to także niezastąpione źródło przeciwutleniaczy, które hamują działanie wolnych rodników. A zatem pomagają zachować młodość na długo!
Przeczytaj także artykuł: Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia
Herbata czarna
Herbata czarna, blisko spokrewniona z zieloną herbatą, powstaje z suszonych liści Camellia sinensis. Poddaje się je wcześniejszej fermentacji.
Na podstawie wyników badań opublikowanych w marcu 1995 w wydaniu „Dziennika etnofarmakologicznego” zespół naukowców z indyjskiego Instytutu Biologii Chemicznej w Kalkucie poinformował, że testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały hipoglikemiczne działanie czarnej herbaty.
Przy użyciu streptozotocyny badacze wywołali cukrzycę u grupy szczurów. Następnie podawali zwierzętom gorącą wodę z ekstraktem z czarnej herbaty. Efektem było znaczne zmniejszenie stężenia glukozy we krwi u chorych zwierząt. Dlatego polecana jest nie tylko diabetykom, ale także osobom zdrowym w celach profilaktycznych.
Filiżanka czarnej herbaty codziennie z pewnością nikomu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – może przynieść wiele korzyści!
Herbata z żurawiny i szałwii
Herbata ziołowa bazująca na wysuszonych liściach żurawiny i szałwii. Według artykułu opublikowanego w BattleDiabetes.com napój ten również ma zastosowanie w walce z cukrzycą.
Autor artykułu przypisuje właściwości hipoglikemiczne substancji zwanej glikokininą, która obniża poziom glukozy we krwi.
Dodatkowo żurawina korzystnie wpływa na neuropatię cukrzycową i retinopatię (pogorszenie wzroku) u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Z kolei szałwia pobudza produkcję insuliny, a także pomaga w utrzymaniu stałego poziomu stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Ponadto udowodniono też, że herbatka z żurawiny silnie wspomaga pracę wątroby. Warto zatem pić ją regularnie!
Herbata czerwona
Kolejny produkt otrzymywany z liści Camellia sinensis to herbata czerwona. Jest ona zwana także herbatą Pu’erh. Pochodzi z południowej prowincji Pu-erh Yunnan położonej w Chinach. Napój ten powstaje z fermentowanych liści i pąków Camellia.
Według artykułu opublikowanego w maju 2009 roku w „China Daily” herbata ta jest bardzo skuteczna w walce z cukrzycą. Jej działanie porównywane jest do skuteczności popularnego leku obniżającego poziom glukozy.
Z artykułu dowiadujemy się także o wynikach badań przeprowadzonych przez badaczy Uniwersytetu Jilin i Changchun oraz Uniwersytetu Nauki i Technologii.
- Badania te realizowano przez okres dwóch lat.
- Naukowcy zajęli się obserwacją szczurów z genetyczną nadwagą. Jednakże podzielono je na dwie grupy, a następnie podjęto testy.
- Pierwszej podawano nic innego jak czerwoną herbatą.
- Z kolei drugiej podawano rozyglitazon – lek redukujący stężenie glukozy we krwi.
- Po dwóch tygodniach kuracji poziom glukozy we krwi szczurów, którym podawano czerwoną herbatę, zmniejszył się o 42%. Podczas gdy w drugiej grupie, której podawano lek hipoglikemizujący, spadek wyniósł 36,5%.
Przeczytaj także artykuł: Dynia pomoże obniżyć cukier i cholesterol
Herbata, bez wątpienia, to znakomity sposób na naturalne polepszenie zdrowia naszego organizmu. Pijmy ją zatem często i oczywiście bez cukru! Pamiętajmy, że to nie tylko zdrowy dodatek do potraw i przekąsek między posiłkami, ale świetna profilaktyka cukrzycy.