Hemisferektomia - czym właściwie jest?

Hemisferektomia zazwyczaj wykonywana jest w wieku dziecięcym, bowiem mózg dzieci wykazuje większą plastyczność. Zdrowa półkula mózgu może przejąć więc wiele zadań od półkuli dysfunkcyjnej. 
Hemisferektomia - czym właściwie jest?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Hemisferektomia jest zabiegiem chirurgicznym najczęściej stosowanym w leczeniu epilepsji. Wykorzystuje się ją, bowiem choroby neurologiczne bardzo często nie reagują na mniej radykalne metody leczenia.

Wszystko wskazuje, iż pierwszą hemisferektomia przeprowadzono na psie w 1888 roku. Pierwsze doniesienia co do procedury przeprowadzonej na ludziach sięgają 1923 roku.

W latach 60-tych i 70-tych przeprowadzono wyłącznie kilka interwencji tego typu. Wyniki ich były jednak mało zachęcające.

Obecnie wskaźniki hemisferektomi odznaczają się większym sukcesem, niż w przeszłości. Nie stanowią już nadmiernie inwazyjnej interwencji.

Jednakże wśród metod leczenia chirurgicznego padaczki wyróżnia się operacje resekcyjne – z naciskiem na zabiegi precyzyjnego usuwania ognisk padaczkorodnych. A także lezjonektomie, czyli operacje rozłączeniowe oraz neurostymulacje. 

Hemisferektomia – czym się charakteryzuje?

Jest to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu jednej z półkul mózgowych. W zależności od przypadku mamy do czynienia zarówno z lewą, jak i prawą półkulą.

Tak jak wspomnieliśmy zabieg najczęściej przeprowadza się wśród dzieci, głównie w wieku od 5 do 10 lat.

mózg i neurony

Interwencja chirurgiczna tego typu ma zastosowanie przeciwdrgawkowe. Operację wykonuje się też u pacjentów z deficytami neurologicznymi oraz przy wyjątkowo ciężkich urazach głowy.

Rozwój neurochirurgii pozwala obecnie na przeprowadzanie mniej inwazyjnych operacji, które z reguły opierają się na przecinaniu funkcjonalnych połączeń nerwowych, a nie na resekcjach całych struktur.

Czasami wystarczyło wycięcie tylko skrawka półkuli. Nazywano ten zabieg hemisferektomią funkcyjną. W tych przypadkach minimalna część uszkodzonej tkanki zostaje usunięta, co oznaczało też ryzyko ponownego występowania napadów.

Hemisferektomia – wskazania

Przede wszystkim hemisferektomia wskazana jest dla chorych, którzy permanentnie zmagają się z napadami padaczkowymi i nie reagują na leczenie farmakologiczne, czy inne mniej inwazyjne interwencje chirurgiczne.

Usuwana półkula jest zazwyczaj na tyle uszkodzona przez ciągłe napady padaczkowe, że druga półkula przejmuje jej funkcje. Co więcej, w mózgu jest wiele elastycznych układów, dzięki którym zdrowe regiony mózgu mogą przejąć funkcję uszkodzonych.

W przypadku dzieci wskazaniem do hemisferektomii są poważne uszkodzenia w wyniku epilepsji, w tym całkowity lub częściowy paraliż oraz utrata czucia po stronie ciała przeciwnej do chorej półkuli.

Hemisferektomia jest wskazana w następujących przypadkach:

  • Hemiplegia czyli dziecięce porażenie mózgowe. Dzieci powyżej czwartego roku życia z zaburzeniami konwulsyjnymi i psychicznymi, które po dwuletniej terapii farmakologicznej nie odnotowały poprawy.
  • Zespół Sturge’a-Webera. To zaburzenie naczyniakowatości twarzowo-mózgowej. Charakteryzuje się plamką w okolicy nerwu trójdzielnego. Napady zazwyczaj zaczynają się we wczesnym wieku, a zaburzenie dotyczy całej półkuli.
  • Zapalenie mózgu Rasmussena. Jest to rzadkie i przewlekłe, ogniskowe zapalenie mózgu. Przy tym schorzeniu zaleca się natychmiastową interwencję. Prowadzi do zanikania całej półkuli mózgu.
  • Hemimegalencefalia (HME). Jest rzadką chorobą mózgu, malformacją mózgowia charakteryzującą się powiększeniem jednej półkuli mózgu, z towarzyszącym mu poszerzeniem komory bocznej. Zwykle występuje również z częściowym przemieszczeniem płata potylicznego na stronę przeciwną oraz ścieńczeniem ciała modzelowatego.
    Pacjentom towarzyszy padaczka, która występuje w ponad 90 % przypadków. Stosowanie interwencji chirurgicznej wciąż jest źródłem debaty.
  • Zaburzenia rozwoju korowego. Tylko wtedy, gdy zniekształcenia są jednostronne.

Charakterystyka interwencji chirurgicznej

Istnieją cztery powszechne metody hemisferektomii. We wszystkich z przypadków sukces interwencji zależy w dużej mierze od kontrolowania hemostazy. Poniżej przedstawiamy stosowane rodzaje hemisferektomii.

Hemisferektomia operacja
  • Hemisferektomia anatomiczna.
  • Hemidekortykacja.
  • Hemisferektomia funkcyjna.
  • Zmodyfikowana funkcyjna hemisferektomia.

Każdy z tych zabiegów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Co więcej, do zabiegu należy usunąć włosy z głowy i rozgraniczyć linię cięcia. Następnie chirurg wykonuje cięcie; odsłaniana i usuwana jest dura mater (opona twarda).

W zasięgu wzroku oznacza się obszar, który powinien zostać usunięty. Usuwa się i kauteryzuje n aczynia krwionośne. Następnie przeprowadza się drenaż. Wszystkie usunięte elementy: kość, czy opona twarda są przekształcane. Nacięcia są następnie zszywane.

Proces pooperacyjny

Przede wszystkim rekonwalescencja pooperacyjna jest niezwykle bolesna. Co więcej, zazwyczaj rura drenażowa pozostaje w organizmie od 3 do 4 dni. Następnie pacjent poddawany jest ocenie w celu jej usunięcia. Przed tym niezwykle ważne jest wykonanie testów diagnostycznych, w celu ustalenia potencjalnego krwawienia i ryzyka krwotoku.

Głównymi bezpośrednimi powikłaniami pooperacyjnymi są: zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, niestabilność hemodynamiczna, hipotermia, czy hiperkaliemia. Na szczęście zazwyczaj powikłania kontroluje się z powodzeniem na oddziale intensywnej terapii.

Początek napadów we wczesnym okresie pooperacyjnym uważa się za najpoważniejsze powikłanie. Wodogłowie występuje w około połowie przypadków i u prawie wszystkich pacjentów występuje aseptyczne zapalenie opon mózgowych. Śmiertelność waha się od 4% do 6%.

W przypadku 70% do 85% pacjentów poddawanych hemisferektomii udaje się kontrolować napady. U około 10-20% zauważa się znaczną poprawę jakości ich życia. Mimo to, niektóre z powikłań mogą występować dopiero po dłuższym czasie od wykonanego zabiegu.

To może Cię zainteresować ...
Operacja woreczka żółciowego – jaką stosować dietę?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Operacja woreczka żółciowego – jaką stosować dietę?

Operacja woreczka żółciowego za tobą, ale nie masz pewności, jaką powinieneś stosować dietę tuż po zabiegu? Dowiedz się więcej na ten temat!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Obrador Alcalde, S. (1951). Hemisferectomía en el tratamiento de las convulsiones de la hemiplejía infantil por hemiatrofía cerebral. Arquivos de Neuro-Psiquiatria, 9(3), 191-197.
  • Alcalá-Cerra, G., Paternina-Caicedo, Á., Díaz-Becerra, C., & Gutiérrez-Paternina, J. J. (2013). Control de las crisis epilépticas con la hemisferectomía cerebral en adultos: revisión sistemática y metaanálisis con datos de pacientes individuales. Neurocirugía.
  • Meneses, M. S. de, Kondageski, C., Santos, H. N. L. dos, Kowacs, P. A., Coelho, G. C., Gadens, G., … Simão, C. (2012). The usefulness of neuronavigation in functional hemispherectomy. Journal of Epilepsy and Clinical Neurophysiology.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.