Hemoroidy w czasie ciąży - przyczyny i zapobieganie

Hemoroidy są bardzo powszechne w czasie ciąży i najlepiej im zapobiegać poprzez dietę bogatą w błonnik, ciągłe nawadnianie i częste ćwiczenia. Konieczne jest również wczesne rozpoczęcie leczenia.
Hemoroidy w czasie ciąży - przyczyny i zapobieganie

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Żylaki odbytu to niewygodna i bolesna choroba, a stają się jeszcze bardziej uciążliwe, gdy chodzi o hemoroidy w czasie ciąży. Określa się je jako również jako guzki krwawnicze, które objawiają się nabrzmieniem żył w okolicy odbytu.

Niektóre kobiety cierpią na hemoroidy tylko w czasie ciąży, podczas gdy inne mają ten problem również w innych okresach życia. W każdym razie zdarza się to zdecydowanie częściej w czasie ciąży. Szacuje się, że cierpi na nie do 50% kobiet ciężarnych.

Zazwyczaj hemoroidy rozwijają się począwszy od drugiego trymestru ciąży. Zwykle pojawiają się również podczas porodu i po nim. Chociaż nie zagrażają ciąży, powodują wiele dolegliwości, którym można jednak zapobiegać i które należy leczyć.

Co to są hemoroidy?

Kobieta cierpiąca na hemoroidy
Naczynia krwionośne w okolicy odbytu ulegają zapaleniu, powodując ból, swędzenie a nawet krwawienie.

Hemoroidy to stan zapalny naczyń krwionośnych, które znajdują się w okolicy odbytu. Przypominają nieco nabrzmiałe opuszki w odbycie lub dolnej części odbytnicy. Takie zgrubienia obejmują wiele żył i tętnic.

Te stany zapalne mają bardzo różne rozmiary. Zwykle powodują ból i swędzenie, które zwykle nasila się podczas wypróżnień. Hemoroidy mają ponadto tendencję do krwawienia, więc mogą wywoływać niepokój u kobiety w ciąży.

Czasami powodują również ból i dyskomfort podczas siedzenia lub chodzenia. Trudne może być nawet znalezienie wygodnej pozycji do spania. Hemoroidy mogą być dwojakiego rodzaju, jak zobaczymy poniżej.

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich pojawiają się wewnątrz odbytnicy, w miejscu, w którym zaczyna się odbyt. Jeśli są bardzo duże, mogą wyjść przez odbyt na zewnątrz, co nazywa się „wypadnięciem” lub „wypadającymi hemoroidami”.

Te rodzaje hemoroidów, o ile nie wypadną, zwykle są jednak mniej bolesne niż zewnętrzne, ale mają tendencję do częstszego krwawienia. Z drugiej strony hemoroidy zewnętrzne powstają poza odbytem i na ogół są bardziej bolesne i uciążliwe.

Hemoroidy zewnętrzne wyglądają jak bolesne guzki wokół odbytu i powodują duży dyskomfort podczas siedzenia. Mogą również krwawić lub powodować jeszcze większy ból, jeśli podlegają uciskowi.

Możesz być także zainteresowany tym materiałem: Hemoroidy – 9 sposobów, by złagodzić objawy

Co powoduje hemoroidy w czasie ciąży?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na pojawienie się hemoroidów w czasie ciąży. Po pierwsze, wzrost płodu powoduje powiększenie macicy, a ta z kolei wywiera większy nacisk na naczynia krwionośne w odbycie i odbytnicy.

Z drugiej strony wpływ może mieć również wzrost poziomu hormonu progesteronu w czasie ciąży. Prowadzi to do tego, że ściany żył są bardziej rozluźnione, a tym samym bardziej podatne na stany zapalne.

Poza tym szacuje się, że aż 38% kobiet w ciąży cierpi na zaparcia. Wynika to z rozrostu macicy wywierającej nacisk na jelita, a czasami ze spożywania suplementów żelaza. Z drugiej strony hormony ciążowe spowalniają też pasaż jelitowy.

Wszystko to razem prowadzi do twardnienia stolca i wywierania większego nacisku na żyły odbytu przy wypróżnianiu. Powoduje to stany zapalne w tej okolicy. Najczęściej zdarza się, że kobiety, które miały ten problem wcześniej, cierpią na hemoroidy również w czasie ciąży.

Hemoroidy w czasie ciąży a dostępne metody leczenia

Czasami hemoroidy ustępują samoistnie po ciąży i porodzie, bez żadnego specjalnego leczenia. Jednak pozostawianie ich bez leczenia nie jest dobrym pomysłem, ponieważ stan może się pogorszyć i znacząco wpłynąć na jakość życia lub spowodować poważne komplikacje.

Kobiety zwykle najpierw wybierają leczenie domowe, ponieważ w większości przypadków daje ono skuteczne rezultaty. Jeśli nie ma poprawy, wskazane jest jednak udanie się do lekarza w celu rozpoczęcia bardziej zaawansowanego leczenia.

Jak zatem można leczyć hemoroidy podczas ciąży? Zobaczmy.

W domu

Niektóre z domowych środków, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy, obejmują:

  • Nie przebywać przez długi czas w pozycji siedzącej ani stojącej. Najlepiej jest pochodzić przez krótki czas, średnio co godzinę.
  • Wykonywać ćwiczenia fizyczne. Codzienny 30-minutowy zestaw ćwiczeń przynosi świetne efekty, aby pobudzić krążenie.
  • Siadać na poduszce lub okrągłym pufie.
  • Letnia kąpiel. Ciepła kąpiel nasiadowa kilka razy dziennie pomaga złagodzić ból.
  • Zimne okłady. Zimne okłady lub kompresy z lodu nałożone na ten obszar również pomagają zmniejszyć stan zapalny i ból.
  • Używanie wilgotnych chusteczek. Są lepsze niż papier toaletowy. Jeszcze lepiej, jeśli mają dodatek z oczaru. W każdym razie nie powinny zawierać perfum ani alkoholu.
  • Leżenie na lewym boku. Ta pozycja jest najlepsza do spania i można ją przyjmować kilka razy dziennie, aby złagodzić dyskomfort.
  • Ćwiczenia Kegla. Nie tylko pomagają przygotować się do porodu, ale także pomagają złagodzić hemoroidy.

Zobacz także ten interesujący materiał: Dokuczliwe zaparcia: jakie mają przyczyny?

Leczenie po konsultacji lekarskiej

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakiegokolwiek krwawienia podczas ciąży, nawet jeśli masz oczywistą pewność, że pochodzi ono z hemoroidów. Jeśli tak rzeczywiście jest, to lekarz może pomóc w opanowaniu problemu.

Zwykle lekarz przepisuje środek przeczyszczający lub pewne czopki, aby wyregulować zaparcia. Może również przepisać leki przeciwbólowe, a także krem, który łagodzi objawy i nie stanowi zagrożenia dla ciąży.

Poza tym, lekarz może przepisać jeden z następujących zabiegów:

  • Podwiązanie przy pomocy opaski elastycznej. Wokół podstawy hemoroidów umieszcza się gumkę. To zatrzymuje przepływ krwi i po około 10 do 12 dniach guzek odpada. Zamiast tego pozostaje blizna, która zapobiega ponownemu wystąpieniu problemu w tym samym miejscu.
  • Skleroterapia. Polega na wstrzyknięciu substancji chemicznej do zmienionych chorobowo żył. Pomaga im skurczyć się i leczy problem, który po pewnym czasie może jednak pojawić się ponownie.
  • Hemoroidektomia. Jest to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie hemoroidów. Ze względu na związane z nim ryzyko jest zalecany tylko w bardzo ciężkich przypadkach lub takich, w których występują powikłania.
  • Hemoroidopeksja zszywana. Wszczepia się specjalne zszywki chirurgiczne w celu ponownego umieszczenia hemoroidów w odbycie w przypadku ich wypadnięcia.

Hemoroidy w czasie ciąży – jak można im zapobiegać?

Zdrowe produkty
Dieta bogata w błonnik i picie dużej ilości wody pomaga zapobiegać hemoroidom.

Ideałem jest raczej zapobiegać hemoroidom zamiast je leczyć. Najlepszym sposobem na to jest unikanie zaparć. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby pić dużo wody i utrzymywać dietę bogatą w błonnik. Jeśli to konieczne, sięgnij również po suplement błonnika.

Powinnaś ponadto utrzymywać stabilny harmonogram posiłków, unikać pokarmów powodujących wzdęcia i fermentację. Staraj się również dobrze przeżuwać jedzenie i często ćwiczyć. Warto również podjąć inne środki ostrożności, takie jak:

  • Unikaj korzystania z roweru.
  • Często wykonuj ćwiczenia Kegla.
  • Nie czekaj, żeby iść do toalety, gdy poczujesz potrzebę wypróżnienia.
  • Unikaj siedzenia na toalecie przez długi czas.
  • Nie forsuj się podczas wypróżniania.
  • Unikaj spożywania suplementów żelaza.
  • Kładź się na boku, aby spać, czytać lub oglądać telewizję.
  • Zadbaj o właściwą wagę ciała.

Końcowe zalecenia

Bardzo ważne jest, aby koniecznie skonsultować się z lekarzem, jeśli hemoroidy przybierają niebieskawy odcień lub objawy nasilają się, utrudniając codzienne czynności. To samo dotyczy również przypadku bardzo obfitego krwawienia.

W każdym razie należy skonsultować z lekarzem wszelkie domowe środki, zanim zaczniesz je stosować. Konieczne jest również wczesne rozpoczęcie leczenia. Jeśli hemoroidy w czasie ciąży będą się rozwijać, mogą z czasem doprowadzić do wielu powikłań. Wszystkie środki służące zapobieganiu należy więc kontynuować również po  porodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrera, D., Ávila, E., & Díaz, L. (2007). Papel inmunológico de la progesterona en el mantenimiento del embarazo. Revista de investigación clínica, 59(2), 139-145.
  • De la Calle Fernández-Miranda, M. Estreñimiento y embarazo. Solicitada acreditación a la Comisión de Formación Continuada de las Profesiones Sanitarias de la Comunidad de Madrid-SNS, 63.
  • Silva, M. A., León, G., Castillo, V., Hernández, N., Gordillo, B., & Labastida, C. (2009). Enfermedad Hemorroidal como Complicación del Embarazo. Informe Médico, 11(4).
  • Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia. (2013). DIAGNÓSTICO Y TRATAMIENTO DEL ESTREÑIMIENTO DURANTE EL EMBARAZO. https://www.samem.es/uploads/app/700/elements/file/file1558950550.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.