Hemoroidy w czasie ciąży - przyczyny i zapobieganie
Żylaki odbytu to niewygodna i bolesna choroba, a stają się jeszcze bardziej uciążliwe, gdy chodzi o hemoroidy w czasie ciąży. Określa się je jako również jako guzki krwawnicze, które objawiają się nabrzmieniem żył w okolicy odbytu.
Niektóre kobiety cierpią na hemoroidy tylko w czasie ciąży, podczas gdy inne mają ten problem również w innych okresach życia. W każdym razie zdarza się to zdecydowanie częściej w czasie ciąży. Szacuje się, że cierpi na nie do 50% kobiet ciężarnych.
Zazwyczaj hemoroidy rozwijają się począwszy od drugiego trymestru ciąży. Zwykle pojawiają się również podczas porodu i po nim. Chociaż nie zagrażają ciąży, powodują wiele dolegliwości, którym można jednak zapobiegać i które należy leczyć.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to stan zapalny naczyń krwionośnych, które znajdują się w okolicy odbytu. Przypominają nieco nabrzmiałe opuszki w odbycie lub dolnej części odbytnicy. Takie zgrubienia obejmują wiele żył i tętnic.
Te stany zapalne mają bardzo różne rozmiary. Zwykle powodują ból i swędzenie, które zwykle nasila się podczas wypróżnień. Hemoroidy mają ponadto tendencję do krwawienia, więc mogą wywoływać niepokój u kobiety w ciąży.
Czasami powodują również ból i dyskomfort podczas siedzenia lub chodzenia. Trudne może być nawet znalezienie wygodnej pozycji do spania. Hemoroidy mogą być dwojakiego rodzaju, jak zobaczymy poniżej.
Rodzaje hemoroidów
Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich pojawiają się wewnątrz odbytnicy, w miejscu, w którym zaczyna się odbyt. Jeśli są bardzo duże, mogą wyjść przez odbyt na zewnątrz, co nazywa się „wypadnięciem” lub „wypadającymi hemoroidami”.
Te rodzaje hemoroidów, o ile nie wypadną, zwykle są jednak mniej bolesne niż zewnętrzne, ale mają tendencję do częstszego krwawienia. Z drugiej strony hemoroidy zewnętrzne powstają poza odbytem i na ogół są bardziej bolesne i uciążliwe.
Hemoroidy zewnętrzne wyglądają jak bolesne guzki wokół odbytu i powodują duży dyskomfort podczas siedzenia. Mogą również krwawić lub powodować jeszcze większy ból, jeśli podlegają uciskowi.
Możesz być także zainteresowany tym materiałem: Hemoroidy – 9 sposobów, by złagodzić objawy
Co powoduje hemoroidy w czasie ciąży?
Istnieje kilka czynników, które wpływają na pojawienie się hemoroidów w czasie ciąży. Po pierwsze, wzrost płodu powoduje powiększenie macicy, a ta z kolei wywiera większy nacisk na naczynia krwionośne w odbycie i odbytnicy.
Z drugiej strony wpływ może mieć również wzrost poziomu hormonu progesteronu w czasie ciąży. Prowadzi to do tego, że ściany żył są bardziej rozluźnione, a tym samym bardziej podatne na stany zapalne.
Poza tym szacuje się, że aż 38% kobiet w ciąży cierpi na zaparcia. Wynika to z rozrostu macicy wywierającej nacisk na jelita, a czasami ze spożywania suplementów żelaza. Z drugiej strony hormony ciążowe spowalniają też pasaż jelitowy.
Wszystko to razem prowadzi do twardnienia stolca i wywierania większego nacisku na żyły odbytu przy wypróżnianiu. Powoduje to stany zapalne w tej okolicy. Najczęściej zdarza się, że kobiety, które miały ten problem wcześniej, cierpią na hemoroidy również w czasie ciąży.
Hemoroidy w czasie ciąży a dostępne metody leczenia
Czasami hemoroidy ustępują samoistnie po ciąży i porodzie, bez żadnego specjalnego leczenia. Jednak pozostawianie ich bez leczenia nie jest dobrym pomysłem, ponieważ stan może się pogorszyć i znacząco wpłynąć na jakość życia lub spowodować poważne komplikacje.
Kobiety zwykle najpierw wybierają leczenie domowe, ponieważ w większości przypadków daje ono skuteczne rezultaty. Jeśli nie ma poprawy, wskazane jest jednak udanie się do lekarza w celu rozpoczęcia bardziej zaawansowanego leczenia.
Jak zatem można leczyć hemoroidy podczas ciąży? Zobaczmy.
W domu
Niektóre z domowych środków, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy, obejmują:
- Nie przebywać przez długi czas w pozycji siedzącej ani stojącej. Najlepiej jest pochodzić przez krótki czas, średnio co godzinę.
- Wykonywać ćwiczenia fizyczne. Codzienny 30-minutowy zestaw ćwiczeń przynosi świetne efekty, aby pobudzić krążenie.
- Siadać na poduszce lub okrągłym pufie.
- Letnia kąpiel. Ciepła kąpiel nasiadowa kilka razy dziennie pomaga złagodzić ból.
- Zimne okłady. Zimne okłady lub kompresy z lodu nałożone na ten obszar również pomagają zmniejszyć stan zapalny i ból.
- Używanie wilgotnych chusteczek. Są lepsze niż papier toaletowy. Jeszcze lepiej, jeśli mają dodatek z oczaru. W każdym razie nie powinny zawierać perfum ani alkoholu.
- Leżenie na lewym boku. Ta pozycja jest najlepsza do spania i można ją przyjmować kilka razy dziennie, aby złagodzić dyskomfort.
- Ćwiczenia Kegla. Nie tylko pomagają przygotować się do porodu, ale także pomagają złagodzić hemoroidy.
Zobacz także ten interesujący materiał: Dokuczliwe zaparcia: jakie mają przyczyny?
Leczenie po konsultacji lekarskiej
Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakiegokolwiek krwawienia podczas ciąży, nawet jeśli masz oczywistą pewność, że pochodzi ono z hemoroidów. Jeśli tak rzeczywiście jest, to lekarz może pomóc w opanowaniu problemu.
Zwykle lekarz przepisuje środek przeczyszczający lub pewne czopki, aby wyregulować zaparcia. Może również przepisać leki przeciwbólowe, a także krem, który łagodzi objawy i nie stanowi zagrożenia dla ciąży.
Poza tym, lekarz może przepisać jeden z następujących zabiegów:
- Podwiązanie przy pomocy opaski elastycznej. Wokół podstawy hemoroidów umieszcza się gumkę. To zatrzymuje przepływ krwi i po około 10 do 12 dniach guzek odpada. Zamiast tego pozostaje blizna, która zapobiega ponownemu wystąpieniu problemu w tym samym miejscu.
- Skleroterapia. Polega na wstrzyknięciu substancji chemicznej do zmienionych chorobowo żył. Pomaga im skurczyć się i leczy problem, który po pewnym czasie może jednak pojawić się ponownie.
- Hemoroidektomia. Jest to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie hemoroidów. Ze względu na związane z nim ryzyko jest zalecany tylko w bardzo ciężkich przypadkach lub takich, w których występują powikłania.
- Hemoroidopeksja zszywana. Wszczepia się specjalne zszywki chirurgiczne w celu ponownego umieszczenia hemoroidów w odbycie w przypadku ich wypadnięcia.
Hemoroidy w czasie ciąży – jak można im zapobiegać?
Ideałem jest raczej zapobiegać hemoroidom zamiast je leczyć. Najlepszym sposobem na to jest unikanie zaparć. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby pić dużo wody i utrzymywać dietę bogatą w błonnik. Jeśli to konieczne, sięgnij również po suplement błonnika.
Powinnaś ponadto utrzymywać stabilny harmonogram posiłków, unikać pokarmów powodujących wzdęcia i fermentację. Staraj się również dobrze przeżuwać jedzenie i często ćwiczyć. Warto również podjąć inne środki ostrożności, takie jak:
- Unikaj korzystania z roweru.
- Często wykonuj ćwiczenia Kegla.
- Nie czekaj, żeby iść do toalety, gdy poczujesz potrzebę wypróżnienia.
- Unikaj siedzenia na toalecie przez długi czas.
- Nie forsuj się podczas wypróżniania.
- Unikaj spożywania suplementów żelaza.
- Kładź się na boku, aby spać, czytać lub oglądać telewizję.
- Zadbaj o właściwą wagę ciała.
Końcowe zalecenia
Bardzo ważne jest, aby koniecznie skonsultować się z lekarzem, jeśli hemoroidy przybierają niebieskawy odcień lub objawy nasilają się, utrudniając codzienne czynności. To samo dotyczy również przypadku bardzo obfitego krwawienia.
W każdym razie należy skonsultować z lekarzem wszelkie domowe środki, zanim zaczniesz je stosować. Konieczne jest również wczesne rozpoczęcie leczenia. Jeśli hemoroidy w czasie ciąży będą się rozwijać, mogą z czasem doprowadzić do wielu powikłań. Wszystkie środki służące zapobieganiu należy więc kontynuować również po porodzie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barrera, D., Ávila, E., & Díaz, L. (2007). Papel inmunológico de la progesterona en el mantenimiento del embarazo. Revista de investigación clínica, 59(2), 139-145.
- De la Calle Fernández-Miranda, M. Estreñimiento y embarazo. Solicitada acreditación a la Comisión de Formación Continuada de las Profesiones Sanitarias de la Comunidad de Madrid-SNS, 63.
- Silva, M. A., León, G., Castillo, V., Hernández, N., Gordillo, B., & Labastida, C. (2009). Enfermedad Hemorroidal como Complicación del Embarazo. Informe Médico, 11(4).
- Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia. (2013). DIAGNÓSTICO Y TRATAMIENTO DEL ESTREÑIMIENTO DURANTE EL EMBARAZO. https://www.samem.es/uploads/app/700/elements/file/file1558950550.pdf