Granita z marakui - dowiedz się, jak zrobić ten zdrowy deser

Tego lata zaskoczysz wszystkich oryginalnym deserem z marakui. Autentyczna eksplozja smaku, która powstaje w kilka chwil.
Granita z marakui - dowiedz się, jak zrobić ten zdrowy deser
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Granita z marakui lub z jakiegokolwiek innego owocu to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na odświeżenie się i zaspokojenie pragnienia. Tym bardziej, że przygotowana bez cukru jest doskonałą i zdrową alternatywą dla soków.

Ponadto ten cudowny owoc zawiera autentyczny odżywczy koktajl, dzięki któremu pomożesz swojemu ciału funkcjonować na co dzień i zadbasz o dobre samopoczucie.

Jego jadalną częścią stanowi miąższ wraz z zawartymi w nim nasionami. To raczej galaretowata konsystencja, w zależności od odmiany żółta, pomarańczowa lub fioletowa.

Marakuję można spożywać na świeżo za pomocą łyżki. Ale idealnie nadaje się również do przygotowywania większej ilości przepisów. Można z niej bowiem zrobić soki, koktajle, sosy, dżemy, ciasta i inne desery, takie jak granita z marakui.

Latem, na stołach gości pyszna granita z marakui, która zachwyci gości. Poniżej pokazujemy, jak ją zrobić. Często picie czystej wody może być nieco bez smaku i mamy ochotę znaleźć jakieś smakowe alternatywy. Oto idealne rozwiązanie.

Jakie właściwości ma marakuja?

Marakuja należy do rodziny Passifloraceae, która obejmuje ponad 500 gatunków występujących w regionach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Polska nazwa brzmi bardzo intrygująco: męczennica jadalna. Natomiast to właśnie marakuja jest odmianą najczęściej produkowaną i spożywaną na całym świecie.

Ceni się ją za niezwykły smak, wielką wartość odżywczą a także korzyści zdrowotne, jakie może przynieść spożywanie tego owocu. Nie należy ich więc lekceważyć. Dziś wydaje się, że wszyscy już pamiętamy o tym, jak ważne jest wprowadzanie do diety zalecanych porcji owoców i warzyw.

W owocach męczennicy szczególnie wyróżnia się obecność węglowodanów, błonnika, witamin C i A a także niektórych minerałów (potas, mangan, fosfor i żelazo). Zawiera również ciekawe składniki, takie jak karoteny, flawonoidy i antocyjany.

Niektóre z tych składników odżywczych i pierwiastków nadają marakui wysoką aktywność przeciwutleniającą. Oznacza to, że mogą neutralizować wolne rodniki, które wiążą się z pojawieniem się niektórych chorób zwyrodnieniowych a także ze starzeniem się organizmu.

Inne korzyści, jakie daje marakuja

Inne korzyści, wynikające z jej składu, które można wyróżnić, to:

  • Dowody naukowe wskazują, że polifenole odgrywają rolę immunomodulującą w organizmie. Dlatego mogą mieć wyjątkowy wkład w zapobieganie chorobom zapalnym, takim jak otyłość, cukrzyca typu II, problemy sercowo-naczyniowe i niektóre rodzaje nowotworów.
  • Błonnik pomaga w utrzymaniu mikroflory jelitowej w dobrej kondycji i zapobiega zaparciom. Ponadto eksperci zalecają wprowadzenie do diety owoców jako źródła błonnika, gdyż ich spożycie wiąże się z mniejszą zachorowalnością na cukrzycę i otyłość.
  • W organizmie karoteny są przekształcane w witaminę A. Jest to szczególnie ważne dla układu odpornościowego, wzroku i układu rozrodczego.
Marakuja nadaje się do deserów i innych przetworów, aby urozmaicić sposób jej spożywania. Granita z marakui to fajna opcja na lato.

Środki ostrożności

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie marakui jest bezpieczne i większość ludzi może ją spożywać bez problemów. Należy jednak ostrzec przed możliwymi niedogodnościami.

Z jednej strony istnieje możliwość uczulenia na owoce, zwłaszcza u osób z wcześniejszą alergią na lateks. Ponadto reakcja krzyżowa może wystąpić dość często. Najczęstsze objawy to pokrzywka, swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Podobnie w skórze i niedojrzałych owocach można znaleźć alkaloidy i cyjany o działaniu toksycznym. Z tego powodu ważne jest unikanie zielonych owoców.

Granita z marakui – idealny przepis na gorący dzień

Idealne orzeźwienie na lato, a także sposób na picie wody w ciągu dnia, która pomaga nawodnić organizm.

Granita z marakui – potrzebne składniki

  • 4 marakuje.
  • 1 szklanka wody.
  • 2 dojrzałe i jędrne mango.
  • 1/2 szklanki cukru.
  • 1 cytryna

Granita z marakui krok po kroku

  1. Mango umyj, obierz i pokrój na kilka kawałków. Obierz marakuję i wyciągnij cały miąższ.
  2. Oczyść i osusz cytrynę i zetrzyj skórkę na tarce.
  3. Następnie umieść obydwa owoce w naczyniu blendera. Następnie dodaj skórkę z cytryny, wodę i cukier. Miksuj przez około 20 sekund, aż powstanie jednorodny i gęsty sok.
  4. Wlej do zamykanego pojemnika i zamrażaj przez 2 godziny.
  5. Po tym czasie ponownie zmiksuj granitę z marakui i wstaw do lodówki na kolejne 5 godzin.
  6. Wyjmij granitę około 20 minut przed podaniem. Aby móc ją elegancko podać, rozbij zamrożony sok za pomocą widelca i umieść w pojedynczych szklankach.

Jeśli chcesz przygotować wersję bez cukru, istnieją inne możliwości dosłodzenia tego napoju, np. stewia. Można nawet wypróbować przepis bez cukru, wykorzystując słodycz samych składników.

Istnieją inne owoce tropikalne, które bardzo dobrze komponują się z marakują i dzięki którym można przygotować większą różnorodność tego napoju. Spróbuj bez obaw granitę z ananasem, kokosem, cytryną lub papają!

Owoce tropikalne można łączyć ze sobą robiąc różne wersje granity. Papaja to dobra opcja.

Granita z marakui zachwyci cię swoim smakiem

Przed przygotowaniem jakiegokolwiek przepisu w kuchni należy przygotować wszystkie potrzebne składniki. W tym przypadku jedynymi bohaterami są owoce, więc wybór idealnych okazów jest jednym z kluczy do sukcesu granity.

Kupując, lepiej wybrać okazy, które ważą więcej, ponieważ jest to oznaka miazgi w dobrym stanie. Skóra nie powinna mieć guzków, zielonych plam ani przebarwień (prawie zawsze jest zielona lub żółta).

Owoce z pomarszczoną skórką są gotowe do spożycia i wskazane jest, aby zrobić to w jak najkrótszym czasie. Należy je przechowywać w lodówce. Wręcz przeciwnie, jeśli skóra jest gładka, należy je przechowywać w temperaturze pokojowej, aby owoc dojrzał i nabrał słodyczy.

Granita z marakui (sama lub w towarzystwie innych owoców) to napój, który można spożywać o każdej porze dnia. Jeśli chcesz ją pić jako zwykły napój, o wiele lepiej przygotować ją jednak bez cukru.

Zachęcamy, aby zawsze mieć pod ręką ten pyszny napój – deser. Dzięki temu możesz przywitać swoich gości pysznym napojem bezalkoholowym. Możesz go również podać do wiejskiej przekąski lub jako zamiennik koktajlu alkoholowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brehler R, et al. “Latex-fruit syndrome”: frequency of cross-reacting IgE antibodies. Allergy. Abril 1997. 52(4):404-410.
  • Clínica Mayo. Alergia al látex.
  • Cressey P, et al. Cyanogenic glycosides in plant-based foods available in New Zealand. Food additives and contaminants. Part A, chemistry, analyse, control, exposure & risk assessment. Agosto 2013. 30(11):1946-53.
  • Lobo V, et al. Free radicals, antioxidants and functional foods: impact on human health. Pharmacognosy review. Julio-Diciembre 2010. 4(8):118-126.
  • Office of Dietary Supplements. National Institutes of Health. Vitamina A. Febrero 2020. U.S Department of Health and Human Services.
  • Ramos dos Reis L.C, et al. Antioxidant potential and phytochemical characterization of yellow, purple and orange passion fruit. Journal of Food Science and Technology. Julio 2018. 55(7):2679-2691.
  • Yahfoufi N et al. The immunomodulatory and anti-inflamatory role of polyphenols. Nutrients. Noviembre 2018. 10(11):1618.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.