Głód psychiczny - dlaczego ludzie zajadają emocje?

Głód psychiczny - pokonaj go i przestań zajadać emocje
Głód psychiczny - dlaczego ludzie zajadają emocje?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możemy zajadać się nie tylko jedzeniem. Niektórym zdarza się zajadać również emocje. Najczęściej ma to miejsce, gdy tłumione uczucia wybuchają ze zdwojoną siłą. W takich sytuacjach wiele osób sięga po jedzenie. Podobne zachowanie znane jest w psychologii jako głód psychiczny.

Głód psychiczny i związane z nim kompulsywne objadanie się może mieć swoje korzenie w przeszłości, kiedy na przykład dziecko jest uczone, że powinno tłumić swoje emocje.

Z tego powodu maluch przestaje płakać, odczuwa wstyd kiedy jest mu smutno i nie okazuje gniewu. W efekcie nie wie, jak w asertywny sposób wyrażać swoje emocje.Niestety, takie zaniedbania przekładają się na dorosłe życie.

A Ty? Jesz dlatego, że jesteś głodny czy aby zagłuszyć swoje emocje?

Głód psychiczny

Czasami ludzie tłumią swoje emocje podczas wizyt w kuchni. Podczas napadów głodu psychicznego chory zajada złość i smutki tym, co akurat jest pod ręką. Nietrudno się domyślić, że zazwyczaj nie są to owoce i warzywa.

Taka osoba objadaniem się – zagłusza “wewnętrzny odkurzacz”, pustkę emocjonalną, której nie umie wypełnić w inny sposób.

Zamiast zmierzyć się ze swoimi emocjami i przepracować je, chory po prostu je zajada, bo wydaje mu się, że jest głodny. Chociaż tak naprawdę odczuwa głód psychiczny.

Kompulsywne objadanie się polega na “pochłanianiu jedzenia” przez chorych, aż do momentu, w którym ich żołądek zaczyna odmawiać kolejnych porcji. Powodem takiego zachowania nie jest głód ani bardzo szybka przemiana materii, która sprawia, że jej właściciel ciągle ma ochotę coś zjeść.

Głód psychiczny - kobieta jedząca hamburgera

Kompulsywne objadanie się ma związek z głębokim uczuciem smutku, który prowadzi do tego, że chory po prostu pochłania jedzenie.

Czy kiedykolwiek po zerwaniu z partnerem zdarzyło Ci się samej zjeść pudełko lodów? Te sceny, które często oglądasz w komediach romantycznych, mają miejsce również w prawdziwym życiu. Przyczyną kompulsywnego objadania się jest lęk. To lęk przed utratą partnera i strach przed samotnością, niepokój o utratę pracy lub kogoś bliskiego…

Straciłaś coś, odczuwasz wewnętrzną pustkę i (niewłaściwym) sposobem na wypełnienie jej – jest ten wspomniany wcześniej kubełek lodów, pizza, paczka ciastek – wszystko to, co pozwala nieco osłodzić to gorzkie doświadczenie.

W jaki sposób ludzie zajadają swoje emocje?

Jedzenie kompulsywne

Jeśli chcesz zidentyfikować rodzaj emocji, które Cię prześladują i z którymi nie potrafisz sobie poradzić, musisz spojrzeć na to jak jesz.

Zła dieta, a głód psychiczny
  • Stres: jesz bardzo szybko, nie smakując jedzenia.
  • Strach: kuchnia i jedzenie stają się Twoim “schronieniem”.
  • Wina: jesz więcej, niż potrzebujesz, aż w konsekwencji przytyjesz.
  • Smutek: Zawsze wybierasz coś słodkiego lub “fast-food”.
  • Pustka: jesz kompulsywnie, aby poczuć przyjemność i czuć się usatysfakcjonowanym.

Czy udało Ci się ustalić sposób, w jaki jesz? Musisz być bardzo uczciwy wobec siebie. Jest to najlepsza metoda, aby naprawdę określić co się z Tobą dzieje i jak to leczyć. Kompulsywne objadanie się jest formą ucieczką od problemów. Przy jego pomocy usiłujesz rozładować emocje,  którymi nie potrafisz poradzić sobie w inny sposób.

Dlaczego chcesz czuć się winny? Czemu tak się boisz? Dlaczego czujesz się pusty? Odpowiedź na te pytania będzie kluczem do uwolnienia wszystkich tych emocji.

Kiedy zajadasz swoje emocje w rzeczywistości szukasz środka na swój ból, ale jedząc niezdrowe pokarmy w dużych ilościach, nie będąc naprawdę głodnym, wyrządzasz sobie znacznie większą krzywdę.

Przeczytaj również: Wartości odżywcze produktu na etykiecie – czym są?

Nie dbasz o siebie

Kiedy zajadasz swoje emocje, tłumisz je. Być może dlatego, że nie wiesz, jak je wyrazić lub boisz pokazać otoczeniu co tak naprawdę czujesz.

Istotne jest, abyś zdał sobie sprawę z tego, że szukasz schronienia w żywności, aby uniknąć konfrontacji z emocjami, które w sobie tłumisz. Pamiętaj: bez względu na to jak bardzo wypierasz swoje emocje, one wciąż tam są.

Nie powinieneś niczego dusić w sobie. Może należy wrócić pamięcią do etapu dzieciństwa, aby odkryć stare rany, które sprawiły, że poczułeś się winny lub ukrywałeś smutek, ponieważ wstydziłeś się go wyrazić i zaakceptować.

Zacznij jasno postrzegać swoja osobę i analizuj swoje uczucia. Dzięki temu będziesz mógł radzić sobie z emocjami w znacznie zdrowszy sposób. Czy czuję się zły? Czy czuję się winny? Cóż, pozwól sobie na wyrażenie tego, wyrzuć to z siebie w odpowiedni sposób, nie szkodząc nikomu.

Emocje przychodzą, ale potem odchodzą. Jeśli im na to nie pozwolisz w odpowiednim momencie, mogą stać się niezdrowe, a Ty zaczniesz zagłuszać je kolejnymi porcjami jedzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.