Fizjologia tarczycy – dowiedz się więcej!

Aby fizjologia tarczyca przebiegała prawidłowo w naszej diecie musimy regularnie spożywać jod.
Fizjologia tarczycy – dowiedz się więcej!

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Fizjologia tarczycy jest niezbędna dla organizmu. Ten gruczoł wytwarza dwa bardzo ważne hormony: tyroksynę lub T4 i trijodotyroninę lub T3. Oba mają wpływ na regulację wzrostu i rozwoju. Wpływają również na metabolizm komórkowy i termogenezę lub wytwarzanie ciepła.

W podobny sposób hormony tarczycy wpływają na układ sercowo-naczyniowy, centralny układ nerwowy i narządy rozrodcze. Nadmiar i wada hormonów tarczycy mają różne niekorzystne skutki dla organizmu.

Hormony T3 i T4 są syntetyzowane lub uwalniane w procesach zaangażowanych w fizjologię tarczycy.

Cała ta aktywność jest kontrolowana przez podwzgórze, które produkuje hormon o nazwie TRH, który działa na przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę. Z kolei przysadka mózgowa wytwarza hormon THS, który sprawia, że tarczyca wydziela hormony tarczycy do krwi.

Kontrola nad wydzielaniem hormonów tarczycy

Wydzielanie hormonów jest jednym z procesów w fizjologii tarczycy. Oznacza to udział podwzgórza i przysadki mózgowej. Sposób, w jaki przeprowadza się stymulację syntezy i uwalniania hormonów tarczycy można podsumować w pięciu krokach:

samobadanie tarczycy
  1. Po pierwsze, THS stymuluje aktywność niektórych komórek tarczycy.
  2. Po drugie, hormon THR dociera do przysadki mózgowej i generuje niezbędny bodziec do produkcji hormonu THS
  3. Komórki tarczycy odpowiedzialne za tę funkcję uwalniają T3 i T4 do krwi, aż do normalizacji poziomów.
  4. Gdy poziomy T3 są wysokie, zarówno podwzgórze, jak i przysadka mózowa hamują uwalnianie hormonów.
  5. Kiedy poziomy T3 i T4 są niskie, wytwarzane są sygnały pobudzające podwzgórze do wytwarzania THR hormonu.

Jak możemy zauważyć jest to proces sprzężenia zwrotnego między podwzgórzem, przysadką mózgową i samą tarczycy. Mówiąc o fizjologii tarczycy w sposób potoczny, można powiedzieć, że THS “wyłącza” lub “włącza” gruczoły.

Fizjologia tarczycy i synteza hormonów

Aby mogła zaistnieć synteza hormonów tarczycy konieczne jest wystąpienie trzech elementów: jodu, tyreoglobulinu i tiroperoksydazy. Jod pochodzi ze źródeł zewnętrznych, nabywamy go poprzez pokarm i jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania fizjologii tarczycy.

lekarz badający tarczycę
Tyreoglobulina jest białkiem, które powstaje w komórkach pęcherzykowych tarczycy. Z drugiej strony, tiroperoksydaza jest enzymem wytwarzanym przez tarczycy. Gdy są obecne te trzy elementy (jod, tyroglobulina i tiroperoksydaza) ma miejsce synteza i uwolnienie hormonów tarczycy w czterech etapach:
  • Pobieranie jodu. Tarczyca chwyta otaczający ją jod.
  • Konwersja jodku w jod organiczny. Ten krok zawiera:
    • Konwersja jodku w wolny jod.
    • Włączenie wolnego jodu do cząsteczki tyrozyny.
    • Formowanie się jodotronin.
  • Sprzężenie monojodotyrozyny (MIT) i dijodotyrozyny (DIT) by stworzyć T3. I sprzężenie dwóch DIT, by stworzyć T4, dzięki działaniu tiroperoksydazy.
  • Wydzielanie hormonów tarczycy. Jest to proces, w którym hormony tarczycy są uwalniane do krwi. Ten etap jest regulowany przez hormon THS wydzielany przez przysadkę mózgową.

Jak można zauważyć, fizjologia tarczycy jest procesem złożonym i milimetrowym. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego całego systemu może prowadzić do chorób takich jak nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy.

Działanie hormonów tarczycy

Hormony tarczycy mają decydujące znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Interweniują na wiele sposobów, wśród których wyróżnia się:

rozmowa z lekarzem a fizjologia tarczycy
  • Zwiększają dopływ tlenu do tkanek, pomagając w ten sposób w regulacji czynności serca.
  • Zwiększają wchłanianie białek i węglowodanów w przewodzie pokarmowym.
  • Pomagają w rozwoju płodu i wzroście w dzieciństwie.
  • Ułatwiają organizmowi transport tlenu.
  • Regulują ciśnienie krwi i temperaturę ciała.
  • Faworyzują prawidłowy rozwój neuronów.
  • Ułatwiają syntezę białek i glikogenu.
  • Sprzyjają wchłanianiu tłuszczów.

Podsumowując, hormony tarczycy odgrywają zasadniczą rolę w metabolizmie. Zasadniczo regulują procesy energetyczne i je optymalizują, szczególnie na etapach zmian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández, F. (2015). Fisiología De Las Glándulas Tiroides Y Paratiroides. Libro Virtual de Formación En ORL.
  • Brandan, N. C., Llanos, I. C., Rodríguez, A. N., & Ruíz, D. A. N. (2010). Hormonas Tiroideas. Universidad Nacional del Nordeste. https://doi.org/10.1089/thy.2007.0257.
  • R Michael Tuttle, MDSection Editor:Douglas S Ross, MDDeputy Jean E Mulder, M. (2010). Tiroides. https://doi.org/10.1590/S0104-42302010000500008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.