Guacamole – poznaj najlepszy domowy przepis na ten sos!
O guacamole z pewnością słyszał każdy z nas. Często nie do końca wiemy jednak, jak i z czym się to je. Chcielibyśmy zaprezentować ci prosty, domowy przepis za tę zieloną meksykańską pastę, której podstawą jest pyszne i odżywcze awokado. Pozostałe składniki, takie jak cebula, kolendra, limonka czy papryczki chili, również są cennym źródłem witamin i minerałów.
Chociaż sos guacamole narodził się w Meksyku i stamtąd właśnie pochodzi, dziś jest on zanany i bardzo lubiany na całym świecie. Co więcej, jego popularność jest tak wielka, że bez problemu znajdziemy go w każdym większym supermarkecie. Ale czy taki sklepowy sos dorówna domowemu? Oczywiście, że nie!
Poznaj korzyści płynące z regularnego spożywania guacamole i naucz się przygotowywać zdrową, domową jego wersję.
Jak sos guacamole wpływa na zdrowie organizmu?
Zanim przejdziemy do przepisu, poznajmy korzyści, jakich pasta z awokado dostarcza naszemu organizmowi oraz dowiedzmy się, jak wpływa na ogólny stan zdrowia. Ponieważ awokado jest owocem kalorycznym, nie należy zajadać się nim bez ograniczeń. Pamiętaj, że jedna filiżanka sosu to około 250 kalorii.
Jedząc pastę guacamole z rozsądkiem, na pewno nie przytyjesz ani nie w żadnym stopniu nie ucierpi na tym twoja sylwetka. Ten dodatek do dań nie zawiera bowiem żadnych szkodliwych dla organizmu substancji.
- Awokado jest cennym źródłem błonnika pokarmowego. Już ćwiartka szklanki dostarcza organizmowi 3 gramów wartościowego błonnika, który odgrywa kluczową rolę w naturalnej kontroli apetytu, pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi oraz usprawnia procesy trawienne.
- Zawiera sporą ilość witaminy A, która wzmacnia układ odpornościowy oraz bardzo korzystnie wpływa na stan skóry. Regularnie smarując chleb sosem guacamole, prawidłowo zadbasz o swoją urodę oraz zapobiegniesz rozwojowi różnych chorób.
- Jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Jedna porcja awokado zawiera 3 gramy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i 1 gram jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Taka kompozycja sprawia, że awokado jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowego sera i całego układu sercowo-naczyniowego. Regularne spożywanie tego egzotycznego owocu pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy a nawet zawału.
- Zawarte w awokado kwasy tłuszczowe wspomagają absorpcję witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Należą do tej grupy między innymi witamina A, D, E i K. Co więcej, dostarczają one uczucia sytości na długo, dzięki czemu tracimy ochotę na niezdrowe przekąski między posiłkami.
- Jest cennym źródłem składników odżywczych. Dzięki spożywaniu tego typu produktów twój organizm będzie zadowalał się dostarczonymi mu porcjami i nie będzie domagał się więcej. Stopniowo będziesz tracić ochotę na wysokokaloryczne przekąski, słodycze i niezdrowe jedzenie typu fast food.
Teraz, gdy już poznałeś najważniejsze korzyści, jakich sos guacamole dostarcza naszemu organizmowi, czas przejść do przepisu. Jest on łatwy i szybki w przygotowaniu.
Zobacz także: Zdrowe tłuszcze – 10 opcji, których nie pomijaj w diecie
Przepis na domowe guacamole
Meksykański sos guacamole to znakomity i bardzo zdrowy dodatek do słonych dań. Oryginalnie towarzyszą mu kukurydziane chipsy nachos. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by smarować nim chrupiące grzanki lub zwyczajną kromkę chleba.
Ponadto pastę z awokado można stosować także jako dodatek do sałatek, a nawet zup.
Stanowi ona również idealne rozwiązanie jako baza zdrowych przekąsek w połączeniu z domowej roboty chipsami, pełnoziarnistym chrupiącym chlebkiem, kukurydzianymi plackami, krakersami, paluszkami warzywnymi, krewetkami… W tym przypadku lista dodatków nie ma końca.
Gwarantujemy ci, że po wypróbowaniu poniższego przepisu, na stałe zagości on w twojej codziennej diecie. Pyszne guacamole z ulubionymi dodatkami to fantastyczna przekąska, która w żadnym stopniu nie zagraża naszej sylwetce. Spróbuj ją już dziś!
Składniki na domowe guacamole
Jak świat długi i szeroki, istnieje wiele różnych wersji guacamole. Zawsze jednak podstawą sosu jest awokado, a dodatki zależą od danego regionu. Nie we wszystkich miejscach znajdziemy bowiem te same zioła czy odpowiedni gatunek cebuli.
Przygotowując zielony sos, miej na uwadze fakt, że powinien być on lekki. Jeśli dodasz zbyt dużo przypraw i cebuli, cudowny smak i aromat świeżego awokado znikną. Postaraj się więc znaleźć równowagę między awokado i przyprawami. Wówczas wyjdzie ci przepyszny sos, od którego prawdopodobnie szybko się uzależnisz.
Przeczytaj również: Pestka awokado i jej genialne zastosowania
Zanotuj listę potrzebnych składników:
- 4 dojrzałe awokado (około 80 gramów każde), najlepsze są te z gatunku Hass
- 1 średniej wielkości pomidor (około 30 g)
- 1 średniej wielkości cebula (około 60 g)
- Świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny (około 45 ml)
- Świeże liście kolendry (drobno posiekane)
- 1 papryczka chili (lub mały jej fragment, jeśli nie jesteś zwolennikiem mocno przyprawionych dań)
- Sól do smaku
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności dokładnie umyj pomidor i pokrój go w kostkę, na możliwie najmniejsze kawałki. Następnie drobniutko posiekaj cebulę i liście kolendry. Zanim przejdziesz do ich krojenia, usuń wszystkie łodygi – jako smaczna przyprawa sprawdzają się wyłącznie liście.
- Wrzuć posiekane pomidory, cebulę i kolendrę do odpowiedniej wielkości naczynia. Do przygotowania sosu możesz użyć również kamiennego moździerza.
- Wybierając awokado, upewnij się, czy jest ono dojrzałe. Sos guacamole na bazie twardego owocu jest niesmaczny oraz brak mu pożądanej, kremowej konsystencji. Kiedy zdobędziesz dojrzałe owoce, przekrój je na pół i usuń pestkę.
- Za pomocą łyżki usuń zielony miąższ i umieść go w naczyniu z posiekanymi pozostałymi składnikami.
- Następnie skrop całość świeżym sokiem z cytryny, dodaj szczyptę soli oraz papryczkę chili (wedle gustu). Jeśli nie chcesz, by twój sos guacamole był pikantny, zrezygnuj z ostrych przypraw. W zamian możesz dodać odrobinę świeżo zmielonego pieprzu.
- Całość dokładnie wymieszaj i zmiażdż widelcem lub zgnieć w moździerzu. Gotowa pasta powinna mieć jednolitą, kremową konsystencję. Możesz również zastosować ręczny blender.
- Jeśli nie chcesz przerobić pasty na idealnie gładki sos, możesz pozostawić większe kawałki awokado – w ten sposób serwowano guacamole w Meksyku jeszcze za czasów Azteków.
Oczywiście najlepiej jest jeść guacamole świeże, tuż po przygotowaniu. Jeśli jednak zostało ci dość dużo sosu, możesz go przechowywać przez około dwa dni w lodówce. Przełóż go do hermetycznie zamykanego pojemnika i włóż do lodówki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Woolf, A. B., Wibisono, R., Farr, J., Hallett, I., Richter, L., Oey, I., … Requejo-Jackman, C. (2013). Effect of high pressure processing on avocado slices. Innovative Food Science and Emerging Technologies. https://doi.org/10.1016/j.ifset.2013.02.011
- Palou, E., Hernández-Salgado, C., López-Malo, A., Barbosa-Cánovas, G. V., Swanson, B. G., & Welti-Chanes, J. (2000). High pressure-processed guacamole. Innovative Food Science and Emerging Technologies. https://doi.org/10.1016/S1466-8564(99)00002-8