Czarna henna stosowana do tatuaży - jakie są zagrożenia?

Czarna henna stała się powszechnie stosowana w wykonywaniu tatuaży. Może ona jednak powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.
Czarna henna stosowana do tatuaży - jakie są zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

,Henna jest powszechnie stosowana do wykonywania tatuaży. Czy słyszałeś o zagrożeniach związanych z jej używaniem w tymczasowych tatuażach? W dzisiejszych czasach jest to bardzo popularny trend, który nasila się w sezonie letnim, kiedy skóra jest bardziej wyeksponowana.

Ten pigment pozyskiwany jest z krzewu. Jeśli jest nakładany naturalnie, kolor tatuażu może być nieprzezroczysty, z miedzianym lub brązowawym odcieniem, co jest mniej uderzające. Jednak po dodaniu chemikaliów, takich jak parafenylenodiamina, tusz ciemnieje, dzięki czemu efekt jest bardziej przyciągający wzrok. Jednocześnie jednak tak modyfikowana henna może powodować różne reakcje, zagrażając zdrowiu.

Co to jest henna i do czego służy?

Henna, czy też naturalna henna (jak możemy ją też nazwać w celu odróżnienia od produktu pochodzącego z dodatków), jest pigmentem. Jest pozyskiwany z rośliny Lawsonia inermis. W języku hiszpańskim jest znany jako alheña, arjeña lub jena.

Jest to krzew pochodzący z subtropikalnych regionów Afryki i zachodniej Azji, chociaż jest szeroko rozpowszechniony na innych obszarach. Osiąga od 2 do 3 metrów wysokości. Ma małe kwiaty i owoce przypominające jeżyny.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania Lawsonia inermis są zróżnicowane. Doniesiono, że zawiera flawonoidy, garbniki i związki fenolowe. Ponadto działa ściągająco, antyseptycznie i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

W tym sensie jest stosowany w leczeniu wrzodów żołądkowo-jelitowych, jako środek przeciwbiegunkowy i przeciw kamicy moczowej. Stosuje się go nawet przy egzemie i otwartych ranach, a także w celu złagodzenia bolesnego miesiączkowania.

Ponadto z wysuszonych i zmacerowanych liści tej rośliny można pozyskać barwnik, który służy do barwienia tkanin lub włosów. Jego stosowanie na skórze do tymczasowych tatuaży zaczęło stawać się popularne w Indiach.

Kobieta z tatuażem na ramieniu
Tatuaże z henny mogą wyglądać bardzo podobnie do innych atramentów, ale w połączeniu z dodatkami stwarzają zagrożenie dla zdrowia.

Parafenylenodiamina i czarna henna

Pigment w naturalnej hennie ma czerwonawy lub miedziano-brązowy odcień, który czasami jest zielonkawy. Dlatego po nałożeniu nie jest tak efektowny ani przyciągający wzrok. Pozostaje tylko przez 3 do 4 dni. Jednak w ten sposób był używany w ceremoniach rytualnych w krajach islamskich lub w Indiach.

Jednak na Zachodzie został zmodyfikowany poprzez dodanie pewnych dodatków, które przyciemniają pigment, czyniąc go bardziej intensywnym i długotrwałym. Krótko mówiąc, po nałożeniu powstałego produktu (czarnej henny) efekt bardziej przypomina trwały tatuaż.

I tu zaczynają się problemy. W czarnej hennie głównym dodatkiem używanym do wzmocnienia koloru jest parafenylenodiamina, znana również jako p-fenylenodiamina, 1,4-diaminobenzen lub po prostu PPD.

Jest to substancja chemiczna, którą można znaleźć w wielu produktach codziennego użytku:

 • Barwniki odzieżowe.
 • Cień do powiek i tusz do rzęs.
 • Atrament, drukarka i atrament do faksów w Indiach.
 • Gumy i opony.
 • Uchwyty do rowerów lub narzędzi.
 • Okulary do nurkowania.
 • Kombinezony neoprenowe.

Kraje takie jak Niemcy i Francja zakazały jego stosowania w kosmetykach. Również w Hiszpanii, zgodnie z dyrektywą 76/768/EWG, stężenie diaminobenzenu jest ograniczone do maksymalnie 6% w farbach do włosów i ma inne ograniczenia.

Mając to na uwadze, warto zauważyć, że w niektórych przypadkach udział PPD w czarnej hennie używanej jako tusz do tatuażu może sięgać 15%, ale maksymalna dozwolona ilość w przypadku stosowania na skórę wynosi 2%.

Ryzyko związane z czarną henną

Henna jest substancją naturalną, a jej stosowanie jest uważane za mało ryzykowne. Problemem jest parafenylenodiamina. Ale co dokładnie jest nie tak z tym związkiem i dlaczego powinniśmy być ostrożni w jego stosowaniu?

Według badań, w wyniku kontaktu skóry z PPD mogą wystąpić różne skutki uboczne, w tym ciężkie alergiczne reakcje skórne. Może się to zdarzyć nawet przy pojedynczej ekspozycji.

Możliwe skutki uboczne obejmują:

 • Swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub stan zapalny.
 • Pojawienie się i pęcherzy.
 • Alergiczny wyprysk kontaktowy.
 • Obszary z hipo- lub hiperpigmentacją.
 • Niewydolność oddechowa lub nerkowa (w przypadku wystąpienia reakcji krzyżowych).

W szczególności takie reakcje krzyżowe z PPD mogą wystąpić w przypadku fotoprotekcji i miejscowych środków znieczulających, a także u osób przyjmujących niektóre leki (sulfonamidy, środki przeciwdrobnoustrojowe, hipoglikemiczne i przeciwhistaminowe).

Może również mieć miejsce uczulenie, tak że po kolejnym kontakcie ze związkiem (np. na ubraniu), mogą wystąpić bardziej nasilone reakcje. Wreszcie PPD jest uważany za niebezpieczny dla osób z niedoborem G6PD (dehydrogenazy glukozoszeciofosforanowej), u których powoduje niedokrwistość hemolityczną.

Tatuaże z naturalną henną

Często uważa się, że ten rodzaj zdobienia nie ma komplikacji konwencjonalnych tatuaży. Wiele osób po prostu zakłada, że to jak makijaż. W rzeczywistości nawet dorośli pozwalają dzieciom mieć tymczasowe tatuaże. Dlatego AEMPS wydał ostrzeżenie dotyczące takich zagrożeń związanych z tatuowaniem czarną henną.

Warto pamiętać, że to dodatki chemiczne powodują reakcje. Dlatego, jeśli zamierzasz zrobić sobie tymczasowy tatuaż, upewnij się, że specjalista wykona go z naturalnej henny. Aby się tego upewnić, powinieneś zapytać artystę, kto wykonuje pracę.

Możesz również sprawdzić, czy to nie jest czarna henna, patrząc na kolor pudru. Jak wspomniano, produkt naturalny ma odcień między brązowym, czerwonawym lub miedzianym; jeśli jest bardzo ciemny lub czarny, nie ma wątpliwości, że ma dodatki.

Po wykonaniu tatuażu zauważysz również inne różnice. Na przykład proces suszenia czarną henną jest szybki. Dodatkowo efekt utrzymuje się przez kilka tygodni.

Brwi. Henna
Hennę stosuje się również jako farbę do włosów lub brwi.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Po wykonaniu tymczasowego tatuażu czarną henną pierwsze objawy wskazujące na możliwą reakcję alergiczną to swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, konieczna jest wizyta u dermatologa. Postawi diagnozę i określi, czy jest to kontaktowe zapalenie skóry spowodowane reakcją na PPD.

W leczeniu mogą być zalecane leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy. Pomagają one zmniejszyć objawy. Jednak możliwe jest, że w niektórych przypadkach niektóre następstwa mogą pozostać w postaci trwałych blizn lub bliznowców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios (AEMPS). Riesgos de los tatuajes temporales a base de henna negra. 2015; documento en línea. URL disponible en: https://www.aemps.gob.es/cosmeticosHigiene/cosmeticos/docs/Riesgos_de__la_Henna_negra.pdf.
 • Chaudhary G, Goyal S, Poonia P. Lawsonia inermis Linnaeus: A Phytopharmacological Review. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Drug Research. 2010; 2(2): 91-98.
 • Dinesh P, Subhasree R. Antimicrobial Activities of Lawsonia inermis – A Review. Academic Journal of Plant Sciences. 2009: 2(4): 231-232., Department of Biotechnology, BIT Campus Anna University, Trichirapalli-620024 2.
 • Directiva 76/768/CEE del Consejo, de 27 de julio de 1976, relativa a la aproximación de las legislaciones de los Estados Miembros en materia de productos cosméticos. Diario Oficial n° L 262 de 27/09/1976 p. 0169 – 0200.
 • Hervella M, Durán G, Iglesias M, Ros C, Gallego M. Reasons to advise against temporary henna tattoos. Anales Sis San Navarra. 2005;  28(3): 403-407.
 • Patel T, Golwala D, Kumar S. Evaluación de las actividades antiurolitiáticas potenciales de los extractos metanólicos de Lawsonia inermis. Aegaeum Journal. 2020; 8(4): 95-99.
 • Pérez E, Pino R. Dermatitis alérgica por contacto al tatuaje de henna. Reporte de un caso y sus implicaciones clínicas. Arch Inv Mat Inf. 2011; 3(2): 77-80.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.