Gęsia stopka - jak rozpoznać zapalenie kolana?

Zapalenie struktury zwanej gęsia stopka może być wyjątkowo bolesne. Dowiedz się jak możesz mu zapobiegać i jakie są jego objawy!
Gęsia stopka - jak rozpoznać zapalenie kolana?

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2020

Zapalenie ścięgna zwanego gęsia stopka (łac. pes anserinus) to stan, który dość często może dotykać kolan sportowców. To schorzenie może utrudniać ćwiczenia u zawodowych biegaczy, a z czasem może stać się dolegliwością przewlekłą.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Gęsia stopka- jak leczyć objawy zapalenia kolan

Zapalenie ścięgien pes anserinus to zapalenie ścięgien, które tworzą strukturę anatomiczną w wewnętrznej okolicy kolana.  Do najczęstszej grupy osób cierpiącej na tą dolegliwość, możemy zaliczyć biegaczy i sportowców wyczynowych oraz osoby otyłe.

Czy jesteś zapalonym biegaczem? Czy kiedykolwiek dotknął cię problem związany z kolanami?

Dowiedz się więcej o przyczynach i możliwościach leczenia tego schorzenia, w poniższym artykule!

Co to jest zapalenie gęsiej stopki?

Kolano

Gęsia stopka to łącznotkankowy, ścięgnisty obszar, utworzony przez ścięgna mięśni krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Ścięgna te, przyczepiając się do przedniej przyśrodkowej bliższej części kości piszczelowej, tuż obok guzowatości piszczelowej a dwa palce poniżej szpary stawowej stawu kolanowego, przypominają kształtem właśnie rozszerzoną stopę gęsi.

W tym konkretnym przypadku, zapalenie wpływa na budowę anatomiczną kolana, tuż pod stawem. Ta struktura składa się z  trzech typów mięśni, które współpracują i wspierają się nawzajem.

Są to następujące struktury:

Półścięgnisty jest częścią kończyny dolnej, którego przyczepem początkowym jest tylna powierzchnia guzka kulszowego tylnej części uda. Uczestniczy w zginaniu i prostowaniu kolana.

Mięsień smukły to dwustawowy mięsień przyśrodkowej grupy mięśni uda. Biegnie od gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej, kieruje się ku dołowi i w dolnej części uda przechodzi w ścięgno znajduje się w wewnętrznej części uda. Odpowiada za przybliżanie kolana i zginanie kończyny.

Mięsień krawiecki inaczej mięsień najdłuższy uda – w anatomii człowieka, parzysty mięsień kończyny dolnej, jeden z mięśni grupy przedniej mięśni uda. Mięsień nosi tę nazwę, ponieważ zaczyna się w biodrze, przechodzi przez kolano i dociera do piszczeli jak nić. Bierze również udział w ruchomości stawu biodrowego.

Podsumowując, zapalenie ścięgien pes anserinus polega na podrażnieniu i zapaleniu ścięgien tych trzech mięśni oraz okolicy ich przyczepu. Krótko mówiąc, jest to choroba stawu kolanowego, popularna wśród sportowców.

 

Kto jest w grupie ryzyka zapalenia ścięgien Pes anserinus?

Chociaż ten stan może dotknąć każdego, niektóre grupy ludzi są bardziej zagrożone niż inne. Pewne przyzwyczajenia, zawody lub zwyczaje, mogą przyczyniać się do podrażniania tej grupy mięśni.

 

Na przykład:

  • Biegacze: ludzie, którzy biegają zawodowo, często mają większą skłonność do rozwijania tego typu zapalenia. To dlatego, że bieganie to sport, który ma dość duży wpływ na pracę stawów. Ten typ wysiłku może podrażniać chrząstki i ścięgna, a także same mięśnie.
  • Osoby z nadwagą: W tym przypadku stawy, zwłaszcza kończyn dolnych, nieustannie muszą wykonywać zwiększony wysiłek. Każdy ruch powoduje przeciążenie stawów u osoby otyłej, uszkadzając punkty szkieletowe mięśnia podporowego. Wpływa to także na pracę kolana, kostki i biodra.
  • Osoby z problemami anatomicznymi: Tutaj mamy na myśli deformacje takie jak płaskostopie, malformacje miednicy lub wypukłości kości.

Konsekwencje tych problemów są takie, że kolano nie jest w stanie wykonywać normalnych ruchów lub jest bardzo przeciążone. Rezultatem jest szybsze zużycie ścięgien i ból. 

Co więcej, pewne złe nawyki mogą uniemożliwić rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni po zakończeniu ćwiczeń. Na przykład, zapominanie o przeprowadzeniu rozgrzewki i rozciągania po zakończeniu treningu lub używanie niewłaściwego obuwia. Ciągłe napięcie mięśni ułatwia wystąpienie tych urazów.

Objawy zapalenia ścięgien pes anserinus- gęsia stopka

Najczęstszym objawem tego zapalenia jest silny ból kolana. Pojawia się on jako skutek zapalenia ścięgien w ograniczonej przestrzeni stawu. Ponieważ mięśnie nie mają miejsca na rozszerzenie się, płyn gromadzący się w wyniku urazu nie ma możliwości ujścia. Dlatego wytwarza on nacisk na otaczające mięśnie struktury.

Charakterystyka tego bólu różni się w zależności od osoby, a także jego intensywności i czasu trwania zapalenia. Co więcej, momenty, w których się pojawia, są również zmienne. Jednak najczęściej osoby chore doświadczają ciągłego bólu, który trudno jest uspokoić. Niestety, ten ból może utrzymywać się nawet w nocy.

Czasami podczas wykonywania ćwiczeń lub rozgrzewki ból może się czasowo zmniejszyć. Jednak tuż po zakończeniu aktywności fizycznej ból powraca. Ma to związek z metabolizmem mięśni i sposobem dystrybucji substancji chemicznych i wody w komórkach.

Gęsia stopka- jak możesz leczyć zapalenie mięśni?

Gęsia stopka

Zastosowanie zimnego okładu bezpośrednio na kolano może pomóc złagodzić objawy zapalenia ścięgna pes anserinus.

Prawidłowe leczenie tego rodzaju urazów jest bardzo ważne, ponieważ powikłania mogą prowadzić do przewlekłego przebiegu tego stanu. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest oczywiście wizyta u specjalisty fizjoterapeuty, który potwierdzi lub wykluczy ten typ zapalenia ścięgien. Ponadto będzie on mógł dobrać zestaw ćwiczeń i technik pomocnych w łagodzeniu objawów. 

Następnie terapia będzie oparta na połączeniu różnych środków:

  • Odpoczynek: Odprężenie stawu i dotkniętych zapaleniem mięśni ma zasadnicze znaczenie dla rozwiązania podrażnienia i stanu bólowego. Najlepiej trzymać nogę na podwyższeniu z poduszką pod kolanem, aby obszar mógł odpocząć.
  • Chłodny kompres i leki przeciwzapalne: Masaże lodem są korzystne, jeśli chodzi o zmniejszenie stanu zapalnego. Co więcej, w momentach bardzo ostrego bólu, można przyjmować leki przeciwzapalne.
  • Fizjoterapia: fizjoterapeuta decyduje o najlepszym leczeniu i terapii w każdym indywidualnym przypadku. Najczęściej będzie to połączenie różnych podejść, w tym masażu, krioterapii, terapii ultradźwiękowej i bandażowania.

Nie zaniedbuj swoich kolan

Zapalenie ścięgna Pes anserinus jest dość powszechnym stanem, który może dotknąć każdego. Jednak biegacze i osoby z nadwagą są bardziej podatne na tego typu kontuzje.

Utrzymuj dobre nawyki, jeśli chodzi o ćwiczenia, rozciąganie i staraj się prowadzić zdrowy tryb życia. Zalecenia te mają fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie. Jednocześnie osoby z nadwagą powinny zmodyfikować swój styl życia, aby zmniejszyć obciążenie stawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrillo-Esper, R., Denise Zepeda-Mendoza, A., Pérez-Calatayud, A., Díaz-Carrillo, A., Peña-Pérez, C., & Arturo Rivero-Martínez, J. (2014). Bursitis anserina CASO PROBLEMA. In Rev Invest Med Sur Mex (Vol. 21, Issue 2).
  • Tendinitis y bursitis de la pata de ganso. (n.d.). Retrieved June 19, 2020, from https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=53151
  • Naba, Eliana. “Tendinitis de Aquiles en corredores.” (2012).
  • Silván, Hernán. “Manual de lesiones del corredor.” Prevención y tratamiento Grupo Arthax. Madrid (2001).
  • Ugalde, Priscilla Bonilla, Melany Chavarría Briceño, and Cesia Grajales Navarrete. “Tendinitis rotuliana (rodilla del saltador).” Revista Médica de Costa Rica y Centroamérica 73.620 (2016): 519-523.
  • Rosa, Andrés. “Fisiologia en el entrenamiento de la aptitud física muscular.” Efdeportes. com 1 (2015).
  • Gómez, Jaime Gutiérrez, Mariano Fernández Fairén, and Santiago Sandoval Haro. “Tendinitis y bursitis de la pata de ganso.” Ortho-tips 10.3 (2014): 163-178.
  • de la Hera Cremades, B., L. Escribano Rueda, and A. Lara Rubio. “Rodilla en resorte interno por engrosamiento de la pata de ganso.” Revista Española de Cirugía Ortopédica y Traumatología 61.3 (2017): 200-202.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.