Halluksy - 5 ziołowych antidotum w ich zwalczaniu

Niektóre rośliny lecznicze, takie jak lawenda, mają właściwości przeciwzapalne, które pomagają nam w walce z dyskomfortem wywołanym przez halluksy, a także zapobiegają rozwojowi tego schorzenia.
Halluksy - 5 ziołowych antidotum w ich zwalczaniu
Renata Sylwia Kosierb Fernández

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli chcemy naturalnie zwalczyć halluksy – potrzebujemy środków, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W tym artykule odkryjesz, które zielarskie sposoby zagwarantują najlepsze rezultaty.

Niektóre rośliny lecznicze, takie jak kurkuma, nagietek czy wspomniana lawenda mogą okazać się niezwykle skuteczne. Pomogą zmniejszyć ból i zredukować stan zapalny.

Czym są halluksy?

Halluksy są zwyrodnieniem stopy, które tworzy się jako odchylenie od pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym zniekształceniom obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Do czynników, które mogą wpłynąć na eskalacje problemu należą: ukształtowanie stopy, np. płaskostopie, czy stosowanie nieodpowiedniego obuwia, jak buty na wysokim obcasie. Problem najczęściej dotyka kobiet.

Stopy damskie

Na rynku występują wszelkiego rodzaju wkładki korygujące, żelowe osłony, piłeczki czy separatory i kliny międzypalcowe, które pomagają stopniowo zmieniać pozycję palców.

Możesz jednak wykonywać proste ćwiczenia rehabilitacyjne, które skorygują nieprawidłowości w dalszej perspektywie. W skrajnych przypadkach można skorzystać z zabiegu chirurgicznego.

Ziołowe sposoby w walce z halluksami

1.Nagietek

Nagietek ma całe spektrum zdrowotnych możliwości, jedną z nich jest walka z halluksami. Ten piękny, pomarańczowy kwiat jest podstawą wielu leczniczych specyfików na podrażnienia i rany, stany zapalne, skaleczenia, użądlenia itp.

Aplikując nagietek na zaatakowany obszar ciała – ograniczany stan zapalny, gwarantujemy dobre krążenie, a ponadto zapobiegamy powstawaniu kurzajek. 

  • Możemy stosować płyny i emulsje na bazie nagietka (z aktywnymi bądź homeopatycznymi składnikami).
  • Ponieważ obszar na który aplikujemy remedium jest niewielki możemy też wydobyć sok z kwiatu i naturalnie go zastosować
  • Sprawdzą się też olejki eteryczne na bazie nagietka
Napar z nagietka na halluksy

2. Rumianek

Rumianek to roślina lecznicza dobrze znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących. Jeśli zdecydujemy się zaaplikować rumianek na halluksy – zniwelujemy zaczerwienienia, co więcej możemy zapobiec pogarszaniu się tego schorzenia.

Będzie to tym łatwiejsze, że każdy z nas posiada tę napar czy herbatę z rumianku w swoim domu.

  • Zalecamy przygotowanie kąpieli dla stóp ze stężonym naparem z rumianku i przyjemny odpoczynek przez 20 lub 30 minut. Możemy stosować ten rytuał leczniczy każdego wieczoru, przed pójściem spać.
  • Ponadto jeśli chcemy wzmocnić efekt możemy wmasować w dotknięty problemem obszar – olejek z rumianku.

3. Kurkuma

Kurkuma to produkt spożywczy, który znajduje się na liście superżywności (ang. superfood) i  wyróżnia się wieloma właściwościami leczniczymi. Ma niezwykłe działanie przeciwbólowe, ale także czynności przeciwzapalne. Ponadto charakteryzuje się atrybutami przeciwutleniającymi i leczniczymi, dlatego jest idealnym lekarstwem także na halluksy.

Możemy włączyć ją do naszej codzienności na kilka sposobów:

  • Zastosowanie: Można zaaplikować proszek kurkumy bezpośrednio na halluksy (z małą ilością wody, aloesu lub oleju), jako balsam leczniczy.
  • Konsumpcja: Zalecamy połączenie kurkumy z oliwą z oliwek i czarnym pieprzem. Połączenie kurkuminy ze zdrowymi tłuszczami oleju i piperyną z pieprzu – potęguje jej lecznicze możliwości.

4. Lawenda

Lawenda to jedno z najczęściej wybieranych antidotum, ponieważ oferuje wachlarz rozwiązań w stosunku co do różnych schorzeń i zaburzeń w organizmie. Jej właściwości przeciwzapalne i relaksujące sprawiają, że jest to skuteczne remedium na powstałe halluksy i świetny środek zapobiegawczy.

Olejek z lawendy na halluksy
  • Zalecamy nałożenie odrobiny olejku lawendowego na halluksy.
  • Najlepiej jest wymieszać olejek lawendowy z oliwą, olejem kokosowym lub migdałowym, aby rozcieńczyć powstałą substancję i wmasować delikatnie w halluksy zwane też koślawymi paluchami.

Co istotne lawendowy masaż wywoła przyjemny i kojący wpływ na całe nasze ciało i obdarzy nas pachnącym aromatem.

Ta cecha charakterystyczna łączy się z właściwościami lawendy wobec walki z bezsennością.

5. Ruta zwyczajna

Ruta to roślina lecznicza, która pobudza krążenie, koi ból i niweluje stan zapalny. Dzięki zawartości kumaryny, flawonoidów i witaminy C, roślina ta jest doskonałym lekarstwem w naturalnym procesie zwalczania haluksów. Ruta pomaga także w chorobach reumatycznych, takich jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zalecamy przygotowanie naparu z ruty, w którym zanurzymy stopy na co najmniej 15 minut. Idealnym rozwiązaniem byłoby powtarzane tego codziennie, dopóki nie zauważymy znacznej poprawy. Później warto kontynuować kąpiele w rucie 3 razy w tygodniu.

To istotny i skuteczny środek w walce z halluksami, potrzeba nam tylko cierpliwości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Akbik, D., Ghadiri, M., Chrzanowski, W., & Rohanizadeh, R. (2014). Curcumin as a wound healing agent. Life Sciences, 116(1), 1–7. Available at: https://doi.org/10.1016/j.lfs.2014.08.016. Accessed 28/04/2020.
  • Chainani-Wu, N. (2003). Safety and anti-inflammatory activity of curcumin: a component of tumeric (Curcuma longa). The Journal of Alternative & Complementary Medicine9(1), 161-168. Available at: https://doi.org/10.1089/107555303321223035. Accessed 28/04/2020.
  • Ferrari, J. (2009). Bunions. BMJ clinical evidence2009. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907787/. Accessed 28/04/2020.
  • Gupta. (2010). Chamomile: An anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. International Journal of Molecular Medicine, 26(6). Available at: https://doi.org/10.3892/ijmm_00000545. Accessed 28/04/2020.
  • Koulivand, P. H., Khaleghi Ghadiri, M., & Gorji, A. (2013). Lavender and the Nervous System. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013, 1–10. Available at: https://doi.org/10.1155/2013/681304. Accessed 28/04/2020.
  • Preethi, K. C., Kuttan, G., & Kuttan, R. (2009). Anti-inflammatory activity of flower extract of Calendula officinalis Linn. and its possible mechanism of action. Indian Journal of Experimental Biology, 47(2):113-20. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19374166. Accessed 28/04/2020.
  • Raghav, S. K., Gupta, B., Agrawal, C., Goswami, K., & Das, H. R. (2006). Anti-inflammatory effect of Ruta graveolens L. in murine macrophage cells. Journal of Ethnopharmacology, 104(1–2), 234–239. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jep.2005.09.008. Accessed 28/04/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.