Herbata środkiem na obniżenie cukru we krwi!

Czy wiesz, że herbata jest zalecana diabetykom jako naturalny środek pomagający obniżyć stężenie glukozy we krwi? Poznaj odmiany leczniczych herbat!
Herbata środkiem na obniżenie cukru we krwi!
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Herbata dotarła do Europy na przełomie XVI i XVII wieku. Jest fundamentalnym elementem kultury orientalnej, a za nią aż 5 tysięcy lat historii.

Na dzień dzisiejszy nie ma wątpliwości – herbata podbija świat zachodni. Jej miłośnicy spożywają ją ze względu na jej właściwości uspokajające, a także pobudzające. Natomiast nauka powoli odkrywa różnorodne właściwości lecznicze herbacianego naparu. Jedną z nich jest bez wątpienia zdolność do redukcji cukru we krwi.


Przyjrzyjmy się temu lepiej…

Zielona herbata

Napar z zielonej herbaty

Otrzymywana z suszonych, niepoddanych fermentacji liści krzewu Camellia sinensis. Według testów przeprowadzonych przez zespół naukowców z Japonii i Tajwanu – poprawia metabolizm glukozy.

Naukowcy odkryli, że u zdrowych osób, herbata widocznie wspomaga ten proces. To nie wszystko, u myszy chorej na cukrzycę, która została poddana doświadczeniom, znacznie obniżył się poziom cukru we krwi.

W raporcie dotyczącym wyników badań opublikowanym w wydaniu „BMC Farmakologii” z 2004 roku informują, że to jeszcze jeden dowód na przeciwcukrzycowe działanie zielonej herbaty. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości wiedza ta posłuży jako podstawa do dalszych badań nad jej hipoglikemizującymi właściwościami.

Co więcej, zielona herbata to także niezastąpione źródło przeciwutleniaczy, które hamują działanie wolnych rodników. A zatem pomagają zachować młodość na długo!

Przeczytaj także artykuł: Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia

Herbata czarna

Herbata czarna, blisko spokrewniona z zieloną herbatą,  powstaje z suszonych liści Camellia sinensis. Poddaje się je wcześniejszej fermentacji.

Na podstawie wyników badań opublikowanych w marcu 1995 w wydaniu „Dziennika etnofarmakologicznego” zespół naukowców z indyjskiego Instytutu Biologii Chemicznej w Kalkucie poinformował, że testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały hipoglikemiczne działanie czarnej herbaty.

Przy użyciu streptozotocyny badacze wywołali cukrzycę u grupy szczurów. Następnie podawali zwierzętom gorącą wodę z ekstraktem z czarnej herbaty. Efektem było znaczne zmniejszenie stężenia glukozy we krwi u chorych zwierząt. Dlatego polecana jest nie tylko diabetykom, ale także osobom zdrowym w celach profilaktycznych.

Filiżanka czarnej herbaty codziennie z pewnością nikomu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – może przynieść wiele korzyści!

Herbata z żurawiny i szałwii

Herbata z żurawiny

Herbata ziołowa bazująca na wysuszonych liściach żurawiny i szałwii. Według artykułu opublikowanego w BattleDiabetes.com napój ten również ma zastosowanie w walce z cukrzycą.

Autor artykułu przypisuje właściwości hipoglikemiczne substancji zwanej glikokininą, która obniża poziom glukozy we krwi.

Dodatkowo żurawina korzystnie wpływa na neuropatię cukrzycową i retinopatię (pogorszenie wzroku) u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Z kolei szałwia pobudza produkcję insuliny, a także pomaga w utrzymaniu stałego poziomu stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Ponadto udowodniono też, że herbatka z żurawiny silnie wspomaga pracę wątroby. Warto zatem pić ją regularnie!

Herbata czerwona

Kolejny produkt otrzymywany z liści Camellia sinensis to herbata czerwona. Jest ona zwana także herbatą Pu’erh. Pochodzi z południowej prowincji Pu-erh Yunnan położonej w Chinach. Napój ten powstaje z fermentowanych liści i pąków Camellia.

Według artykułu opublikowanego w maju 2009 roku w „China Daily” herbata ta jest bardzo skuteczna w walce z cukrzycą. Jej działanie porównywane jest do skuteczności popularnego leku obniżającego poziom glukozy.

Z artykułu dowiadujemy się także o wynikach badań przeprowadzonych przez badaczy Uniwersytetu Jilin i Changchun oraz Uniwersytetu Nauki i Technologii.

  • Badania te realizowano przez okres dwóch lat.
  • Naukowcy zajęli się obserwacją szczurów z genetyczną nadwagą. Jednakże podzielono je na dwie grupy, a następnie podjęto testy.
  • Pierwszej podawano nic innego jak czerwoną herbatą.
  • Z kolei drugiej podawano rozyglitazon – lek redukujący stężenie glukozy we krwi.
  • Po dwóch tygodniach kuracji poziom glukozy we krwi szczurów, którym podawano czerwoną herbatę, zmniejszył się o 42%. Podczas gdy w drugiej grupie, której podawano lek hipoglikemizujący, spadek wyniósł 36,5%.

Herbata, bez wątpienia, to znakomity sposób na naturalne polepszenie zdrowia naszego organizmu. Pijmy ją zatem często i oczywiście bez cukru! Pamiętajmy, że to nie tylko zdrowy dodatek do potraw i przekąsek między posiłkami, ale świetna profilaktyka cukrzycy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.