Gojenie tatuażu - 4 produkty, których należy unikać
Po zrobieniu tatuażu najlepiej wprowadzić pewne zmiany w diecie, aby przyspieszyć proces gojenia, unikając niektórych pokarmów. Niektóre składniki zwiększają poziom wewnętrznego stanu zapalnego. Istnieją jednak również inne substancje, które wspomagają gojenie tatuażu, takie jak witamina C.
Gojenie tatuażu – jakich produktów unikać?
Omówimy pokarmy, których należy unikać po zrobieniu tatuażu, aby utrzymać stan zapalny pod kontrolą i przyspieszyć proces gojenia. Należy pamiętać, że wiele z nich powinno być również ograniczanych nie tylko po zrobieniu sobie tatuażu, ale również w przypadku innych ran.
1. Słodkie napoje bezalkoholowe
Słodkie napoje zwykle zawierają duże ilości dodanych cukrów. Elementy te powodują wzrost stresu trzustkowego z powodu podwyższonego poziomu cukru we krwi, zwiększając w ten sposób wewnętrzny stan zapalny.
Nawet jego regularne spożywanie w dużych ilościach wiązałoby się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2. Tak wynika z badań opublikowanych w Current Diabetes Reports.
Przeczytaj również: Tatuaż nadziei – grupa artystów wspiera kobiety z rakiem piersi
2. Potrawy smażone i panierowane
Smażone potrawy zmieniają profil lipidowy żywności. Kwasy tłuszczowe pod wpływem wysokich temperatur przekształcają się w kwasy typu trans.
Mówimy o szeregu związków, które jak wykazano, zwiększają wewnętrzne stany zapalne, a także dysfunkcję na poziomie mitochondriów. Nie nadają się do spożycia ogólnie, ale tym bardziej, gdy chcemy zmaksymalizować zdolność organizmu do regeneracji po stresującym wydarzeniu.
3. Kiełbasy
Kiełbasy są źródłem niskiej jakości sztucznych dodatków. Przykładem mogą być azotyny.
Ich spożycie zostało powiązane ze zmianami w organizmie. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients mogą one zwiększyć częstość występowania nowotworów związanych z przewodem pokarmowym.
Z tego powodu nie zaleca się spożywania przetworzonego czerwonego mięsa. W specyficznym kontekście tatuaży są one również związane ze zwiększonym stanem zapalnym w organizmie.
4. Napoje alkoholowe
Alkohol jest substancją toksyczną, niezależnie od spożytej dawki. Pod żadnym pozorem nie powinien być obecny w diecie.
Zmienia endogenną syntezę białek i zmniejsza produkcję męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron. Podnosi również syntezę kortyzolu, prowadząc do stresu i katabolizmu.
Jakby tego było mało, spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych patologii na przestrzeni lat. Wpływa nie tylko na pracę serca, ale także na fizjologię ośrodkowego układu nerwowego.
W przypadku tatuaży alkohol działa jak substancja sprzyjająca odwodnieniu. Usuwanie wody ze skóry w trakcie procesu gojenia nie jest korzystne i może opóźnić działanie fibroblastów.
Co jeść, aby przyspieszyć gojenie tatuażu?
Najlepszym sposobem na przyspieszenie gojenia tatuażu jest włączenie do diety pokarmów z wysoką zawartością witaminy C i witaminy A. Oba pierwiastki stymulują syntezę kolagenu, najobficiej występującego białka w organizmie człowieka. Wchodzi on w skład wszystkich tkanek organizmu, a jego niedobór wiąże się z problemami w gojeniu i większym ryzykiem powstawania urazów mięśniowych.
Wśród produktów spożywczych, które wyróżniają się koncentracją obu tych składników odżywczych, możemy wyróżnić:
- Pomidory
- Papryka
- Owoce cytrusowe
Istotne byłoby również włączenie do diety innych produktów o działaniu przeciwzapalnym. Mamy tu na myśli zwłaszcza te, które zawierają omega-3, czyli na przykład tłuste ryby.
O czym pamiętać
Podsumowując, unikanie spożywania niektórych produktów po wykonaniu tatuażu jest ważne, aby przyspieszyć proces regeneracji i modulować poziom wewnętrznego stanu zapalnego. W tym sensie można zalecić spożywanie przypraw kulinarnych, takich jak kurkuma.
Ważne jest też, aby pamiętać, że niezbędne jest zoptymalizowanie innych dobrych nawyków, takich jak odpowiedni sen. Pozwoli to zachować równowagę hormonalną, która przyspieszy procesy naprawcze i zmniejszy stan zapalny oraz towarzyszący ból.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018;18(6):31. Published 2018 Apr 18. doi:10.1007/s11892-018-1004-6
- Oteng AB, Kersten S. Mechanisms of Action of trans Fatty Acids. Adv Nutr. 2020;11(3):697-708. doi:10.1093/advances/nmz125
- Song P, Wu L, Guan W. Dietary Nitrates, Nitrites, and Nitrosamines Intake and the Risk of Gastric Cancer: A Meta-Analysis. Nutrients. 2015;7(12):9872-9895. Published 2015 Dec 1. doi:10.3390/nu7125505