Gry komputerowe: czy wiesz, jak wpływają one na nastolatków?
4 min.
Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2019
Martwisz się o to, w jaki sposób gry komputerowe wpływają na nastolatków? Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego dziecka, możesz podjąć kilka działań, na przykład grać w tego rodzaju gry z dziećmi w wieku nastoletnim i rozmawiać o ich zawartości, jak również nadzorować czas spędzony przed komputerem.
W naszym społeczeństwie panuje przeświadczenie, że gry komputerowe wywierają jedynie negatywny wpływ na dzieci. Warto dowiedzieć się, które z tych przekonań to mity, a które bazują na faktach.
Gry komputerowe mają również dobre strony, podobnie jak większość zdobyczy technologii, z których korzystamy w dzisiejszych czasach. Jednak istnieje wiele czynników, od których zależy wpływ, jaki na nas wywierają: wiek gracza, czas poświęcony na granie, tematyka gry, a nawet cechy charakterystyczne poszczególnych osób – w tym przypadku nastolatków.
Kilka badań udowodniło, że gry komputerowe mogą poprawić zdolności kognitywne, jak również umiejętność rozwiązywania problemów i przetwarzania informacji. Jednak istnieje wiele innych źródeł, które zwracają uwagę na ewentualne niebezpieczeństwa związane z takim sposobem spędzania czasu.
Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (AACAP) stwierdza, że:
“Dziewczęta spędzają średnio ponad godzinę na graniu w gry wideo, zaś chłopcy – ponad dwie. Nastolatkowie poświęcają więcej czasu na gry niż młodsze dzieci.”
Uzależnienie od gier internetowych może wywołać poważne problemy u nastolatków, zwłaszcza w sferze zachowania.
Oprócz tego badacze z tego związku naukowego podkreślają, że gry komputerowe stały się niezwykle wyrafinowane i realistyczne. Niektóre gry “łączą się z Internetem, pozwalając dzieciom i młodzieży grać i rozmawiać z dorosłymi i nieznanymi graczami”. Dlatego też trzeba mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i zachować sporą dozę ostrożności.
Część gier ma elementy edukacyjne. Jednak wiele z najbardziej popularnych tytułów cechują złe aspekty związane z promowaniem przemocy wobec ludzi i zwierząt. Poza tym w części z nich można natknąć się na uprzedzenia i dyskryminację, przemoc wobec osób określonej płci i stereotypy, które pomagają utrwalać negatywne postrzeganie określonych zachowań i postaw.
Możliwe oddziaływanie gier komputerowych na nastolatków
Większość z tych kwestii wiąże się z wpływem, jaki nadmierne granie w gry komputerowe wywiera na młodsze osoby oraz stopniem zatracenia się w odgrywanych rolach i postaciach. Problem stanowi również brak umiejętności z kontrolowania czasu przeznaczonego na granie.
Jakie szkodliwe efekty może nieść ze sobą zbyt długie i częste granie?
Nie sposób wymienić wszystkich negatywnych skutków gier komputerowych. Jednak warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
Mniej czasu spędzanego na socjalizacji z rodziną i przyjaciółmi.
Za mało czasu poświęcanego na zajęcia szkolne i odpoczynek.
Poza problemami natury behawioralnej, uzależnienie od gier komputerowych może prowadzić do siedzącego trybu życia, który odbije się negatywnie na zdrowiu dziecka.
Co możesz zrobić?
Rodzina i instytucje edukacyjne powinny promować lepsze wykorzystywanie gier komputerowych. Dzięki temu zmniejszą związane z nimi niebezpieczeństwa oraz sprawią, że ich oddziaływanie na dziecko będzie bardziej pozytywne.
Wybieraj gry, w które możesz grać razem z dziećmi i zadbaj o rozmowę o tym, co w nich zobaczycie. Poza tym nadzoruj znajomości zawarte podczas gry.
Powinnaś także ustalić określony czas na granie i pilnować, by był przestrzegany.
Ana Ramos w ciekawej publikacji Exploring Your Mind zauważa, że na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów gier komputerowych, na przykład platformówki:
“Ten rodzaj gier komputerowych polega na przechodzeniu z jednej zawieszonej platformy na drugą, pokonując przy tym różne przeszkody. Takie gry rozwijają szybsze procesy myślowe, ponieważ wszystko dzieje się w nich bardzo szybko. Ale duże tempo może wywoływać uczucie zmęczenia i osłabiać koncentrację podczas innych zajęć następujących po graniu“
Autorka nadmienia również, że istnieje wiele gier związanych i nie związanych ze sportem, jak również gry symulacyjne i strzelanki oraz gry z udziałem sztuk walki, w których pojawiają się “szybkie walki z użyciem broni lub bez niej”.
Takie gry, w których króluje przemoc, cieszą się złą sławą i stawiają wszystkie gry komputerowe w złym świetle. Niektóre badania sugerują nawet, że gry pełne przemocy mogą nasilać agresywne zachowania u dzieci, które w nie grają.
Podsumowując:
Gry komputerowe nie znikną nagle z naszego życia, dlatego nie ma sensu zabraniać nastolatkowi w nie grać. Zamiast tego najlepszą opcję stanowi odpowiednie nadzorowanie grania, najlepiej poprzez towarzyszenie dziecku. Dzięki temu rodzice będą mogli pokazać nastolatkom, w jaki sposób korzystać ze zdobyczy technologii już od najmłodszych lat.
Należy wyzbyć się przekonania, że gry komputerowe są zawsze złe. Prawda jest o wiele bardziej złożona. Gry komputerowe, podobnie jak wszystko inne, mogą nie stanowić zagrożenia, a nawet nieść ze sobą korzyści, jeśli będą wykorzystywane we właściwy sposób.
Zasięgnij porad od innych rodziców, nauczycieli i osób pracujących w służbie zdrowia. Gdy zabraknie Ci narzędzi do rozwiązania problemów, możesz uzyskać pomoc od innych osób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
American Academy of Child and Adolescent Psichiatry, AACAP, www.aacap.org
Ana Ramos. “El uso de los videojuegos en los niños, ¿benefician o perjudican?, agosto 2013 en lamenteesmaravillosa.com
Shao R, Wang Y. The Relation of Violent Video Games to Adolescent Aggression: An Examination of Moderated Mediation Effect. Front Psychol. 2019;10:384. Published 2019 Feb 21. doi:10.3389/fpsyg.2019.00384
Saquib N, Saquib J, Wahid A, et al. Video game addiction and psychological distress among expatriate adolescents in Saudi Arabia. Addict Behav Rep. 2017;6:112–117. Published 2017 Sep 28. doi:10.1016/j.abrep.2017.09.003
Kimmig AS, Andringa G, Derntl B. Potential Adverse Effects of Violent Video Gaming: Interpersonal- Affective Traits Are Rather Impaired Than Disinhibition in Young Adults. Front Psychol. 2018;9:736. Published 2018 May 16. doi:10.3389/fpsyg.2018.00736
American Academy of Child and Adolescent Psichiatry. Video Games and Children: Playing with Violence. (2015). Recuperado el 11 de diciembre de 2020. https://www.aacap.org/AACAP/Families_and_Youth/Facts_for_Families/FFF-Guide/Children-and-Video-Games-Playing-with-Violence-091.aspx
Harvard Medical School. Violent video games and young people. (2010). Recuperado el 11 de diciembre de 2020. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/violent-video-games-and-young-people.#:~:text=These%20organizations%20express%20concern%20that,to%20aggressive%20behavior%20and%20bullying.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.