Gry komputerowe: czy wiesz, jak wpływają one na nastolatków?
Martwisz się o to, w jaki sposób gry komputerowe wpływają na nastolatków? Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego dziecka, możesz podjąć kilka działań, na przykład grać w tego rodzaju gry z dziećmi w wieku nastoletnim i rozmawiać o ich zawartości, jak również nadzorować czas spędzony przed komputerem.
W naszym społeczeństwie panuje przeświadczenie, że gry komputerowe wywierają jedynie negatywny wpływ na dzieci. Warto dowiedzieć się, które z tych przekonań to mity, a które bazują na faktach.
Gry komputerowe mają również dobre strony, podobnie jak większość zdobyczy technologii, z których korzystamy w dzisiejszych czasach. Jednak istnieje wiele czynników, od których zależy wpływ, jaki na nas wywierają: wiek gracza, czas poświęcony na granie, tematyka gry, a nawet cechy charakterystyczne poszczególnych osób – w tym przypadku nastolatków.
Przeczytaj również: Zajęcia pozalekcyjne dla młodszych nastolatków
Gry komputerowe i ich wpływ na nastolatków
Kilka badań udowodniło, że gry komputerowe mogą poprawić zdolności kognitywne, jak również umiejętność rozwiązywania problemów i przetwarzania informacji. Jednak istnieje wiele innych źródeł, które zwracają uwagę na ewentualne niebezpieczeństwa związane z takim sposobem spędzania czasu.
Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (AACAP) stwierdza, że:
“Dziewczęta spędzają średnio ponad godzinę na graniu w gry wideo, zaś chłopcy – ponad dwie. Nastolatkowie poświęcają więcej czasu na gry niż młodsze dzieci.”
Uzależnienie od gier internetowych może wywołać poważne problemy u nastolatków, zwłaszcza w sferze zachowania.
Oprócz tego badacze z tego związku naukowego podkreślają, że gry komputerowe stały się niezwykle wyrafinowane i realistyczne. Niektóre gry “łączą się z Internetem, pozwalając dzieciom i młodzieży grać i rozmawiać z dorosłymi i nieznanymi graczami”. Dlatego też trzeba mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i zachować sporą dozę ostrożności.
Część gier ma elementy edukacyjne. Jednak wiele z najbardziej popularnych tytułów cechują złe aspekty związane z promowaniem przemocy wobec ludzi i zwierząt. Poza tym w części z nich można natknąć się na uprzedzenia i dyskryminację, przemoc wobec osób określonej płci i stereotypy, które pomagają utrwalać negatywne postrzeganie określonych zachowań i postaw.
Możliwe oddziaływanie gier komputerowych na nastolatków
Większość z tych kwestii wiąże się z wpływem, jaki nadmierne granie w gry komputerowe wywiera na młodsze osoby oraz stopniem zatracenia się w odgrywanych rolach i postaciach. Problem stanowi również brak umiejętności z kontrolowania czasu przeznaczonego na granie.
Jakie szkodliwe efekty może nieść ze sobą zbyt długie i częste granie?
Nie sposób wymienić wszystkich negatywnych skutków gier komputerowych. Jednak warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
- Mniej czasu spędzanego na socjalizacji z rodziną i przyjaciółmi.
- Za mało czasu poświęcanego na zajęcia szkolne i odpoczynek.
- Mniejsza ilość ćwiczeń i siedzący tryb życia, zwiększający ryzyko wystąpienia otyłości.
Poza problemami natury behawioralnej, uzależnienie od gier komputerowych może prowadzić do siedzącego trybu życia, który odbije się negatywnie na zdrowiu dziecka.
Co możesz zrobić?
- Rodzina i instytucje edukacyjne powinny promować lepsze wykorzystywanie gier komputerowych. Dzięki temu zmniejszą związane z nimi niebezpieczeństwa oraz sprawią, że ich oddziaływanie na dziecko będzie bardziej pozytywne.
- Wybieraj gry, w które możesz grać razem z dziećmi i zadbaj o rozmowę o tym, co w nich zobaczycie. Poza tym nadzoruj znajomości zawarte podczas gry.
- Powinnaś także ustalić określony czas na granie i pilnować, by był przestrzegany.
Przeczytaj również: Nastoletnie dziecko – 5 porad, aby były świadome
Ana Ramos w ciekawej publikacji Exploring Your Mind zauważa, że na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów gier komputerowych, na przykład platformówki:
“Ten rodzaj gier komputerowych polega na przechodzeniu z jednej zawieszonej platformy na drugą, pokonując przy tym różne przeszkody. Takie gry rozwijają szybsze procesy myślowe, ponieważ wszystko dzieje się w nich bardzo szybko. Ale duże tempo może wywoływać uczucie zmęczenia i osłabiać koncentrację podczas innych zajęć następujących po graniu“
Autorka nadmienia również, że istnieje wiele gier związanych i nie związanych ze sportem, jak również gry symulacyjne i strzelanki oraz gry z udziałem sztuk walki, w których pojawiają się “szybkie walki z użyciem broni lub bez niej”.
Takie gry, w których króluje przemoc, cieszą się złą sławą i stawiają wszystkie gry komputerowe w złym świetle. Niektóre badania sugerują nawet, że gry pełne przemocy mogą nasilać agresywne zachowania u dzieci, które w nie grają.
Podsumowując:
- Gry komputerowe nie znikną nagle z naszego życia, dlatego nie ma sensu zabraniać nastolatkowi w nie grać. Zamiast tego najlepszą opcję stanowi odpowiednie nadzorowanie grania, najlepiej poprzez towarzyszenie dziecku. Dzięki temu rodzice będą mogli pokazać nastolatkom, w jaki sposób korzystać ze zdobyczy technologii już od najmłodszych lat.
- Należy wyzbyć się przekonania, że gry komputerowe są zawsze złe. Prawda jest o wiele bardziej złożona. Gry komputerowe, podobnie jak wszystko inne, mogą nie stanowić zagrożenia, a nawet nieść ze sobą korzyści, jeśli będą wykorzystywane we właściwy sposób.
- Zasięgnij porad od innych rodziców, nauczycieli i osób pracujących w służbie zdrowia. Gdy zabraknie Ci narzędzi do rozwiązania problemów, możesz uzyskać pomoc od innych osób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Academy of Child and Adolescent Psichiatry, AACAP, www.aacap.org
- Ana Ramos. “El uso de los videojuegos en los niños, ¿benefician o perjudican?, agosto 2013 en lamenteesmaravillosa.com
- Shao R, Wang Y. The Relation of Violent Video Games to Adolescent Aggression: An Examination of Moderated Mediation Effect. Front Psychol. 2019;10:384. Published 2019 Feb 21. doi:10.3389/fpsyg.2019.00384
- Saquib N, Saquib J, Wahid A, et al. Video game addiction and psychological distress among expatriate adolescents in Saudi Arabia. Addict Behav Rep. 2017;6:112–117. Published 2017 Sep 28. doi:10.1016/j.abrep.2017.09.003
- Kimmig AS, Andringa G, Derntl B. Potential Adverse Effects of Violent Video Gaming: Interpersonal- Affective Traits Are Rather Impaired Than Disinhibition in Young Adults. Front Psychol. 2018;9:736. Published 2018 May 16. doi:10.3389/fpsyg.2018.00736
- American Academy of Child and Adolescent Psichiatry. Video Games and Children: Playing with Violence. (2015). Recuperado el 11 de diciembre de 2020. https://www.aacap.org/AACAP/Families_and_Youth/Facts_for_Families/FFF-Guide/Children-and-Video-Games-Playing-with-Violence-091.aspx
- Harvard Medical School. Violent video games and young people. (2010). Recuperado el 11 de diciembre de 2020. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/violent-video-games-and-young-people.#:~:text=These%20organizations%20express%20concern%20that,to%20aggressive%20behavior%20and%20bullying.