Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców postury

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców postury
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych (RPG) to metoda fizjoterapii, która zmieniła paradygmat leczenia od lat 80.

Czasami lepiej znana pod akronimem RPG, fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych to metoda z zakresu kinezjologii i fizjoterapii. Jest to sposób na podejście do chorób układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego w celu zdiagnozowania i leczenia różnych dolegliwości.

Jedną z jej głównych zalet jest generowanie zmian i nawyków, które można rozciągnąć w czasie, aby poprawić jakość życia pacjenta. Nie jest to praktyka, która ogranicza się tylko do momentu bólu.

Poniżej omówimy funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, na którym oparta jest metoda RPG. Zobaczymy też, jakie są zasady leżące u jej podstaw.

Czym jest fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych?

Francuski fizjoterapeuta Philippe Souchard opracował tę metodę w 1980 roku, a następnie rozpowszechnił ją na całym świecie. Metoda ta została dobrze przyjęta, do tego stopnia, że ​​w różnych regionach i krajach powstały stowarzyszenia reedukacji postawy.

W przeciwieństwie do innych form kinezjologii i fizjoterapii, RPG szuka źródła patologii. Nie ogranicza się do bycia paliatywną ulgą dla objawów, ale raczej proponuje poszukiwanie przyczyn.

Układ nerwowo-mięśniowo-szkieletowy jest tworzony przez połączenie stawów, kości, mięśni i unerwienia układu nerwowego. To one kierują ruchem i postawami ludzkiego ciała. Choroby, na które cierpisz, mogą powodować niepełnosprawność.

Sieć, która współdziała w ruchach jest złożona i obejmuje różne systemy. Ponadto występuje nie tylko ruch dynamiczny, ale także statyczny lub posturalny.

Osoba uprawiająca jogę

Postawa jest uważana za kluczową wśród zasad ogólnej reedukacji posturalnej.

Fizjologiczne podstawy układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych bada układ nerwowo-mięśniowo-szkieletowy i jego możliwość wywoływania zaburzeń w oparciu o trzy zasady:

  • Indywidualność: każde ciało jest inne, chociaż ma podobne struktury. Organizacja ciała, która jest unikalna dla każdego człowieka. Z tego powodu zaburzenia są również wyjątkowe. Chociaż patologie są opisane w ujęciu ogólnym, każdy organizm wyraża je na swój własny sposób.
  • Globalność: systemy organizmu są ze sobą powiązane, to znaczy nie ma systemów odizolowanych. Aby prawidłowo funkcjonować, niezbędna jest interakcja między tkankami. Kiedy występuje choroba kości, prawdopodobnie występują również zaburzenia mięśni. Kiedy występują zaburzenia układu nerwowego, prawdopodobnie reszta układu mięśniowo-szkieletowego cierpi, jak w przypadku fibromialgii.
  • Przyczynowość: zaburzenia organizmu mają przyczynę. Zabiegi powinny mieć na celu znalezienie przyczyn. Kiedy zabiegi są wykonywane tylko w oparciu na objawach i konsekwencjach, w przyszłości pojawiają się one ponownie.

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych – zasady ogólne

Opierając się na zasadach fizjologii układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych proponuje trzy koncepcje, na których opiera swoją teorię i praktykę.

Te koncepcje, które nazywają się progresywnymi i indywidualnymi, leżą u podstaw terapii RPG. Cele zabiegów osiąga się poprzez wypracowanie wzajemnych relacji pomiędzy mięśniami statycznymi i dynamicznymi.

Oto trzy zasady RPG:

  • Mięśnie są zorganizowane w postaci łańcuchów.
  • Występuje ucisk na stawy przez grawitację i działanie mięśni.
  • Oddychanie wiąże się z układem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym.

Mięśnie są zorganizowane w postaci łańcuchów

W ludzkim ciele nie ma mięśni pracujących w odosobnieniu. Jednak istnieją funkcjonalne łańcuchy mięśniowe, które są połączone w celu uzyskania postawy lub ruchu.

Dlatego jeśli jeden mięsień w funkcjonalnym łańcuchu ulegnie uszkodzeniu wpływa to na cały łańcuch, a nie tylko na ten mięsień. Aby leczenie było skuteczne, powinno mieć na celu skorygowanie całego łańcucha mięśniowego.

Łańcuchy mogą być dynamiczne lub statyczne. Każda z tych funkcji jest traktowana inaczej, ponieważ dla jednych problemem jest sztywność, a dla innych brak napięcia.

Występuje ucisk na stawy pod wpływem grawitacji i działania mięśni

Ciężar ciała generowany przez grawitację wpływa na stawy. Oddziałują na nie również mięśnie, wykorzystując je jako punkt podparcia. Niezależnie od tego, czy chodzi o poruszanie się, czy utrzymanie postawy, stawy są obciążone.

Wiele patologii ma swoje źródło w przeciążeniu stawów. Przestrzenie stawowe są często ściśnięte, tworząc nienaturalne postawy. Na dłuższą metę te postawy sprawiają ból.

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych ma na celu rozluźnienie stawów i skorygowanie ogólnej postawy ciała.

Oddychanie wiąże się z układem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym

W przypadku zaburzeń układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego pojawiają się także problemy z oddychaniem. Dzieje się tak z powodu bólu, a także złej postawy, która wpływa na klatkę piersiową. Z drugiej strony, stany stresu wywołane bólami mięśni również zmieniają rytm oddechu.

W przypadku RPG ważne jest, aby działać na dynamikę oddechową. Zabiegi zwracają szczególną uwagę na oddychanie i układ mięśniowy klatki piersiowej, który bierze udział w procesach wdechu i wydechu.

Fizjoterapia

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych traktuje układ ruchowy jako całość.

Może Cię zainteresować: Zdrowy kręgosłup – 8 zdrowych nawyków

Fizjoterapeutyczna metoda globalnych wzorców posturalnych – dla kogo jest odpowiednia?

Istnieje wiele zaburzeń, które można leczyć za pomocą RPG. Spektrum wiekowe jest szerokie, ponieważ zarówno dzieci, jak i dorośli mogą skorzystać na tej metodzie. Zabieg ten nie ma przeciwwskazań.

Można leczyć zmiany postawy pochodzące z kręgosłupa lub kończyn. Dzięki tej metodzie można również wyleczyć koślawe i szpotawe kolana. Jest również wskazana w przypadku przepukliny dysków i skoliozy.

RPG radzi sobie z kontuzjami sportowców. Zaburzenia stawów, które są nadużywane w niektórych sportach, można leczyć za pomocą kompleksowej reedukacji postawy. Na przykład łokieć golfisty i tenisisty lub ból ramion.

Musimy również wspomnieć o patologiach neurologicznych z następstwami ruchowymi, takimi jak choroba Parkinsona czy porażenie mózgowe. W takich przypadkach celem jest poprawa jakości życia z patologią leczoną innymi metodami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Souchard, Philippe E., and Instituto de Terapias Globales. Reeducación postural global. Instituto de Terapias Globales, 1989.
  • Souchard, Philippe E. RPG. Principios de la reeducación postural global. Vol. 88. Editorial Paidotribo, 2005.
  • Palacín, Montserrat. “La Reeducación Postural Global (RPG) de Philippe Souchard: Puntos de ruptura con la fisioterapia clásica.” Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas 45 (1996): 28-33.
  • Bienfait, Marcel. La reeducación postural por medio de las terapias manuales. Vol. 87. Editorial Paidotribo, 2005.
  • González S, Tello J, Silva P, Lüders C, Butelmann S, Fristch R, et al. Calidad de vida en pacientes con discapacidad motora según factores sociodemográficos y salud mental. Rev Chil Neuropsiquiatr. 2012;
  • Gómez-Regueira N, Escobar-Velando G. Tratamiento fisioterapéutico de las alteraciones posturales en la enfermedad de Parkinson. Revisión sistemática. Fisioterapia. 2017.
  • Arendt, E. A., Miller, L. E., & Block, J. E. (2014). Early knee osteoarthritis management should first address mechanical joint overload. Orthopedic reviews, 6(1), 5188. https://doi.org/10.4081/or.2014.5188

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.