Francis Bacon - jego wkład w filozofię i naukę współczesną

Francis Bacon był angielskim uczonym epoki nowożytnej, którego idee położyły podwaliny pod powstanie nauki eksperymentalnej. Dowiedz się więcej o jego życiu.
Francis Bacon - jego wkład w filozofię i naukę współczesną

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2023

Francis Bacon (r. 1561-1626) był wybitnym myślicielem angielskim epoki nowożytnej, uważanym za twórcę filozoficznego empiryzmu i nauk eksperymentalnych. Był filozofem, politykiem, prawnikiem i pisarzem.

Jego prace stanowiły punkt zwrotny w historii zachodniej myśli i współczesnej nauki. Poniżej znajduje się krótki opis jego życia i najważniejszych składek.

Francis Bacon – krótka biografia

Francis Bacon urodził się 22 stycznia 1561 roku w Londynie (Anglia). Był synem Sir Nicholasa Bacona, wysokiego sędziego w rządzie królowej Elżbiety I i Anne Cooke Bacon, jednej z najbardziej oświeconych i kulturalnych kobiet tamtych czasów.

W pierwszych latach życia matka kształciła go według zasad purytańskich i kalwińskich. Później, w młodości, kształcił się w Trinity College w Cambridge oraz w prestiżowym Gray’s Inn w Londynie. To pozwoliło mu zostać członkiem brytyjskiego parlamentu w 1584 roku.

Kariera i osiągnięcia polityczne

Mówi się, że królowa Elżbieta I za nie przepadała. Z tego powodu uważa się, że jego kariera polityczna zaczęła się rozwijać, gdy król Jakub I objął władzę w 1603 roku. Szanował on Bacona i uważał go za jednego ze swoich ulubionych uczonych.

Za panowania Jakuba I Bacon otrzymywał coraz większe stanowiska i zaszczyty. Pracował jako adwokat królewskiego lorda (1607), radca prawny (1613), prokurator generalny (1615), członek Tajnej Rady (1616), minister sprawiedliwości (1617), Strażnik Pieczęci i wreszcie jako Kanclerz (1618). Ponadto otrzymał tytuł barona Verulam i wicehrabiego St. Albans.

Francis Bacon był zamieszany w intrygi polityczne, które oskarżały go o dyskredytację króla. W 1621 roku został oskarżony o korupcję i znęcanie się nad podwładnymi. Udało mu się jednak uniknąć tych podstępnych oskarżeń i mógł poświęcić się wyłącznie pracy filozoficzno-naukowej.

Londyn
Francis Bacon był wybitną postacią londyńskiej polityki.

Najbardziej znaczący wkład Francisa Bacona

Chociaż kariera polityczna Francisa Bacona zakończyła się hańbą, pozostał wpływowy poprzez swoją twórczość, głównie jako zwolennik filozofii. Praktykował swoje metody podczas rewolucji naukowej.

Wkład Francisa Bacona można podsumować w czterech obszarach: literackim, politycznym, filozoficznym i naukowym. Poniżej podsumujemy te najistotniejsze.

Wprowadzenie eseju jako gatunku literackiego

Francis Bacon jest często uważany za ojca eseju. Chociaż esej pojawił się po raz pierwszy w 1580 roku wraz z dziełem francuskiego pisarza Michela de Montaigne’a, to Bacon spopularyzował ten gatunek literacki w 1597 roku, kiedy napisał swoje słynne Essays on Morals and Politics.

Pisma te zyskały dużą popularność dzięki prostemu stylowi, pozbawionemu językowych upiększeń, poruszającym kwestie publiczne lub prywatne, analizowane z różnych perspektyw.

Propozycja filozofii praktycznej

Francis Bacon ostro krytykował filozofię starożytną, zwłaszcza filozofię grecką. Uważał bowiem, że ten tok myślenia nie ma zastosowania w życiu codziennym i że nie jest w żaden sposób użyteczny. Stało się tak pomimo faktu, że większość ówczesnych profesorów i myślicieli studiowała idee Arystotelesa tak, jakby były one absolutnymi prawdami.

Dlatego podjął się zastąpienia idei filozofii klasycznej (opartej na argumentach logicznych i filozoficznych, które nie mają praktycznej wartości dla ludzkiego życia) nowym dorobkiem studiów i wiedzy naukowej (opartej na eksperymentach i obserwacjach).

Przeformułowanie metody naukowej

Francis Bacon zreorganizował metodę naukową, która dominowała w jego czasach, na co silny wpływ miały filozoficzne idee Arystotelesa dotyczące badania przyrody. Według Bacona teoria Arystotelesa nadawała się tylko do sporów słownych.

W ten sposób współczesny filozof bronił tego, że myśl ludzka powinna przywłaszczyć sobie skuteczne narzędzia panowania nad naturą, coś, co Arystoteles zupełnie zaniedbał. Tymi „instrumentami” są eksperymenty, które interpretują i kształtują dane.

Bacon zaproponował więc indukcyjną metodę eksperymentalną jako źródło wszelkiej wiedzy naukowej. Metoda ta polega na obserwowaniu i analizowaniu faktów lub zjawisk natury, a następnie na formułowaniu uniwersalnych praw, które wyjaśniają obserwowane wzorce.

Innymi słowy, metoda ta polega na obserwacji i badaniu poszczególnych przypadków, a następnie wyciąganiu ogólnych wniosków.

Opowiadał się on również za tym, aby wszyscy naukowcy wyeliminowali z góry przyjęte wyobrażenie o świecie. Powinni być sceptyczni, co oznacza nieprzyjmowanie wyjaśnień, których nie da się udowodnić obserwacją i doświadczeniem zmysłowym.

Jak widać, metoda zaproponowana przez Bacona stanowiła fundamentalny postęp dla współczesnej nauki, ponieważ promowała formułowanie bardziej adekwatnych hipotez naukowych i eksperymentalne podejście do rzeczywistości.

Probówka z rośliną. Eksperyment.
Obecne eksperymenty zawdzięczają wiele ze swojej metody właśnie temu myślicielowi.

Podstawy empiryzmu filozoficznego

Uważany jest on również za ojca współczesnego empiryzmu, ponieważ utrzymywał, że źródłem wszelkiej wiedzy są zmysły, a przedmiotem badań jest przyroda (materia), która posiada różnorodne cechy i formy, ponieważ jest w ciągłym ruchu.

Dla Bacona zmysły są nieomylne. Dlatego cała wiedza musi opierać się na racjonalnej analizie danych dostarczanych przez doświadczenie.

Ojciec współczesnej nauki

Francis Bacon był jedną z najbardziej rewolucyjnych postaci epoki nowożytnej. Jego wizja wiedzy i natury położyła podwaliny pod ustanowienie nauki opartej na eksperymentach, które są dziś nieodzowne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.