Halluksy – 5 ziołowych antidotum w ich zwalczaniu

· Czerwiec 18, 2018
Niektóre rośliny lecznicze, takie jak lawenda, mają właściwości przeciwzapalne, które pomagają nam w walce z dyskomfortem wywołanym przez halluksy, a także zapobiegają rozwojowi tego schorzenia.

Jeśli chcemy naturalnie zwalczyć halluksy – potrzebujemy środków, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W tym artykule odkryjesz, które zielarskie sposoby zagwarantują najlepsze rezultaty.

Niektóre rośliny lecznicze, takie jak kurkuma, nagietek czy wspomniana lawenda mogą okazać się niezwykle skuteczne. Pomogą zmniejszyć ból i zredukować stan zapalny.

Czym są halluksy?

Halluksy są zwyrodnieniem stopy, które tworzy się jako odchylenie od pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowymn z towarzyszącym zniekształceniom obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Do czynników, które mogą wpłynąć na eskalacje problemu należą: ukształtowanie stopy, np. płaskostopie, czy stosowanie nieodpowiedniego obuwia, jak buty na wysokim obcasie. Problem najczęściej dotyka kobiet.

stopy damskie i halluksy

Na rynku występują wszelkiego rodzaju wkładki korygujące, żelowe osłony, piłeczki czy separatory i kliny międzypalcowe, które pomagają stopniowo zmieniać pozycję palców.

Możesz jednak wykonywać proste ćwiczenia rehabilitacyjne, które skorygują nieprawidłowości w dalszej perspektywie. W skrajnych przypadkach można skorzystać z zabiegu chirurgicznego.

Ziołowe sposoby w walce z halluksami

1.Nagietek

Nagietek ma całe spektrum zdrowotnych możliwości, jedną z nich jest walka z halluksami. Ten piękny, pomarańczowy kwiat jest podstawą wielu leczniczych specyfików na podrażnienia i rany, stany zapalne, skaleczenia, użądlenia itp.

Aplikując nagietek na zaatakowany obszar ciała – ograniczany stan zapalny, gwarantujemy dobre krążenie, a ponadto zapobiegamy powstawaniu kurzajek. 

  • Możemy stosować płyny i emulsje na bazie nagietka (z aktywnymi bądź homeopatycznymi składnikami).
  • Ponieważ obszar na który aplikujemy remedium jest niewielki możemy też wydobyć sok z kwiatu i naturalnie go zastosować
  • Sprawdzą się też olejki eteryczne na bazie nagietka
napar z nagietka na halluksy

2. Rumianek

Rumianek to roślina lecznicza dobrze znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących. Jeśli zdecydujemy się zaaplikować rumianek na halluksy – zniwelujemy zaczerwienienia, co więcej możemy zapobiec pogarszaniu się tego schorzenia.

Będzie to tym łatwiejsze, że każdy z nas posiada tę napar czy herbatę z rumianku w swoim domu.

  • Zalecamy przygotowanie kąpieli dla stóp ze stężonym naparem z rumianku i przyjemny odpoczynek przez 20 lub 30 minut. Możemy stosować ten rytuał leczniczy każdego wieczoru, przed pójściem spać.
  • Ponadto jeśli chcemy wzmocnić efekt możemy wmasować w dotknięty problemem obszar – olejek z rumianku.

3. Kurkuma

Kurkuma to produkt spożywczy, który znajduje się na liście superżywności (ang. superfood) i  wyróżnia się wieloma właściwościami leczniczymi. Ma niezwykłe działanie przeciwbólowe, ale także czynności przeciwzapalne. Ponadto charakteryzuje się atrybutami przeciwutleniającymi i leczniczymi, dlatego jest idealnym lekarstwem także na halluksy.

Możemy włączyć ją do naszej codzienności na kilka sposobów:

  • Zastosowanie: Można zaaplikować proszek kurkumy bezpośrednio na halluksy (z małą ilością wody, aloesu lub oleju), jako balsam leczniczy.
  • Konsumpcja: Zalecamy połączenie kurkumy z oliwą z oliwek i czarnym pieprzem. Połączenie kurkuminy ze zdrowymi tłuszczami oleju i piperyną z pieprzu – potęguje jej lecznicze możliwości.

Przeczytaj też: Piękne stopy – oto 7 cennych porad

4. Lawenda

Lawenda to jedno z najczęściej wybieranych antidotum, ponieważ oferuje wachlarz rozwiązań w stosunku co do różnych schorzeń i zaburzeń w organizmie. Jej właściwości przeciwzapalne i relaksujące sprawiają, że jest to skuteczne remedium na powstałe halluksy i świetny środek zapobiegawczy.

olejek z lawendy na halluksy

  • Zalecamy nałożenie odrobiny olejku lawendowego na halluksy.
  • Najlepiej jest wymieszać olejek lawendowy z oliwą, olejem kokosowym lub migdałowym, aby rozcieńczyć powstałą substancję i wmasować delikatnie w halluksy zwane też koślawymi paluchami.

Co istotne lawendowy masaż wywoła przyjemny i kojący wpływ na całe nasze ciało i obdarzy nas pachnącym aromatem.

Ta cecha charakterystyczna łączy się z właściwościami lawendy wobec walki z bezsennością.

5. Ruta zwyczajna

Ruta to roślina lecznicza, która pobudza krążenie, koi ból i niweluje stan zapalny. Dzięki zawartości kumaryny, flawonoidów i witaminy C, roślina ta jest doskonałym lekarstwem w naturalnym procesie zwalczania haluksów. Ruta pomaga także w chorobach reumatycznych, takich jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zalecamy przygotowanie naparu z ruty, w którym zanurzymy stopy na co najmniej 15 minut. Idealnym rozwiązaniem byłoby powtarzane tego codziennie, dopóki nie zauważymy znacznej poprawy. Później warto kontynuować kąpiele w rucie 3 razy w tygodniu.

To istotny i skuteczny środek w walce z halluksami, potrzeba nam tylko cierpliwości!